a

Vertigo Nedir? Belirtilerde Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Vertigo nedir? Sorusuna en kısa tanımıyla ‘baş dönmesi’ şeklinde cevap vermek mümkündür. Sersemlik hissi ve denge kaybıyla karakterize olan bu rahatsızlık; bilhassa hızlı hareket etme, eğilip-kalkma gibi durumlarda kendini gösterir.

Kişi istirahat hâlindeyken veya yürürken de baş dönmesi, sersemlik hissi yaşayabilir. Bu hastalık kişinin denge sağlama kabiliyetini olumsuz etkileyip düşme riskini artırdığı için çeşitli yaralanmalara sebebiyet verebilir.

Ataklar birkaç saniye sürebileceği gibi, birkaç saati de bulabilir. Şiddetli hapşırma, deniz veya araba tutması da vertigo ataklarını tetikler. Bazen de vertigo, herhangi bir neden yokken, kendiliğinden ortaya çıkar.

Bu, başlı başına bir hastalık olarak değil, bir hastalığın belirtisi olarak kabul edilir. Altında önemli sağlık problemleri yatıyor olabileceğinden, tanı ve tedavi aşamasında geç kalınmamalıdır.

Vertigo Hastalığı Nedir?

Vertigo nedir? Kulak hastalıklarından biri olan Vertigo bir bulgudur, tek başına hastalık olarak değerlendirilmez. Kişiye, kendisinin ve etrafındaki her şeyin döndüğü hissini yaşatan, denge problemlerine yol açan bir rahatsızlıktır. Vertigo aslında bir meniere hastalığıdır.

Vertigo Neden Olur
Vertigo Neden Olur

Vertigo Neden Olur?

Bu sorunun cevabı baş dönmesinin türüne göre değişir. Periferik baş dönmesi (başın hareketini), denge siniri ve iç kulaktan kaynaklanır. Yarım daire ve labirent daire kanallarıyla ilişkili olan bu baş dönmeleri, Meniere adı verilen bir hastalığa da bağlı olabilir.

Santral baş dönmesi ise merkezi sinir sisteminde bulunan sorunlarla ilgilidir. Beyincik, beyin sapı ve beyin kaynaklı baş dönmeleri santral baş dönmesi olarak tanımlanır. Bunlar; MS, tümör, migren, inme ve kanama gibi birtakım sağlık problemlerinin habercisi olabilir.

Öte yandan vertigo, iç kulakta bulunan kristallerin birbiriyle yer değiştirmesi sonucunda da ortaya çıkabilir. Buna, benign paroksismal (iç kulak oynaması) denir.

Ayrıca psikolojik sorunlar, travma, stres gibi durumların da vertigo hastalığı için tetikleyici olduğu düşünülür. Soğuk algınlığı rahatsızlığı, tümörler, enfeksiyonlar da vertigo gelişmesine yol açabilir.

Diğer taraftan, bazı metabolik ya da sistemik hastalıklar vertigoya neden olabilir. Örneğin; hipoglisemi, hiperglisemi, anemi, hipotansiyon, hipertansiyon bunlardandır.

Vertigo Belirtileri Nelerdir
Vertigo Belirtileri Nelerdir

Vertigo Belirtileri Nelerdir?

Vertigo nedir? Sık görülen Vertigo zaten kendi başına bir belirtidir. Altta yatan nedene bağlı olarak, vertigo sırasında gelişebilecek semptomlar şöyle sıralanabilir:

 • Yürürken zorlanma
 • Muhakeme bozukluğu ve zihinsel karışıklık
 • Endişe ve korku
 • Mide bulantısı, kusma
 • Kulaklarda dolgunluk hissi
 • Baş ağrısı
 • Denge bozukluğu
 • Şiddetli ataklar
 • Halsizlik, kuvvet kaybı
 • İşitme kaybı
 • Tansiyon düşüklüğü
 • Kulakta basınç hissi
 • Göz kararması ve görme bozukluğu
 • Karar verme yetisinin bozulması
 • Kulakta çınlama hissi

Vertigo Tanısı Nasıl Koyulur?

Vertigo teşhisi için önce hastanın şikâyetleri dinlenir ve fiziksel KBB muayenesi gerçekleştirilir. Böylece vertigo şekli belirlenir.

Teşhis aşamasında elektronistagmografi adı verilen bir cihaz yardımıyla hastanın göz hareketleri incelenebilir. Böylelikle, iç kulaktan kaynaklı sorunlar varsa bunlar kolaylıkla anlaşılabilir.

Gerekiyorsa MR ve BT gibi radyolojik görüntüleme yöntemlerine de başvurulabilir. Kan testi istenebilir, psikolojik değerlendirme de gerekebilir.

Vertigo Tedavi Yontemleri
Vertigo Tedavi Yontemleri

Vertigo Tedavi Yöntemleri

Vertigoya ne iyi gelir? Sorusunun cevabı hastalığın neyden kaynaklandığına göre değişir. İç kulak veya orta kulak kristalleriyle ilgili bir sorun varsa, kristallerin tekrar konumlandırılmasına ihtiyaç duyulur. Bunun için seanslar hâlinde düzeltici manevralar uygulanır.

Enfeksiyon, tümör veya soğuk algınlığı mevcutsa, ilaç tedavisi veya başka bir tedavi yöntemi tercih edilebilir. Vertigosu olan hastaların yeterli uyumaya, stresten uzak durmaya ve bağışıklık sistemini güçlü tutmaya özen göstermesi de çok önemlidir.

Ânî hareketlerden kaçınmak, hareketli sporlar yapmamak, kafein içerikli gıdaları azaltmak da vertigo ataklarına karşı alınabilecek diğer önlemlerdendir.

Vertigo Hakkında Sık Sorulan Sorular

 1. Vertigo Ne Demektir?

  Baş dönmesinin tıptaki adı olan vertigo, herhangi bir hareket olmadığı halde kişinin kendisini ve çevresinde bulunan nesneleri hareket ediyor gibi algılamasıdır. Bu nedenle vertigo ne demek? Sorusuna yalnızca basit bir sersemlik hâli olarak yanıt verilemez. Bu hastalıkta kişi her şeyi dönüyormuş gibi hisseder ve buna bağlı olarak denge sorunları ile karşılaşır.

 2. Vertigo Bulaşıcı mıdır?

  Değildir. Vertigo, kişiden herhangi bir yolla başka bir insana geçmez.

 3. Vertigo Nedenleri Nelerdir?

  Vertigo sebepleri, hastalığın kaynağına göre farklılık gösterir:
  Periferal vertigo; vestibüler organlarda (denge sinirlerinde) veya iç kulakta yaşanan sorunlarla bağlantılıdır. Sifiliz, tümör, kabakulak, menenjit bunlara örnek gösterilebilir.
  Santral vertigo ise, beyindeki ‘balans’ adlı merkezde meydana gelen problemlerden kaynaklanır. Bunun en yaygın sebepleri; MS hastalığı, migren ve beyin damar hastalıkları olarak sıralanabilir.

 4. Vertigo Atakları Ne Kadar Sürer?

  Kristal kaymasına bağlı vertigo genellikle birkaç saniye sürer. Meniere (iç kulak yapılarındaki basınç artışı) mevcutsa baş dönmesi en az 20 dakika devam eder.

Evde vertigo tedavisi, Vertigo nasıl geçer, Psikolojik vertigo, Vertigo belirtileri, Sakız çiğnemek vertigoya iyi gelirmi, Evde vertigo egzersizleri, Vertigo ilacı, Vertigo belirtileri, Evde vertigo tedavisi, vertigo nedir, vertigo nasıl geçer, Vertigo ilacı, Vertigo atağında ne yapılmalı, Nörolojik vertigo belirtileri, Vertigo sebepleri, Vertigo hastalığı tehlikeli Mıdır,
pozisyonel vertigo bppv,

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

En Hızlı Etki Gösteren 6 Kas Gevşetici Krem