a
  • Haberyum
  • Bursa
  • Yenişehir Belediyesi depremden etkilenen çocukları unutmuyor

Yenişehir Belediyesi depremden etkilenen çocukları unutmuyor

Mersin Yenişehir Belediyesi hem afet bölgesinde hem de Mersin’e gelen depremzedelere yönelik çalışmalarını sürdürürken, çocukları da unutmuyor. Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi ve Yenişehir Belediyesi Akademi’de hazırlanan çocuk oyun alanlarında zelzele bölgesinden gelen çocuklara dayanak veriliyor. Yenişehir Belediyesi ayrıyeten çocuklara yönelik Atölye Temelli Psikososyal Dayanak Uygulaması da başlattı. 

Depremzede aileler Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’ne gelerek, muhtaçlık duydukları materyalleri alırken, çocukları da tıpkı merkezde hazırlanan oyun alanında yaşıtlarıyla eğlenceli vakit geçiriyor. Tüm bu süreçlerde Yenişehir Belediyesi bünyesindeki psikologlar ve çocuk gelişim uzmanları da çocuklara eşlik ediyor. Çocuklara moral vermek ve yaşadıkları bu şiddetli süreci atlatabilmelerini sağlamak emeliyle çalışmalarına devam eden Yenişehir Belediyesi, çocuklara renkli ve eğlenceli alanlar hazırladı. 

“Eğitim Yuvası”  olarak tanımlanan ve okul öncesi gelişimsel dayanakların verildiği Yenişehir Belediyesi Akademi’de depremzede çocuklar için Atölye Temelli Psikososyal Takviye Uygulaması da başladı. Yenişehir Belediyesinin depremzede yurttaşlar için hazırladığı barınma yerlerinde kalan ailelerin çocukları servislerle Yenişehir Belediyesi Akademi’ye getiriliyor. Burada çocuklar fotoğraf çizerek, yaşıtlarıyla renkli oyunlar oynuyor. Psikologlar ve çocuk gelişim uzmanları da çocuklarla vakit geçirerek, davranışlarını tahlil ediyor. Çocuklara oyuncaklar ve çeşitli eğitim gereçleri de ikram ediliyor.

“Profesyonel bir halde takviye vermemiz gerekiyor.”

Çocukların hassas bir süreçten geçtiğine dikkat çeken Yenişehir Belediye Lideri Abdullah Özyiğit, “Onlar bizim gözbebeklerimiz, çok hassas bir süreçten geçiyorlar. Onlara profesyonel bir halde dayanak vermemiz gerekiyor. Yenişehir Belediyesi olarak Türkiye’de bir birinci olan Erken Çocukluk Gelişimi Projesi ile esasen çok değerli bir altyapımız var ve bilgi birikimi yüksek tecrübeli bir takımımız var. Tüm imkanlarımızı çocuklarımızın hizmete sunduk. Tüm Türkiye’de olduğu üzere Yenişehir’de de yaraları birlikte sarıyoruz.” dedi.
 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Büyükşehir Muğla’da Misafir Edilen Depremzedelerin Yanında