a
  • Haberyum
  • Dünya
  • Ünlü sanatkarlardan işgalci İsrail’e tepki! Dev merasime damgasını vurdu

Ünlü sanatkarlardan işgalci İsrail’e tepki! Dev merasime damgasını vurdu

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

İspanya’nın Valladolid kentinde 10 Şubat Cumartesi akşamı düzenlenen Goya Sinema Mükafatları galasında, ünlü İspanyol dizilerinden “La Casa de Papel”deki “Nairobi” karakteri ile tanınan Alba Flores, ünlü bayan sinema sanatkarı ve müzikçi Ana Belen, direktör Estibaliz Urresola, direktör Alejandro Martin ve müzikçi Salvador Sobral, İsrail’i kınayan açıklamalar yaptı.

‘BURADA KUTLAMA YAPMAK ZOR’

Ödül vermek için sahneye çıkan ve “İyi akşamlar ve Gazze için barış lütfen” diye konuşmasına başlayan Alba Flores, “Gazze’de 30 bin kişinin katledildiği, karanlık bu periyotta gelip burada kutlama yapmak çok güç, çok çelişkili bir şey. Umarım bu ülkenin hükümeti bir şeyler yapabilir.” dedi.

İlk uzun metrajlı sinemalar kısmında, “20 mil especies de abejas” isimli sinemasıyla “En Güzel Yönetmen” mükafatını alan Urresola da “Bu fırsatı Gazze’de olup bitenleri anlatmak için kullanıyorum. Bu bir soykırımdır ve hükümetlerden bunu durdurmalarını talep etmeliyiz.” dedi.

SALONDA ALKIŞ TUFANI KOPTU

Ayrıca gala gecesine katılan İspanyol sanatkarların birçoğu ya avuç içlerine yapıştırdıkları etiketler ya da kıyafetlerine taktıkları rozetlerle “Silah ticaretini durdurun. Gazze’de çabucak ateşkes” iletisi verdi.

İspanyol sanatkarların İsrail’i kınayan halleri, salondakiler tarafından da alkışlandı.

‘SOYKIRIMI DURDURUN’ MESAJI

İtalya’da bu yıl 74’üncüsü düzenlenen ve beş günlük maratonun akabinde 10 Şubat Cumartesi gecesi sona eren Sanremo Müzik Festivali’nde birtakım sanatkarların savaş tersi ve “soykırımı durdurun” iletileri dikkati çekti.

‘TARİH SESSİZ KALMAYI KABUL ETMEZ’

Avrupa’nın en eski müzik müsabakası olan ve her yıl şubat ayında Sanremo’da düzenlenen aktiflikte sahne alan isimlerden İtalyan müzikçi Dargen D’amico “Onda Alta” (Yüksek Dalga) isimli modülünü seslendirdikten sonra, “Tarih sessiz kalmayı kabul etmez. Ateşi kesin” diyerek, Orta Doğu için ateşkes daveti yaptı.

KAN AKMASIN YETER

İtalyanların dünyaca ünlü müzikçilerinden Eros Ramazzotti de 8 Şubat’ta konuk sanatçı olarak çıktığı sahnede “Yaklaşık 500 bin çocuk çatışma bölgelerinde yaşıyor. Milyonlarcası vadedilen toprakları göremeyecek. Kan akmasına kâfi, savaşlara kâfi diyorum. Barış gelsin.” dedi.

Tunus asıllı İtalyan rapçi Ghali Amdouni de şenlikte söylediği “Casa Mia (Evim Benim)” müziğinde bir mısrada kullandığı “bir toprak kesimi için hastaneleri bombalıyorlar” sözüyle dikkat çekti.

SOYKIRIMI DURDURUN

İtalya’daki Yahudi toplumu temsilcilerinin reaksiyon gösterdiği Ghali, bu müzikle Sanremo Müzik Şenliği’nin finalinde 4. oldu. Ghali, final gecesinde müziğini söyledikten sonra sahneden ayrılırken, “Soykırımı durdurun.” dedi.

İsrail’in Roma Büyükelçisi Alon Bar, X hesabından yaptığı paylaşımla, Sanremo’daki savaş tersi iletilerden rahatsızlığını gizlemeyerek, şenliğin “nefret ve provokatif” telaffuzlara alet edildiğini öne sürdü.

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Filipinler’in güneyindeki toprak kaymasında ölenlerin sayısı 54’e yükseldi