a
  • Haberyum
  • Ekonomi
  • 13,6 trilyon metreküp doğal gaz rezervi var! Türkiye birinci hamleyi yaptı

13,6 trilyon metreküp doğal gaz rezervi var! Türkiye birinci hamleyi yaptı

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Türkmenistan gazının Azerbaycan üzerinden Türkiye’ye taşınması konusunda kritik bir görüşme Ankara’da gerçekleşti.

Görüşme, Türkmen gazının Türkiye ve dünya pazarlarına açılması gayesiyle iki devlet şirketi ortasında daima bağlantının kıymetini vurguladı. Bu işbirliği, 14 Aralık 2022’de imzalanan “Enerji Alanında İşbirliğinin Geliştirilmesine Dair Mutabakat Zaptı” çerçevesinde gerçekleşti ve geçtiğimiz günlerde Ankara’da kritik görüşmelerle desteklendi. 29 Ocak’ta BOTAŞ binasında, Türkmenistan’ın Ankara Büyükelçisi Yer İşanguliyev’in iştirakiyle Türkmengaz ve Türkmenpetrol yetkililerinin BOTAŞ Genel Müdür Yardımcısı Mithat Aydın başkanlığında bulunduğu bir heyetle gerçekleşen toplantıda, Türkmenistan gazının Türkiye’ye ulaştırılması ve taraflar ortasındaki kısa ve uzun vadeli iş birliği fırsatları ele alındı. BOTAŞ, Türkmen gazının Türkiye ve dünya pazarlarına açılmasını desteklemeye hazır olduğunu belirtti.

HEDEF TÜRKİYE ÜZERİNDEN SATIŞ

Dünya pazarında, birinci kademede Türkmenistan gazının Azerbaycan üzerinden Türkiye’ye taşınması hedeflenirken, uzun vadede bu gazın Avrupa’ya da Türkiye üzerinden satılması planlanıyor.

13,6 TRİLYON METREKÜP DOĞAL GAZ REZERVİ

Bu durum, Türkmenistan gazının Türkiye için daha ekonomik bir seçenek olacağı halinde hesaplandığı üzere, Türkiye’nin doğalgaz altyapısını çeşitlendirmesi ve stratejik konumunu güçlendirmesi açısından da değerli bir adım olacaktır. Türkiye, Rusya dışında Azerbaycan ve Türkmenistan gazlarını alarak LNG ithalatı yaparak bu kaynakları Avrupa’ya ihraç ederek büyük bir doğalgaz ihracatçısı haline gelecektir. Türkmenistan’ın sahip olduğu yaklaşık 13.6 trilyon metreküplük doğalgaz rezervi, Rusya, İran ve Katar’ın akabinde dünya doğalgaz rezervi sıralamasında dördüncü sırada yer alıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Aralık 2022’deki “Türkiye-Azerbaycan-Türkmenistan Devlet Liderleri 1. Zirvesi”nde doğalgaz işbirliği konusunda, “Türkmen doğalgazının batı pazarlarına taşınması için çalışmalara artık başlamamız gerekiyor. Hazar Denizi’nde dostluk alanında, Türkmen ve Azerbaycanlı kardeşlerimizle işbirliğine hazırız” halinde açıklamalarda bulunmuştu.

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Harika süratli tren geliyor! Seyahat 80 dakikaya inecek