a
  • Haberyum
  • Gündem
  • Ulusal Eğitim Bakanı Selçuk, Türkiye’nin COVID-19 tecrübelerini G20 ülkelerine anlattı:

Ulusal Eğitim Bakanı Selçuk, Türkiye’nin COVID-19 tecrübelerini G20 ülkelerine anlattı:

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

G20 ülkeleri eğitim bakanları, COVID-19 temalı görüntü konferans gerçekleştirdi. Içtimanın açılış konuşmasını G20 Dönem Başkanlığını yürüten Suudi Arabistan Eğitim Bakanı Dr. Hamad bin Mohammed Al Al-Sheikh yaptı.

OECD, UNESCO ve Dünya Bankası temsilcilerinin de katıldığı içtimada konuşan Milli Eğitim Bakanı Selçuk, konuşmasına toplumsal hayatı ve eğitim hizmetlerini derin bir formda etkileyen COVID-19 pandemisi konusunda içtima düzenleyen G20 Başkanlığına teşekkür ederek başladı.

Salgını önlemek için Türkiye’de tüm okullarda ve üniversitelerde yüz yüze eğitime mart ayında ara verildiğini hatırlatan Selçuk, “Ve kapanıştan yalnızca bir hafta sonra ulusal TV kanalımız ile iş birliği içinde üç TV kanalı ile uzaktan talime ve çevirim içi öğrenme platformumuz ile de temel eğitim ve ortaöğretim talebelerine yönelik çevirim içi tahsile başladık.” dedi.

Selçuk, üniversite seviyesinde ise her üniversitenin kendi çevirim içi tahsilini yürüttüğüne işaret etti.

Pandemiden önce çevirim içi öğrenme platformuna sahip olunması nedeniyle pandeminin eğitime tesirlerini süratli halde telafi edildiğini vurgulayan Selçuk şunları söyledi:

“Çevirim içi öğrenme platformumuz zengindir, zira binlerce tedrisat materyalini içermektedir. Inançlıdır, zira muallimler ve mektepliler kendi hesapları ile sisteme girişi yaparlar. Tesirlidir, zira hocalar kendi talebelerinin iştirakini takip edebilirler ve canlı dersler yapmaları da mümkündür. Dinamiktir, zira muallimler eğitim medyaları ve interaktif materyaller yükleyebilmekte, talebelerine ödev verebilmekte ve aktiflikleri tamamlama durumlarını takip edebilmektedirler.”

Selçuk, uzaktan eğitim sisteminin aynı zamanda motive edici olduğunun da altını çizerek, laflarını şöyle sürdürdü:

“Çünkü platform, talebelerin iştiraklerine ve aktiflikleri tamamlamalarına nazaran puan vermektedir. Faaldir, zira uzaktan eğitim devrinde yaklaşık 2,9 milyar tıklanma sayısı ile en çok ziyaret edilen eğitim siteleri içinde ülkemizde 1., dünyada ise üçüncü sırada konum almıştır. İçermecidir zira eğitim materyalleri cep telefonları ile uyumludur. Bu durum bilhassa meskeninde bilgisayar bulunmayan yahut ehliyetli sayıda bilgisayarı olmayan aileler için yararlıdır.”

Talebelere çevirim içi öğrenme platformunda kullanılmak üzere aylık olarak 8 GB fiyatsız olgu paketleri sağlandığını anlatan Selçuk, uzaktan eğitim platformuna mahzuru bulunan talebeler için de yüzlerce tedrisat medyası hazırlandığını vurguladı.

Bakan Selçuk, münhasıran global acil durum günlerinde talebelere yönelik psikososyal desteğin de çok önemli olduğuna işaret ederek, “Bu çerçevede uzaktan eğitim periyodunda 10 milyon civarında öğrenci küme rehberliğinden ve 109 bin öğrenci birebir rehberlik hizmetlerinden faydalanmıştır.” tabirini kullandı.

“Pandemi sürecinde bölümler arası iş birliği değerli”

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, pandemi sürecinde dallar arası iş birliğinin çok bedelli olduğunu da anımsatarak, şunları kaydetti:

“Örneğin Türkiye’de eğitim dalı yüz maskesi, yüz kalkanı, tıbbi tulum ve dezenfeksiyon gereçleri üreterek pandemi ile savaşta sağlık dalını desteklemiştir. Bugüne kadar 30 milyon civarı maske mesleksel ve teknik liselerimiz tarafından üretilmiştir. Birbirimizden öğrenmek için deneyimlerimizi ve yeterli pratiklerimizi paylaşmamızın önemine vurgu yapmak istiyorum.”

Emsal global bunalımlara daha hazır olunmasına imkan verecek gelişmiş çevirim içi öğrenme olanakları ile eğitim sistemlerinin COVID-19 pandemisi sonrası daha “dayanıklı” ve daha “içermeci” olacağını belirten Selçuk, bu nedenle çevirim içi öğrenme sistemlerine daha fazla yatırım yapılması gerektiğini laflarına ekledi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Türkiye’de corona virüsten son 24 saatte 17 can kaybı, bin 372 yeni vaka