a

Yağmur gidiyor sıcak hava geliyor

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Kısmı Talim Üyesi Prof. Dr. Orhan Şen, ülke genelinde tesirli olan yağışların hafta sonundan itibaren tarafını çok sıcaklara bırakacağını bildirdi.

Prof. Dr. Şen, cumartesi gününden itibaren güneyden gelecek sıcak hava dalgası nedeniyle Türkiye’de hava sıcaklıklarının yükseleceğini söyledi.

Sıcak hava dalgasının Afrika üzerinden Türkiye’ye yöneldiğini belirten Şen, “Hafta sonundan itibaren şiddetli yağışlar bitiyor, Afrika üzerinden sıcak hava dalgası geliyor. Bu sıcaklar bizi bunaltacak. Tüm ülke genelinde sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerine çıkacak. Sıcaklıklar hafta sonundan itibaren kuzey kesimlerde 5-6, güneyde 8-9 radde artacak” dedi.

Hava sıcaklıklarının İstanbul ve İzmir’de 35, Antalya’da 37 noktayı geçebileceğini aktaran Şen, aniden yükselecek sıcaklığın ısı çarpmasına neden olabileceğini tabir etti.

Şen, mahsusen 65 yaş üstündekilerin sağlıkları açısından çetinde kalmadıkça sıcak havada dışarıya çıkmamaları gerektiğini vurguladı.

ÜSTÜN HÜCRE İLE ÇOK YAĞIŞ

Prof. Dr. Orhan Şen, son günlerde İstanbul ve Bursa’da tesirli olan ve hayatı olumsuz cephede etkileyen yağışların, “Süper hücre” denilen bulutlardan kaynaklandığını anlattı.

“Süper hücre” bulutlarının Türkiye’de kimi nahiyelerde tesirli olduğunu vurgulayan Şen, “Bu bulutların kalınlığı 10-12 kilometre. Yıldırım, şimşek, gök gürültüsü ve çok yağış bırakıyor. Bu nedenle bunlara ‘süper hücre’ deniliyor. Önümüzdeki aylarda da bu çeşit yağışları göreceğiz.” diye konuştu.

ÇÖL SICAKLARI NE ZAMAN BİTECEK?

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Yasak olmasına rağmen gittiği halı sahada kalp krizi geçirdi