DOLAR

33,0350$% -0.08

EURO

36,0505% 0.06

GRAM ALTIN

2.557,89%-0,10

ÇEYREK ALTIN

4.146,00%0,67

TAM ALTIN

16.608,00%0,67

BİST100

11.064,85%0,37

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a

Van’ın özel meyvelerinin gen kaynağı korunuyor

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Van’da üretimi yapılmadığı için kaybolma tehlikesiyle karşı karşıya kalan meyvelerin çoğaltılması ve korunması maksadıyla yapılan çalışmalar 3’üncü yılında sürat kazandı.

Van’da varlıkları asırlar öncesine uzanan, vatandaşların severek tükettikleri ve kaybolmaya yüz tutmuş yerli meyve çeşitlerinin tekrar yaygınlaştırılması için proje başlatıldı. Vilayet Tarım ve Orman Müdürlüğü öncülüğünde Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van YYÜ) ile Doğu Anadolu Kalkınma Ajansının (DAKA) işbirliğiyle başlatılan “Kaybolmaya Yüz Tutmuş Mahallî Meyve Çeşitlerinin Çoğaltılması” projesi kapsamında 12 mahallî meyve konusunda çalışma başlatıldı. Çalışma kapsamında 12 meyvenin gen kaynakları müdafaa altına alındı. Van YYÜ yerleşkesinde kurulan serada mellaki armudu, kadife kayısı, alça erik, cebegirmez, ekşi elma, beyefendi elması, aslik ve pamuk elma üzere 12’ye yakın çeşide göz aşısı yapıldı. Geçtiğimiz yıl göz aşısı yapılan 3 bin 500 fidan ise vatandaşa fiyatsız olarak dağıtıldı.

“Yerel meyveler gelecek nesillere aktarılacak”

İHA muhabirine konuşan Tarım ve Orman Vilayet Müdürü İbrahim Görentaş, kentin mahallî meyve çeşitlerinin korunarak gelecek nesillere aktarılacağını belirtti. Geçtiğimiz yıl aşısı yapılan 3 bin 500 fidanın dağıtımı yapıldığını söz eden Vilayet Müdürü Görentaş, “Yaklaşık 3 yıl önce üniversitemiz ve DAKA ile birlikte bir proje başlattık. Proje kapsamında üniversite yerleşkesinde kurduğumuz serada çöğürlere yapılan göz aşısının süreci bu yıl da tamamlandı. Geçen yıl aşısını yaptığımız 3 bin 500 fidanı vatandaşımıza dağıttık. Bu sene de aşı sonrası 3 bin 500 fidanı gelecek yılın ilkbaharında vatandaşımıza fiyatsız bir şekilde dağıtmayı planlamaktayız. Vatandaşımız bu fidanları bizden talep ediyor. İnşallah bu mahallî çeşitlerimizi koruyarak gelecek nesillere aktaracağız” dedi.

“Kaybolmalarını engelleyeceğiz”

Mahallî meyvelerin kaybolmasını engelleyeceklerinin altını çizen Görentaş, “Yapılaşmanın olması, ekonomik kıymeti olan öbür çeşitlerden dolayı lokal çeşitlerimiz kaybolmaya yüz tutmuştu. Kurduğumuz takımların tespit edilen bahçelerden aldıkları aşı kalemlerini çöğürlere aşılayarak ve çoğaltarak kaybolmalarını engelleyeceğiz. Ağır bir çalışma yapıyoruz. Bu vesileyle üniversitemize, DAKA ve işçimize çok teşekkür ederim” diye konuştu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

(Özel) Rezidansın 6’ncı katından düşerek hayatı 4 duvar ortasına sıkışan Zümrüt yardım bekliyor