DOLAR

32,4258$% 0.33

EURO

35,1563% 0.69

GRAM ALTIN

2.387,03%0,22

ÇEYREK ALTIN

3.910,00%-1,61

TAM ALTIN

15.567,00%-1,62

BİST100

10.138,97%-1,37

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
  • Haberyum
  • Gündem
  • Yönetici Güler’in girişimi sayesinde en büyük kaz çiftliğini kurdu

Yönetici Güler’in girişimi sayesinde en büyük kaz çiftliğini kurdu

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg


Ordu’nun Ünye kazasında yaşayan 53 yaşındaki Seyit Bilal Özalp, Büyükşehir Belediyesi Mehmet Hilmi Güler’in girişimi sayesinde kendi çiftliğini kurdu.

Ünye’nin Denizbükü Mahallesi’nde yaşayan ve yıllardır ticaretle uğraştıktan sonra emekli olan Seyit Bilal Özalp, Mehmet Hilmi Güler’in başlatmış olduğu kaz yetiştiriciliği girişimi sayesinde kendi üretimini yapıyor. Büyükşehir Belediyesi’nin girişimlerinden birisi olan “Kaz Yetiştiriciliği Projesi” sayesinde 100 kaz ile başladığı çiftliğinde ise şimdilerde yeni üretim tesisi açarak kaz çiftliğini genişletmeyi hedefliyor.

“Başkanımızın verdiği desteği boşa çıkarmamaya çalışıyoruz”

Ordu Büyükşehir Belediye Lideri Mehmet Hilmi Güler’in girişimi sayesinde bu işe yönelerek işini büyütmeyi hedeflediğini söyleyen Seyit Bilal Özalp, “Ben emekli olduğum için dedelerimizden kalan yerlerimiz vardı. Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin kaz yetiştiriciliği girişiminin olduğunu söylediler. Bize bu türlü bir teklif geldiğinde bizlerde ilgilenebileceğimizi söyledik. Tabi hiç bilmediğimiz bir bahis olduğu için işin içine girmeye başlayınca bu girişimden zevk almaya başladık. Bize Sayın Mehmet Hilmi Güler liderimiz yüzer adet kaz hibe etti. Bu 100 kazı biz birinci senede biz aldığımız yavrularla birlikte 800 adete çıkardık. Tabi çiftliğimizde damızlık olanları ayırdık ve satılacak olanları satıyoruz. Yeni dönemde bu üretimi daha çok geliştirmeyi düşünüyoruz. Zati Mehmet Hilmi Güler liderimizin da niyeti bu cephedeydi. Zira yöneticimiz Ordu’yu Türkiye’nin kaz başşehri yapma üzere bir niyeti vardı. O bize destek verdi ve bizlerde yöneticimizin vermiş olduğu desteği boşa çıkarmamaya çalışıyoruz” dedi.

“Üretim tesisimizi genişleteceğiz”

Kaz yetiştiriciliği sayesinde yeni yavrularla bir arada üretim tesisini genişleteceğini söz eden Özalp, “Şimdi kaz, tavuk üzere bir hayvan değil. Kazın muayyen bir mevsimlerde yumurtlamaya başlar ve şu an yumurtlama devranı bitti. Ancak kazlarda kendi aralarında cinslere ayrılıyor. 40 ile 60 arasında bir yumurta alabiliyoruz. Tabi seri bittiği için gelecek seriye kadar yumurtlama talihi yok. Olağan yetişkin bir kaza gizli alan olarak en az 1 metrekare alan lazım. Yani bin tane damızlık kaz yaparsanız bin metrekare bir örtük yeriniz olacak. Haliyle biz artık 100 tane almıştık. O 100 tane kazımız bizim sair bir çiftliğimizde damızlık olarak duruyor. Bunlarda bu yılki yavrularımız. Bizde bu yılki yavrulardan kendimize 300 tane damızlık ayırdık. Yekunda 400 tane damızlığımız olacak. Daha sonra 400 metrekare gizli bir sahası da kullanacağız. Lakin seneye bu arttığı devir bizde bina olarak genişleyeceğiz” diye konuştu.

“Odalar olarak liderimizin girişimlerini destekliyoruz”

Ordu Büyükşehir Belediye Yöneticisi Mehmet Hilmi Güler’in girişimlerinin üretime dayalı girişimlerini desteklediklerini söyleyen Ünye Ziraat Odası Lideri Osman Sarıkahraman ise, ”Ben Seyit kardeşimiz bu meşakkatli işi yaptığı için kendisini tebrik ediyorum. Seyit kardeşimiz bu işe talip olduğunda biz de şaşırdık. Doğal, bir kaz yılda yaklaşık 60-70 yumurta yaptığı için Seyit kardeşim burada ürettiği kaz çiftliğiyle bu muvaffakiyetini yakaladığını söyleyebilirim. Belediye Yöneticimizin teşvikleriyle herkes tüketim iktisadına değil üretim iktisadına yönlendirebilirsek rehber çiftçilerimizle bir arada devletimizi yine kalkındırabiliriz. Ordu Büyükşehir Belediye Liderimiz Mehmet Hilmi Güler bu girişimle tarım daire başkanlığı kuracağını söylerken kendisiyle Ünye’ye geldiğinde görüşmüştük. Biz odalar olarak liderimizi tebrik ettiğimizi söylemek isteriz” halinde konuştu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Vali Elban’dan AİÇÜ Rektörü Prof. Dr. Katabukut’a veda ziyareti