a
  • Haberyum
  • Dünya
  • Ukrayna’ya helikopterle iltica eden Rus pilot İspanya’da infaz edildi

Ukrayna’ya helikopterle iltica eden Rus pilot İspanya’da infaz edildi

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Ukrayna’ya iltica eden Rus pilot, İspanya’da vurularak öldürüldü. İspanya basınında yer alan haberlerde, geçtiğimiz sene ağustos ayında kullandığı Mi-8 tipi helikopterle Ukrayna’ya iltica eden Rus pilot Maxim Kuzminov’un vurularak öldürüldüğü belirtildi.

CESEDİNDE ÇOK SAYIDA KURŞUN YARASI VAR

Kuzminov’un cesedinin 13 Şubat’ta İspanya’nın güneyindeki Alicante yakınlarındaki Villajoyosa kasabasında bir garajda bulunduğu aktarılan haberlerde, Kuzminov’un cesedinde çok sayıda kurşun yarası olduğu tabir edildi.

Kuzminov’un İspanya’da Ukrayna pasaportuyla farklı bir isim altında yaşadığı belirtildi.

Haberlerde polisin taarruzun düzenlendiği kasabanın yakınındaki öbür bir kasabada yanmış halde bir araç bulduğu tabir edilerek, 2 şüphelinin arandığı açıklandı.

UKRAYNA İSTİHBARATI DOĞRULADI

Ukrayna askeri istihbaratından bir sözcü, basına Kuzminov’un İspanya’da öldüğünü doğruladı lakin vefat nedenini belirtmedi.

İspanyol polisi, Villajoyosa’da vurularak öldürülen bir kişinin cansız vücuduna ulaşıldığını doğrularken, cesedin kime ilişkin olduğunu açıklamadı.

RUS ASKER TANKIYLA TESLİM OLMUŞTU

Rus askerlerinin silah bırakması için Ukrayna hükümeti ile çeşitli kuruluşlar, Rus askerlerine iltica etmeleri halinde para mükafatı ve vatandaşlık verileceğini duyurmuştu.

Ukrayna’nın savunma sanayi firmaları çatı idare kuruluşu UKROBORONPROM, uçağını Ukrayna’ya teslim eden Rus pilotlara 1 milyon dolar ödül verileceğini duyurmuştu.

Ukrayna İçişleri Bakanı Danışmanı Viktor Andrusiv, 22 Mart 2022’de toplumsal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, bir Rus askerin kullandığı tank ile birlikte Ukrayna’ya teslim olduğunu aktarmış, teslim olan Rus askerinin savaş sonunda 10 bin dolar ödül alacağını ve Ukrayna vatandaşlığına başvurabileceğini açıklamıştı.

KAYNAK: İHA

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Kolombiya, barışa katkı için Ukrayna’ya silah göndermeyecek