a

Unutulan Milli Değerler Yazısı

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Hadi ömer’ciğim anlat bakalım bana koca bir yılın bitişinden neler çıkardın dedim o da bana bir yıl da neymiş Diğdem abla bak unutulmaya yüz tutmuş koca bir tarih var dedi.. başladı anlatmaya. Ömer dedim ne güzel değerlerimiz bunlar hadi yazalımda herkes okusun.
Peki dedi ama benim kalemimden olsun ..

Haberyum


Ömer’in yazısı

Unutulan Milli Değerler Yazısı

Bizler yıllar önce çok daha farklıydık, değişiktik. Sonra bir şey oldu ve kimse ne olduğu anlamadı. Bir anda her şeyi unutmuştuk.

Peki bu nasıl olabilir? Mümkün değildi, Türkler yüzyıllar boyu var olmuş bir medeniyet nasıl olur da kendi özünü unutur?

Nasıl olurda kendini kaybeder. Biz yıllar önce uyarılmıştık elbet, Bilge Kağan yıllar önce taşlar üzerine yazmamış mıydı Orhun Kitabelerini.
Elbette yazmıştı, onun uyarılarını şöyle dinleyelim: “Üstte mavi gök çökmedikçe, altta yağız yer delinmedikçe, senin ilini töreni kim bozabilir?

Titre ve kendine dön.” Bilge Kağan bizi yıllar önce kendi özümüze dönmemiz için bizi uyarmıştı ve biz bunları dinlemedik ve bu yüzden anavatanımız olan Orta Asya’dan kaçmak zorunda kaldık kendimiz olamadığımız için hep yıllar boyunca hasarlar aldık.

Orta Asya’dan döndükten sonra o bizi nereye götürdü? Anadolu’nun kalbine gittik ve 3 kıtayı kapsayacak devasa bir imparatorluk kurduk.
Fakat bizim Osmanlı İmparatorluğumuz Avrupa’nın bolluk ve bereketine kandı, Arab’ın diline kandı ve elinde ne dili kaldı, ne kültürü.
Avrupa’nın bolluk ve bereketinin kültüründen geldiğini sandık ve kültürümüzü kaybettik. Bu durum günümüzde dahi etkisini göstermektedir. Ancak, bu durumun çözümü için halen geç değil.
Bu durumu düzeltmenin tek yolu kültürümüzü ve dilimizi yeniden hatırlayıp hatırlatmaktır.

Bu yazıyı yazmamın en büyük temeli budur. Umuyorum ki bu yazıyı görüp kendinize, özünüze dönmeyi başarabilirsiniz. İşte bazı uzun zaman önce unutulmuş eski Türk kültürleri:

1 – Nardugan Bayramı
Nardugan Bayramı 21 Aralık’ın gecesinde başlar ve 10 gün boyunca kutlanır.

Kökeni Orta Asya’dan gelen Nardugan Bayramı, aslında Noel’in atasıdır.

Aslında Hristiyanlar Noel’i bizim bayramımızdan almışlardır ki ağaç süsleme ve altına hediye koyma gibi çoğu gelenek aslında Türklere özgüdür. Biz bunları o kadar önce unutmuşuz ki onların bunu bizden kopyaladığını dahi farketmemişiz.

İnanışa göre Türkler o gece yeniden doğmuştur. Zaten Nardugan aynı zamanda Güneş Doğan anlamına da gelir.

2- Shapka
İsmi şapkaya çok benziyor değil mi? Bunu da uzun zaman önce Ruslara kaptırdık. Kenarsız kürk bir şapkadır bu.

Orta Asya’da ki Türkler tarafından uzun zaman önce kullanılmaktaydı fakat daha sonradan bu Rus kültürünün resmen bir parçası oldu ve Ruslarla sembolize edildi.

Bu tür şapkaların kullanımı günümüzde Rusya’nın soğuk bölgelerinde ve ulusal etkinliklerde kullanımı bolca görülür.

3- Dil ve Lehçeler
Bu durum Türkiye’de çok büyük bir etkisi yoktur ancak diğer Türk devletlerinde ciddi anlamda etki göstermektedir.

Yıllar önce Türkiye hariç tüm Türk devletleri Rusya ve Çin’in esareti altında yaşamaktaydı, bundan dolayı onlara Rusların dilleri dayatıldı ve günümüzde bile eskiden Rus esareti altında olan bütün ülkeler şu an Rus alfabesini kullanmaktadır.

Bu esaret dönemi içerisinde bu lehçe ve diller ciddi oranlarda unutulmuş ve kaybolmuşlardır.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Kendimden özür diliyorum!