a
  • Haberyum
  • Bursa
  • Yorgancılar: “Acımız Çok Büyük, Birlik ve Beraberlikle Bu Zor Günleri Aşacağız”

Yorgancılar: “Acımız Çok Büyük, Birlik ve Beraberlikle Bu Zor Günleri Aşacağız”

EBSO İdare Şurası Lideri Seçkin Yorgancılar, “Yıllardır ‘Deprem öldürmez, bina öldürür’ diyoruz. Tarihimizin en büyük afetini yaşadığımız, on binlerce vatandaşımızı kaybettiğimiz bu son felaket de vaktinde zayıf ve yönetmeliğe ters formda yapılmış binaların bir sonucu olarak karşımıza çıktı. Unutmayacağız, lakin birlik ve beraberlikle bu güç günleri de aşacağız” dedi.

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) İdare Konseyi Lideri Nadir Yorgancılar, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) İdare Şurası Lideri M. Rifat Hisarcıklıoğlu öncülüğünde Oda, Borsa ve STK Liderlerinden oluşan heyet ile birlikte afet bölgesinde yetkililer ve vatandaşlarla bir ortaya gelerek mevcut durum, gereksinimler ve yapılacak çalışmalara ait bilgi aldı.

İhtiyaçlar yerinde tespit edildi

İlk gün Osmaniye, İskenderun, Antakya, Kırıkhan, İslahiye ve Gaziantep’te bulunan heyet, AFAD Uyum Merkezlerinde çalışmalarla ilgili bilgi edinirken acil gereksinimlerin belirlenmesi, temin ve uyumu ile istişarede bulundu.

Depremde hayatını kaybeden tüm vatandaşlar ve İslahiye Ticaret Odası yöneticileri ile ailelerinin vefatı nedeniyle de taziyelerini paylaşan heyet, AFAD Gaziantep Uyum Merkezi’nde Etraf ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Hatay Serinyol’da da Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar ile  bir ortaya gelerek çalışmalar hakkında bilgi aldı. Zelzelede eşini ve oğlunu kaybeden Gaziantep Ticaret Borsası İdare Heyeti Üyesi Murat Çetin’e taziye ziyaretinde bulunuldu.

İkinci gün, Kahramanmaraş’a geçerek incelemelere devam eden heyet, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile görüşerek bilgi aldı. Adıyaman AFAD Uyum Merkezi’nde ise Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile bir ortaya gelerek bölge ile ilgili değerlendirmelere ve gereksinim tesbitine devam eden heyet, Adıyaman TSO Lideri İrfan Torunoğlu ve eşinin vefatı nedeniyle yakınlarına başsağlığı dileklerini iletti.

Bölgeye yardım tırlarının sevkiyatı sürerken, atılacak yeni adımlarla ilgili yapılan temaslara Malatya’da Eski Gümrük ve Ticaret Bakanı, AK Parti Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkçi ile bir ortaya gelerek devam eden heyet, incelemelerini tamamladı.  

“İzmirkent” için düğmeye basıldı

Bölgedeki öncelikli muhtaçlığın barınma ve tuvalet olduğunu söz eden Lider Yorgancılar, “Acımız çok büyük, yaramız derin. Lakin insanımız büyük bir dayanışma içinde. Birlikte yeterli olacağız. Temel izlenimimiz, ekmek ve su üzere temel besin gereksinimler karşılanıyor. Bunların yanında bölgede en büyük muhtaçlık barınma ve hijyen hususlarında yaşanmakta. Konaklama ve tuvalet mevzularındaki eksikliklerin bir an önce giderilebilmesi için yapabileceklerimizi görüştük. Ege Bölgesi Sanayi Odası olarak İzmir Ticaret Odamız ve işbirliği içinde olduğumuz STK’larımız ile birlikte bölgede ‘İzmirkent’ isminde bir konteyner kentin kurulması için çalışma başlattık” dedi.

 ‘Deprem öldürmez, bina öldürür’

Tarihimizin en büyük felaketinin yaşandığını vurgulayan Yorgancılar, yıkımın ana nedeninin bir kere daha zelzele yönetmeliğine uygun binaların inşa edilmemesi dolduğunu belirterek, “Binalar insanları korumak için yapılmalı. İnsanların en temel gereksinimlerinden olan barınma gereksinimi, ne yazık ki kimi müteahhitlerce inşaat yapılırken demirden, çimentodan eksiltilerek, bir dairenin muhtaçlığı olan materyal iki hatta üç daireye bölünüyor. Bu halde satışlar yapılıyor. Çıkar ve menfaat uğruna insan canını hiçe sayan canilikte müteahhitlik yapan şahıslar var. İnşaat kontrollerinin zafiyet içerdiğine şahit oluyoruz, canlar yitip gittikten, felaket olduktan sonra ise tutuklama kararı çıkıyor. Kime ne fayda var, giden canlar geri gelir mi?  Ne yazık ki çok büyük ölçekte bir yıkım var. İki zelzelenin üst üste yaşanması ve uzun sürmesi ile felaketin boyutunu ve can kayıplarımız artırdı. Elbette bunda en büyük neden, bölgede çürük yapıların olmasıdır. Yıllardır ‘Deprem öldürmez, bina öldürür’ diyoruz. Tarihimizin en büyük afetini yaşadığımız, on binlerce vatandaşımızı kaybettiğimiz bu son felaket de vaktinde zayıf ve yönetmeliğe muhalif halde yapılmış binaların bir sonucu. Unutmayacağız, lakin birlik ve beraberlikle bu sıkıntı günleri de aşacağız” diye konuştu.

‘Yıllardır Sarsıntı Bakanlığı istiyoruz’

Son büyük felaketin akabinde artık Türkiye’nin birinci gündem unsurunun sarsıntı ve kentsel dönüşüm olması gerektiğinin altını çizen Yorgancılar şunları söyledi: “Artık sadece İzmir’in değil, tüm Türkiye’nin gündemi zelzele ve kentsel dönüşüm olmalıdır. Yıllardır bir sarsıntı bakanlığının kurulması gerektiğini söylüyoruz. AFAD’ın daha koordineli çalışması gerekiyor. Gelen yardımların hakikat ve faal biçimde yönlendirilerek süratli sonuç alınması büyük değer taşıyor.”

KUTU… KUTU…

Hisarcıklıoğlu: ‘Felaketin üstesinden daima birlikte geleceğiz’

TOBB İdare Heyeti Lideri M. Rifat Hisarcıklıoğlu ; TOBB Kriz Masası çalışmaları sürerken, Oda ve Borsalarla işbirliği içinde yürüttükleri yardım kampanyası ile yardımların nizamlı biçimde bölgeye aktarıldığını, bölgede gerçekleştirdikleri istişarelerle acil gereksinimleri ve yapılacakları tespit ettiklerini söyledi. Hisarcıklıoğlu. “Bu büyük felaketin üstesinden daima birlikte geleceğiz. Yapacak daha çok işimiz var. Yaşananları ve ortaya çıkan görüntüyü görünce, yüreğim kâğıt üzere yırtıldı. Çok üzgünüm. Dayanışma ve yardımlaşma ruhuna şahit olunca umudum yeşerdi. Biliyorum ki her şey yıkılsa da umut varsa yarın var. Umudu büyütelim. Gün birlik olma günüdür. Ülkemiz, her vakit olduğu üzere devlet ve millet el ele bu zorluğun ve acı günlerin de üstesinden gelecek güç, kabiliyet ve imkânlara sahiptir” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Belediye’ye gelen yardımlar koordinasyon merkezine teslim edildi