a

Yunanistan’dan Hafter açıklaması

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’in ulusal güvenlikten sorumlu danışmanı Thanos Dokos, Yunan medyasına açıklamalarda bulundu. Dokos, Libya’da Birleşmiş Milletler (BM) tarafından tanınan Ulusal Mutabakat Hükümetine (UMH) karşı darbeci General Halife Hafter’e destek verdiklerini tabir etti. Dokos, Libya’daki son duruma yönelik yaptığı açıklamada, “Bizim güvenip destek vermiş olduğumuz Hafter, o denli görünüyor ki savaşı kaybetmekte ve sayılı siyasi günleri kalmakta” halinde konuştu.

Dokos, Yunan hükümetinin Hafter’e bağlı birliklerin UMH güçlerine karşı yerinde kapasitede olmadığını kabul ettiğini belirtti. Dokos ” Türkiye ile Libya arasına imzalanan mutabakat aslında büyük bir sorun fakat maatteessüf yalnızca bizi ilgilendiriyor. Elbette AB ve ABD’den kimi destek bildirileri gelmekte lakin onlar için bir öncelik taşıdığını sanmıyorum. O yüzden korkarım ki bu mutabakatın geri alınmasını ve iptal edilmesini sağlayana kadar bir vade daha bununla yaşamaya alışmamız lazım” tabirlerini kullandı.

Dokos’un kelam konusu açıklamalarının akabinde Yunan tarafında darbeci Hafter’in Libya’daki savaşı kaybetmiş olduğu cephesinde icmaller yapılmaya başlandı.

Öte yandan Türkiye ile Libya arasında “Deniz Salahiyet Sahalarının Sonlandırılmasına Ait Mutabakat”ın imzalanmasının akabinde Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Libya’ya giderek Hafter ile görüşmüştü. Daha sonra darbeci Hafter, Yunan yetkililer tarafından Atina’da kabul edilmişti.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

ABD’de George Floyd’un ölümünün akabinde dikkat çeken bir karar daha