fbpx
a
  • Haberyum
  • Dünya
  • Wisconsin’de ‘polis icazetiyle’ devriye gezip protestocuları öldüren Trump hayranı genç yakalandı

Wisconsin’de ‘polis icazetiyle’ devriye gezip protestocuları öldüren Trump hayranı genç yakalandı

ABD’de George Floyd olayının başlattığı ırkçılık tersi protestolar Jacob Blake hadisesiyle yine alevlenirken, yeni dalganın merkezindeki Wisconsin eyaletinin Kenosha kentinde protestoculara ateş açılması sonucu 2 kişinin ölümü ve 1 kişinin ağır yaralanmasıyla ilgili reşit olmamış beyaz bir erkek gözaltına alındı.

Komşu Illinois eyaletinden 17 yaşındaki Kyle Rittenhouse, Wisconsin-Illinois eyaleti sonundaki Antioch’ta gözaltına alınırken birinci derece cinayetle suçlandı. Wisconsin eyaleti maddelerine göre 17 yaş ve üzerinde olanlar cezai yargılama sisteminde yetişkin olarak değerlendiriliyor.

Reşit olmadığı için kamuya açık yerlerde silah taşıma müsaadesi bulunmayan Rittenhouse’un, protestoculara ateş açmadan önce, kendi kendilerine tertibi sağlamaya soyunan ve Kenosha Muhafızları ismini kullanan silahlı erkeklerle birlikte devriye gezdiğini ya da nöbet tuttuğunu gösteren görüntüler var.  

Atlantik Kurulu Dijital Isimli Tıp Laboratuvarı’ndan araştırmacılar, son günlerde Kenosha yasadışı şekilde silahlı devriyeler oluşturularak işyerlerinin korunması için toplumsal medyada çok ağır davetler yapıldığını belirtti. 

Olay yerinde çekilen görüntülere göre yarı otomatik tüfeğiyle caddenin ortasından göstericilere ateş açan, başından yaralanan bir kurbanın yanından ayrılırken telefonda birisine “Birisini öldürdüm” diyen Rittenhouse’un protestocuların uyarmasına rağmen, polis tarafından gözaltına alınmadan olay yerinden ayrılmasına müsaade veriliyor.

Sağcı haber sitesi Daily Caller’ın protestoculara ateş açılması öncesi olay yerinde çektiği görüntüde, Rittenhouse oradaki varlığını “Bu benim işim” diye açıklıyor, polisvari telaffuzla üstlendiği sorumlulukları anlatıyor.

19 saniyelik klipte “İnsanlar yaralanmaya başladı ve bizim işimiz işyerlerini korumak ve insanları korumak da benim işimin bir parçası” diyen Rittenhouse,şöyle devam ediyor:

“Biri yaralanırsa ziyan verene bela olurum. O yüzden tüfekliyim, elbette ki kendimi müdafaam gerek. Lakin ilk yardım çantam da yanımda.”

Sokağa çıkma yasağının başladığı 20.00’den sonra çekilen bir diğer görüntüde zırhlı araçtaki polis memurları sokaklarda silahlı devriye gezen Rittenhouse ve öteki sivillere su verirken ve teşekkür ederken görülüyor. 

Bir memur “Sizi nitekim takdir ediyoruz” diyor. 

Kenosha Şerifi David Beth, dünkü basın toplantısında polisin kanunsuz silahlı güce su vermesini “Memurlarımız herkese su verir” diye geçiştirmeye çalıştı, protestocuların insanlara ateş açtığı için yakalanması için bağırmasına karşın polisin Rittenhouse’un yanlarından geçip gitmesine müsaade verdiğini gösteren görüntüyü da önemsiz göstermeye çabaladı.

Ancak FRANCE 24 Observers programına konuşan Kenosha sakini ve olayın görgü şahidi Ryan Cartwright, protestoculara ateş açan zanlının peşine kalabalığın düştüğünü, kovalamaca sırasında bir orta yere düşen zanlının kalkıp tüfeğiyle maksat gözeterek tekrar dört el ateş açmasıyla birkaç kişinin daha vurulduğunu anlattı. 

Akabinde olay yerine gelen polisin iki zırhlı aracı ve bir devriye aracının yanından geçerken arka plandan insanları vurduğu için yakalanması için haykırışlar yükselmesine karşın polisin zanlının gitmesine göz yumduğuna dair görüntüler da toplumsal medyada paylaşıldı.

17 yaşındaki beyaz zanlının toplumsal medya hesapları, hangi saiklerle hareket ettiğini gözler önüne serdi. 

Biyografisinden ABD Başkanı Donald Trump’ı desteklediğini gösteren ‘Trump 2020’ ve Black Lives Matter (Siyahların Hayatları Değerlidir) hareketine karşı güvenlik güçlerini öven Blue Lives Matter (Mavi Üniformalıların Hayatları Değerlidir) hareketini desteklediğini gösteren ‘BLUE LIVES MATTER’ ibarelerine yer veren Rittenhouse’un, Trump’ın bu yıl Des Moines’de düzenlediği mitinge katıldığına dair fotoğrafları, bu mitingde yaptığı kayıtlara yer verdiği TikTok görüntüsü var. 

‘Mavi Üniformalıların Hayatları Değerlidir’ hareketini destekleyen çok sayıda paylaşımda bulunan Rittenhouse, bir paylaşımında elinde taarruz tüfeği tutarken, annesinin paylaştığı bir fotoğrafta polislerinkine emsal mavi üniforma giyip şapka takarken görülüyor.

Facebook, olayı ‘toplu katliam’ olarak tanımladığı ve ateş açan kişinin Facebook ve Instagram hesaplarını kaldırdığına’ dair açıklama yaptı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

‘Her Gürcistan vatandaşının daha varlıklı olabileceğini görüyorum’ diyen Saakaşvili: Ülkeme dönüyorum