DOLAR

32,7843$% 0.04

EURO

35,2146% 0.04

GRAM ALTIN

2.456,34%-0,04

ÇEYREK ALTIN

3.943,00%1,82

TAM ALTIN

15.697,00%1,80

BİST100

10.471,32%0,76

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
  • Haberyum
  • Gündem
  • Yerli Mütalaa Derneği: Ayasofya Fatih’in vakfiyesi, fethin sembolüdür

Yerli Mütalaa Derneği: Ayasofya Fatih’in vakfiyesi, fethin sembolüdür

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Ayasofya mevzusunun ulusal egemenlik konusu olduğuna işaret edilen açıklamada, ulusal egemenliği ilgilendiren hususlarda STK’ların sivil inisiyatif olduğunu ve hassas olması gerektiği belirtilerek, “yerli ve ulusal olan STK’lar bir milletin ulusal hafızası ve refleksidir.” denildi.

“AYASOFYA FATİH’İN VAKFİYESİ, FETHİN SEMBOLÜDÜR”

Yerli Fikir Derneği’nin Ayasofya ile ilgili açıklamaları şöyle: “Bilindiği üzere Ayasofya, hakkında Fatih Sultan Mehmet Han’ın vakfiyesi bulunan bir ibadet mekanıdır. Birebir vakitte fethin sembolüdür. Sadece Ayasofya’nın değil bütün İstanbul kentinin biricik sahibi Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Milletidir. Bir öteki husus ise Fatih Sultan Mehmed Han Hazretlerinin bu ibadethaneyle ilgili kanunnamesi vardır ve burası benim vakfiyemdir demiştir. “Kim bu vakfın koşullarından birini değiştirerek kanun ve kurallarından birini tağyir ederse yahut vakfın tebdili ve iptali için uğraş gösterirse; vakfın ortadan kalkmasına yahut maksadından ve gayesinden farklı bir gayeye çevrilmesine kast ederse (…) bütün kişilerin laneti üzerlerine olsun.” diyerek ferman yayınlamıştır.

“HANGİ MÜSLÜMANIN BU VAKFİYEYİ OKUYUNCA RUHU ÜRPERMEZ?”

Resmî vazifemiz yahut durumumuz ne olursa olsun, neticede biz bir Müslümanız. Hangi Müslümanın bu vakfiyeyi okuyunca ruhu ürpermez? Tabiatıyla bizim de bir buçuk milyar Müslüman üzere Ayasofya’nın ibadete açılmasını talep etmemiz yasal bir hakkımızdır. Vaktinde Balkan Paktı uğruna tartışmalı bir biçimde kurban verilen Ayasofya’ya karşı bir vefa ve iadeyi itibar borcumuz olduğunu düşünüyoruz. Hakikaten bu mevzunun devlet hukukumuzda ve memleketler arası hukukta legal ve beğenilen sebepleri vardır. Ayasofya ile ilgili ceddimiz Fatih Sultan Mehmed’in vasiyeti var. O vasiyet ve vakfiyenin harfiyen mahalline getirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu, hepimiz için bir an önce yanına getirilmesi gereken değerli bir vecibedir diye düşünüyoruz.”

“SN. ÇAVUŞOĞLU’NUN LAFLARI TÜRK DEVLETİ VE MİLLETİNİN KESİN DURUŞUDUR”

“Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun altını çizerek söz ettikleri ‘Ayasofya katiyetle milletlerarası bir mevzu değildir. Ulusal egemenlik konusudur’ tespitleri büyük Türk devleti ve milletinin bu bahisteki kesin duruşudur.”

“1453’TEN BERİ BİRİLERİNE RAHATSIZLIK VERMEYE DEVAM EDİYORUZ”

“Evet, 1453’ten beri birilerine rahatsızlık vermeye devam ediyoruz. Dışarıdaki rahatsızları biliyoruz da içerideki çapsızları ise aziz milletimizin yüksek vicdanına havale ediyoruz.  Bize nazaran bu memlekette kim ay yıldızlı al bayrağa sahip çıkıyorsa ve bu devletin kadim düşmanlarına karşı savaş saflarında mekan alıyorsa o yerlidir, ulusaldır, bu devletin bir numara sınıf vatandaşı, bu vatanın asıl sahibi ve bu büyük milletin has evladıdır. Her kim ki bu pahalara yan gözle bakıyorsa, düşmanla işbirliği içindeyse işte o bu vatanla, bu milletle bağı kalmamış köksüz, ruhsuz ve sevgiden mahrum bir mankurttur. Kuşkusuz bugün milletimizin önünde kim varsa dün Malazgirt’te de onlar vardı. Kılıçarslan’ın, Selahaddin Eyyubi’nin, Sultan 2. Abdülhamid’in önünde onlar vardı. Çanakkale’de, Kurtuluş Savaşı’nda Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önünde da onlar vardı. Adnan Menderes’in, Alparslan Türkeş’in, Turgut Özal’ın, Necmettin Erbakan’ın önünde onlar vardı. Bugün de tıpkı odakların Sayın Cumhurbaşkanımız ve Cumhur İttifakının önünde olmalarını da manidar buluyor ve milletimizin takdirlerine sunuyoruz.”

“AYASOFYA BİZİMDİR”

​“Öz yurdumuzda garip, öz vatanımızda parya olacak halimiz yoktur! Ayasofya bizimdir. İstanbul’un Fatihi, Sultan Mehmed Hazretleri burasını gelecek nesillere yani biz torunlarına camii olarak ikram etmiştir. Mevzu bu kadar açık ve nettir. Peygamberimizin (sav) övgüsüne mazhar olmuş bir milletin evlatlarını egemenlik hakları üzerinden sınamak hiç kimsenin hakkı da haddi de değildir.”

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Savcı Sayan’ın Starbucks paylaşımına beğeni yağdı