a

Yıldırım’dan can dostlara şefkat eli

 Yıldırım Belediyesi, olumsuz mevsim şartlarında yiyecek bulmakta güçlük yaşayan sokak hayvanları için beslenme

 Yıldırım Belediyesi, olumsuz mevsim şartlarında yiyecek bulmakta güçlük yaşayan sokak hayvanları için beslenme odaklarına ve muhtelif noktalara kedi, köpek maması ve kuş yemi gibi temel besin maddeleri bırakarak sokaklarda yaşayan can dostlarına destek oluyor.

Sokaktaki can dostlarına şefkat elini uzatarak sevimli dostlarının barınması ve tedavisinin yapılmasının yanı sıra onları sahiplendirerek yeni yuvalarına kavuşturan Yıldırım Belediyesi, sokaktaki dostlarının ihtiyaçlarını önceliyor. Yıldırım Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü, soğuk kış günlerinde sokak hayvanlarının aç kalmaması için ilçedeki kedi evleri, otomatik ve mekanik yemlikler, panel telle çevrili beslenme odakları, su odakları ve şehrin muhtelif yerlerine periyodik olarak kedi ve köpek maması, yem ve su bırakıyor.

“SOKAK HAYVANLARINA KARŞI SORUMLUYUZ”

Bir kap yemek ve suyun sokak hayvanları için hayati öneme sahip olabileceğini hatırlatan Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, “Bizim sadece hemşerilerimize karşı görevlerimiz yok. Doğaya ve sokak hayvanlarına karşı da sorumluklarımız var. Yıldırım Belediyesi olarak bir yandan şehrin doğasını korurken diğer yandan da şehirde yaşayan canlılara sahip çıkıyoruz. Havaların soğuması ve yağışların artması, insanlar kadar hayvanlar için de yaşam koşullarını ağırlaştırdı. Kış mevsimi koşullarında hava sıcaklığının 10 derecenin altına düşmesi ve özellikle geceleri suyun donma noktasına ulaşması ile sevimli dostlarımız zor bir dönemden geçiyor. Beslenme zorluğunun yanında temel yaşam maddesi olan suya ulaşmak da sokak canlıları için bir o kadar zorlaşıyor. Sokak hayvanlarının bu süreci hayatlarını kaybetmeden atlatması için üzerimize bazı sorumluluklar düşüyor. Yapacağımız ufak fedakârlıklar, sokaktaki dostlarımızın hayata tutunmasına büyük katkı sağlıyor. Bu doğrultuda Yıldırım Belediyesi olarak, 123 kuş evi, 135 kedi evi, 8 köpek beslenme odağı, 22 su odağı ve 3 otomatik yemlik, 8 mekanik yemliğimiz ile birlikte şehrimizde yaşayan sokak hayvanlarına hizmet vermekteyiz. Tüm bu noktalarda yıllık yaklaşık 8-10 ton civarında kedi ve köpek maması kullanmaktayız. Sokak hayvanlarının beslenmesi için vakıflar kuran, bir kültürün temsilcileri olarak bizler de bu konuda üzerimize düşeni yapıyoruz. Hep birlikte sokaklarda yaşayan sessiz dostlarımıza sahip çıkalım” dedi.

SÜRÜCÜLERE UYARI

Zorlu kış koşullarında hayvanseverlerin bir hayvanı sahiplenerek sokaktan kurtarabileceğini de hatırlatan Başkan Yılmaz, “Zorlu kış koşullarında bir hayvanı sahiplenerek sokaktan kurtarmak isteyen tüm hemşehrilerimiz, Cumalıkızık’taki Yıldırım Belediyesi Sahipsiz Hayvan Bakım Evi ve Tedavi Merkezi’ne giderek, onları sıcak bir yuvaya kavuşturabilirler. Öte yandan kış aylarında sokak hayvanları barınacak sıcak bir nokta ararlar. Yağıştan ve soğuktan korunaklı olduğu için araçların motor kaputunun altına sığınabilirler. Özellikle sabahları araçlarınızı çalıştırmadan önce kaputa vurmak suretiyle ses yaparak hayvanların bulunduğu yerden çıkmasına yardımcı olabilirsiniz. Kaputun altını kontrol etmeden aracınızı çalıştırmayın. Bu tarz bir durumla karşılaştığınız takdirde 7/24 hizmet veren 444 16 02 numaralı Yıldırım Belediyesi İletişim Merkezi’nden destek isteyebilirsiniz” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Yıldırım sahadan yönetiliyor