DOLAR

32,6460$% -0.11

EURO

35,4037% -0.15

GRAM ALTIN

2.511,04%0,02

ÇEYREK ALTIN

4.049,00%1,37

TAM ALTIN

16.220,00%1,37

BİST100

10.851,78%-0,19

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a

Yetki Ve Sorumluluk!

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Sorumluluk  alacak olana mı yetki vermek lazım?

Yoksa yetki verdiğiniz kişi yetkisinden  dolayı sorumluluk alır m ı?

Bu her zaman  olabilir mi ?

Kurumsal işletmelerde yöneticiler konusu ile ilgili daldan mezun olduktan sonra en alt kademeden başlıyor ve yavaş yavaş o kuruluşta hiyerarşi ne ise ona göre dikey bazen yatay veya çapraz geçişlerle daha üst kademelere geçiyorlar.

Mühendis iken şef ,şef iken müdür  ilerleme devam ediyor. Bu düzende kendisinin ve/veya amirlerinin uygun olarak farketttiği/ gördüğü  yetenek ve karakter özeliklerine göre farklı departmanlara da geçebiliyorlar.

Bir süre aynı pozisyonda kalan kişi arayışlara giriyor ,Uygun iş bulursa oraya transfer oluyor. Ama geçiş çok yukarı sıçrama ile değil paralel veya bir üst pozisyona oluyor.Kendi işini kurmak isteyenler de  büyük çoğunlukla bildiği konu üzerine iş kuruyor.veya işi bilen bir ortağı oluyor.

Bu aşamalarda kimsenin gocunmaması  ,sebat etmesi gerekiyor. Ben yeni mezun olduğum yıllarda merdiven altı büro ve hatta eski kalıp tahtasından yapılmış masada oturduğumu bilirim .

Bu şekilde yetişen kişilere yetki verdiğiniz zaman ,sorumluluğu da vermiş oluyorsunuz.Çünkü  senelerce tüm zorluk ve çözümlerini gördü.İş yönetmeye hazır ve her şeyden önce sorumluluk duygusu ile hevesli.

Peki kurumsal olmayan şirketlerimizde ne oluyor. Aile şirketleri de ayrı bir konu ama aile şirketi olmasa hatta çok ortaklı kurumsal olduğunu iddia eden şirket olsa dahi , üst kademe yönetici yeterli bilği ve tecrübe birikimine sahip değilse ,elemanın bir iki sözü ve yakınlığı (yağcılık demeyelim ) ile diğer kadro kimler var bakmadan terfi ettiriveriyor.Sonra sorunlar huzursuzluklar, işletmeyi zarar uğratan kararlar peşpeşe geliyor.

Hadi bunlar özel kuruluş sorunlar sadece ortak,çalışan vs paydaşlarını ilğilendirir. Toplumun çok umurunda olmaz.

Fakat  devlete gelince yetki ve sorumluluğu aynı seviyede olmayan yöneticinin cezasını tüm toplum çekiyor.Devlette bir kere kadroya girdiniz mi artı unvan hasbel kader aldınız mı kimse dokunamıyor.Kenara çekilseniz de  yetki ve sorumluluk olmadan  benim vergilerimle aynı maaşı almaya devam ediyorlar.

Bir garabette müdür vs olmak çok önemli.Efendim muhasebe md olmuş.Tahsil ve tecrübesi de yeterli gibi (!) .Bir nedenle açıkta veya yer/şehir değiştirmek istiyor.Falanca yerde bakım müdürlüğü boş. Ee bende müdürüm tayin olayım. Müracaat ediyor. Genellikle de kabul görüyor.Sonrası herkes tahmin edebilir.

BBB de üst yönetimi özel sektörde genelde uygulandığı şekilde yeni organizasyonla 3 e ayırmıştık .İş hazırlama,icraat ve destek birimleri  üç ayrı gn sekreter yrd bağlı oldu.

Birisi çıktı .Ben de o ünvandayım.Beni almak zorundasınız.Kadro yok dediğimizde yönetmelik( veya neyse) ,dörte kadar olabilir yazıyor ,şeklinde Ankara’ya şikayet etti. Geldi oturdu.Sistem bozuldu.Kaldı mı, hayır MV oldu gitti.Sayemiz demi oldu acaba?

Son günlerde bir olay yaşadık.Bursaray’ı su bastı.Odunluk istasyonundan geçen pis su hattı uzun seneler önce belli bir kapasitede yapılmış. Daha sonra hiç düşünülmeden yeni oluşumlara imar verilip buraların hatları  aynı sisteme bağlanmış.

Halbuki ilk önce alt yapı gereken kapasiteye çıkartılıp ,daha sonra inşaata izin verilmeli idi.Nasıl elektrik,telefon,gaz bağlatmak istediğinizde kapasite yoksa bağlanmıyor ise su ve kanalizasyonda bağlanmamalı, inşaat izni öncesi tüm altyapının hazır olduğuna dair belge alınması sonucu izinler (tarihine göre inşaat veya kullanım ) verilmesi gerekirdi.

Otomotiv sektöründe kullanılan FMEA (Failure mode efects  analysis /Hata türleri etki analizi ) metodu vardır.Tasarım ,proses vs çok sayıda versiyonu olan bu metod kesinlikle devletin özellikle hizmet ve belediyelerin tüm işlerinde kullanılmaldır. Hatta siyasette dahi uygulama imkanı vardır.(Bakan şuna şöyle der ise etkisi ne olur gibi)

Üniversite yangınında da yöneticiler ,tesis yönetimi geçmişi ve eğitimi olsa idi ,o otlar çoktan biçilir.Yangın öncesi gözlem yapılır. Yangın bu kadar zarar vermez idi.

Bence devlet memurluğunun çoğu memurca sorumluluk  almadan yetkili olmak olarak anlaşılması en azından hantallık ve verimsizlik oluşturuyor.

Devlet memurluğu ,Dışişleri tümü , içişleri( üst kademeler ,örn kaymakam,em amiri üstü,),maliye, msb (üst rütbeler )ve bazı krtik görevlerle sınırlı olmalıdır.

Yetkililerin aynı zamanda sorumlu olması umudu ile

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Türkiye’nin Şangay İşbirliği Teşkilatıyla Giderek Yükselen İlişkisinin Düşündürdükleri