a

Zelenskiy’den ileti: Güç durumdayız

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy, ülkesinin kuzeydoğusundaki cephe çizgisini ziyaret etmesinin akabinde açıklamalarda bulundu.

Zelenskiy, yaptığı açıklamada ülkesine yapılacak yardımların gecikmesinden Moskova tarafının faydalandığını belirtti ve “Şu anda Rus birliklerinin ağırlaştığı cephe çizgisinin çeşitli kısımlarında son derece sıkıntı bir durum var.” dedi.

Rusya’nın yapılacak yardımların gecikmesinden faydalanmasının çok hassas bir bahis olduğunu belirten Zelenskiy, topçu kıtlığı yaşandığını belirterek, “Cephe çizgisinde hava savunması ve daha uzun menzilli silahlara gereksinim duyuyoruz.” dedi.

ABD’NİN YARDIM PAKETİ

ABD Senatosu, uzun süren tartışmaların akabinde Ukrayna, İsrail ve Tayvan’a yardımların da içinde yer aldığı toplam 95,3 milyar dolarlık takviye paketine geçen günlerde onay vermişti.

Yardım paketi, Ukrayna’ya “Rusya ile uğraşına takviye olmak için” 60 milyar dolar, İsrail’e “güvenlik yardımı sağlamak için” 14 milyar dolar, Hint-Pasifik bölgesindeki Tayvan ve öteki ABD müttefiklerine takviye olmak için 8 milyar dolar yardım yapılmasını içeriyor.

Senato’da onaylanan paketin Temsilciler Meclisi’nin onayına sunulması bekleniyor. ABD Lideri Joe Biden’ın paketi imzalayarak yasalaştırabilmesi için Temsilciler Meclisi’nde de paketin onaylanması gerekiyor.

ABD, 2023’te de Ukrayna’ya 34 başka paket halinde toplam 24 milyar dolarlık savunma yardımında bulunmuştu.

KAYNAK: AA, REUTERS

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Hamas’tan esir takası için 3 koşul