fbpx
a
reklam bursa seo hizmetleri
  • Haberyum
  • Genel
  • Yeni Doğan Sarılığı Nedir? Dikkat Edilmesi Gereken 7 Durum

Yeni Doğan Sarılığı Nedir? Dikkat Edilmesi Gereken 7 Durum

Yeni Doğan Sarılığı

Bebeğin doğumundan itibaren geçen 28 günlük süreye, yeni doğan dönemi nedir. Bebeklerde yeni doğan sarılığı görülme olasılıklarına bakıldığında; tam gününde doğan bebeklerin %60, doğum zamanından önce dünyaya gelen bebeklerin %80’ inde yeni doğan sarılığı görülmektedir. Bu görülen sarılık normal kabul edilip, iki hafta içinde geçmektedir. Fizyolojik kökenli sarılık kendiliğinden geçtiği için, ailelerin endişe etmesine gerek yoktur. Bu demek değildir ki bu hastalığa yakalanan bebekler doktor kontrolüne getirilmemelidir. Mutlaka çocuk doktorunuzun bilgisi dahilinde hareket edin.

Yeni Doğan Sarılığı Nedir

Bebeğiniz dünyaya geldiğinde onu her anlamda takip etmelisiniz. Dikkatli anne ve babalar, bebeğinde meydan gelen değişimleri hemen fark eder ve doktoruna başvurur. Sarılığın vücutta belirtilerine gelince; cilde sarı rengini veya tonunu veren maddenin kandaki miktarının yükselmesi ve deride birikmesiyle, bebeğinizde sarılık (bilirubin) meydana gelmiştir demek. Kısaca yeni doğan sarılığı nedir sorusunu böylece yanıtlamış olduğumuza göre, bu hastalığın neden olduğuna bakalım.

Yeni Doğan Sarılığı Neden Olur

Yeni doğmuş bir bebekte alyuvarlar fazla olduğu için, bu hücrelerin yıkımı(parçalanması) ile birlikte ortaya bilirubin maddesi çıkar. Anne karnındaki bebeğin bilirubini, annenin karaciğeri temizler. Bebeğin doğumundan sonra, bebeğin kanındaki bilirubini, bebeğin karaciğeri temizleyemez. Çünkü bebeğin karaciğeri gelişmemiştir. Bundan dolayıdır ki, bebekte bu madde birikir ve sarılığa neden olur. Bebeğin karaciğerinin bilirubini temizleyebilmesi için, iki üç gün yeterli olmaktadır. Bu ortalama süre, bebeğin karaciğer gelişimine göre farklılaşabilir.

Bu sarılığın meydana gelmesindeki bir başka neden ise, kan gurubu uyuşmazlığıdır. Yeni doğan sarılığı neden olur anlaşıldığına göre bu hastalığın belirtilerine geçelim.

Yeni Doğan Sarılığının Belirtileri Nelerdir

Yeni doğan bebeklerde sarılıp görülme konunu çok önemlidir. Tedavi edilmezse geri dönüşümü olmayan zararlara yol açabilir. Bu nedenle yeni doğan sarılığının belirtileri nelerdir konusunu dikkatlice okuyun ki, böyle bir durumla karşılaştığınızda, daha bilgili davranabilirsiniz.

  • Bebeğinizin karın, kol ve bacaklarında sarılık varsa
  • Bebek gereğinden fazla uyuyorsa
  • Bebeğin emmesi zayıflamışsa
  • Bebeğin gözlerinin içinde sarılık varsa
  • Eğer bebekte bilirubin seviyesi çok ileri seviyeye ulaşmışa
  • Bebek huzursuz bir şekilde ağlar.
  • Bebek başını geriye atar ve bu durum bebekte havale oluşturmasına kadar ilerler.

Eğer bu belirtile dikkate alınmaz ve geç kalınırsa, bebekte; çoğunlukla zekâ geriliği oluşabildiği gibi, motor gelişim geriliği, işitme ve görme sorunları meydana gelebilmekte.

Bu belirtileri bebeğinizde gördüğünüz takdirde, hemen çocuk doktorunuza yeni doğan sarılığı için başvurmalısınız.

Yeni doğan bebeklerde sarılık sınırı kaçtır, Bebeklerde sarılık derecesi, Bebeklerde sarılığa ne iyi gelir, Yeni doğan bebekte sarılığın Geçtiğini nasıl anlarız, 2 aylık bebeklerde sarılık, Yeni doğan bebekte sarılık riski ne zaman geçer, Sarılık olan bebek kakası,Yeni Doğan Sarılığı Nedir,

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

’Bulaşıcı Hastalıklar ile Ruh Sağlığı Arasındaki İlişki Antik Çağlara Dayanıyor’’

HIZLI YORUM YAP