a
  • Haberyum
  • Dünya
  • UNRWA’dan İsrail’in Gazze’deki BM binasına dair tezine yanıt

UNRWA’dan İsrail’in Gazze’deki BM binasına dair tezine yanıt

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Birleşmiş Milletler (BM) Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) Genel Komiseri Philippe Lazzarini, İsrail ordusunun, Gazze Şeridi’ndeki hücumlar sırasında UNRWA’nın ana merkezinin altında Hamas’a ilişkin bir tünel tespit edildiği savlarına ait X toplumsal medya hesabından açıklama yaptı.

UNRWA çalışanının İsrail’in atakları ve zarurî tahliye buyrukları nedeniyle binayı 12 Ekim’de tahliye ettiğini belirten Lazzarini, o tarihten bu yana binayı kullanmadıklarını ve rastgele bir faaliyetten haberdar olmadıklarını vurguladı.

“Protesto mektupları gönderiliyordu”

İsrail güçlerinin UNRWA merkezine asker konuşlandırdığına ait haberleri medyadan öğrendiklerini aktaran Lazzarini, “İsrail yetkilileri sav edilen tünel hakkında UNRWA’yı resmi olarak bilgilendirmedi” sözünü kullandı.

İsrail’in Gazze’ye taarruzlarını başlatmadan evvelki süreçte UNRWA’nın tesislerinin her üç ayda bir denetlendiğini, kontrollerin son olarak Eylül 2023’te yapıldığını belirten Philippe Lazzarini, açıklamasında şu tabirlere yer verdi:

“UNRWA, ne askeri ve güvenlik uzmanlığına ne de kendi tesisleri altında bulunan yahut olabileceklere ait askeri kontrolleri üstlenme kapasitesine sahip olmayan bir insani gelişme ve insani yardım kuruluşudur. Geçmişte, UNRWA tesislerinin yakınında yahut altında kuşkulu bir boşluk tespit edildiğinde hem Gazze’deki fiili yetkililer hem de İsrail yetkilileri de dahil olmak üzere çatışmanın taraflarına derhal protesto mektupları gönderiliyordu. Genel Konseye sunulan ve kamuoyuna açıklanan yıllık raporlarda bu husus daima olarak yer aldı.”

Lazzarini, hususla ilgili bağımsız bir soruşturma yapılması gerektiğinin altını çizdi.

İsrail ordusu yaptığı yazılı açıklamada, Gazze Şeridi’ndeki taarruzlar sırasında UNRWA’nın ana merkezinin altında Hamas’a ilişkin bir tünel tespit edildiğini tez etmişti.

İsrail güçleri, tünelin 700 metre derinliğinde ve 18 metre genişliğinde olduğunu ve UNRWA binasını işgal sırasında da binadaki ofislerde silahlar bulunduğunu öne sürmüştü.

Milyonlarca Filistinliye yardım sağlayan UNRWA İsrail’in hedefinde

BM üyesi devletlerin istekli katkılarıyla finanse edilen UNRWA, faaliyetlerine başladığı 1950’den bu yana Filistinli mültecilere besin, sıhhat, eğitim ve barınak üzere insani yardımları sağlayan ana kuruluş pozisyonunda bulunuyor. Ajans, 5,9 milyon Filistinli mülteciye takviye sağlıyor.

UNRWA, yaklaşık 74 yıldır Filistinlilerin yaralarını sarmaya çalışırken bu süreçte tesisleri tekraren İsrail tarafından vuruldu, tonlarca besin ve ilaç yok edildi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, İsrailli yetkililerin UNRWA işçisinin 7 Ekim taarruzlarına karıştığına ait tezlerinin hemen soruşturulmasını istemişti. UNRWA da İsrail’in argümanlarına yönelik soruşturma başlatmıştı.

Almanya, İsviçre, İtalya, Kanada, Finlandiya, İzlanda, Avustralya, İngiltere, Hollanda, ABD, Fransa, Avusturya, Japonya ve Estonya UNRWA’ya yönelik finansal takviyesini süreksiz mühletle durdurma kararı aldıklarını açıklamıştı.

Norveç, İrlanda ve İspanya ise UNRWA’ya takviyelerini sürdüreceklerini duyurmuştu.

KAYNAK: AA

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

UNRWA’dan İsrail’in Gazze’deki BM binasına dair tezine yanıt