DOLAR

33,0350$% -0.08

EURO

36,0505% 0.06

GRAM ALTIN

2.557,89%-0,10

ÇEYREK ALTIN

4.146,00%0,67

TAM ALTIN

16.608,00%0,67

BİST100

11.064,85%0,37

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
  • Haberyum
  • Spor
  • TYF Başkanı Hasret Akdurak: Yelken, karakter kazandıran bir spor

TYF Başkanı Hasret Akdurak: Yelken, karakter kazandıran bir spor

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Türkiye Yelken Federasyonu Başkanı Özlem Akdurak AA muhabirine yaptığı açıklamada, yelken faaliyetlerini gerçekleştirmeye epey elverişli olan Türkiye’nin kıyı bölgelerinde yaşayan her çocuğun, yelken sporuyla erken yaşta tanıştırılmasını istediklerini belirtti.

Yelkenin atlete kazandırdığı dinamiklerle hoş nesiller yetişmesini sağladığını belirten Akdurak, “Biz yelken öğretmeye 7 yaşında başlıyoruz. Başlarken âlâ yüzme bilme kaidesi arıyoruz. Her çocuğun, kendi bölgesindeki imkanlar doğrultusunda bir yelken kulübüyle tanıştırılmasını tavsiye ediyoruz. Sayın bakanımız Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun da ’Yüzme bİlmeyen kalmasın’ diye çok hoş bir daveti vardı, bir proje başlatmıştı. Zaman zaman kulüplerimiz toplumsal sorumluluk projeleri kapsamında çeşitli imkanlar da sağlıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Bir çocuğun analitik fikir yeteneği, karakter ve öz itimat gelişimininde yelken sporunun önemli katkıları olduğunu vurgulayan Akdurak, “Yelkene başlayan küçük çocuklarımız, ilk direktiflerini alıp biraz öğrendikten sonra optimist dediğimiz küçük teknesinin kaptanı oluyor. Kararlarını kendisi alıyor, tahlilini kendisi yapıyor. Ne zaman dönücek, şamandıraya ne kadar yakın, rakibine ne kadar uzaklıkta, rüzgar hangi yönden esiyor, o sırada varmak istediği amaca hangi açıyla gitmesi gerekiyor, akıntının o şartlara tesiri nedir üzere birçok şeyi tıpkı anda düşünürken, bir de teknesini rüzgara karşı götürebilmek için önemli bir fizikî çaba veriyor. Dolayısıyla bir çocuğun öz itimadı, süratli ve yanlışsız karar alabilmesi, analitik yeteneğinin gelişmesi açısından yelken, karakter kazandıran dört dörtlük bir spor.” diye konuştu.

Akdurak, yelkenin, çocuklara haklarını aramayı da öğrettiğini dile getirerek, şunları söyledi:

“Bazı çocuklarımız yelkene ürkek başlıyorlar ancak birkaç sene sonra onların yarışlardaki gayretlerini görünce, kız olsun erkek olsun, son derece hakkını savunan, mücadeleci sportmenler oluyorlar. Yelken, o özgürlüğe açılan ruhunun yanında sporun disiplinini de kazandırabiliyor. Sporun icrasında başvurduğumuz, anayasamız diyebileceğimiz kural kitapçığımız var. Sportmen bu kuralları bilmek durumunda. Deniz üstünde bir kural ihlali olduğunda, karaya dönüldüğünde, yetkili hakemlerimizden oluşan protesto şuramız oluyor. Sportmen ise şemalarla rüzgarı, akıntıyı, deniz üstündeki pozisyonunu, rakibinin durumunu anlatıyor, şahitlerini çağırıyor, savunmasını yapıyor. Dolayısıyla, hak arama çabasında o küçücük çocuklar erken yaşlarda adaleti nasıl arayacaklarını öğreniyorlar.”

-“Yelkenin analitik yapısı kız sportmenler için çok uygun”

Hasret Akdurak, “Yelkenin analitik yapısı kız sportmenler için çok uygun. Yelken sporunda başarılı olmalarına hiçbir engel yok.” tabirlerini kullandı.

Kadınların her bölümde olduğu üzere her sporda da başarılı olduğunun altını çizen Durak, “Özellikle de kız çocuklarımız için yelken, fizikî ve zihinsel gelişimleri açısından çok hoş bir spor. Bugün kız sportmen sayımız istediğimiz oranda değil. Ülke genelinde baktığımızda yüzde 25-30 larda kalıyor. Biz bu oranın süratlice artmasını istiyoruz. Teknenin büyüklüğüne nazaran farklı sınıflarımız var. En büyük tekneler yat sınıfı. Yatçılık da kuvvet gerektirdiği için, kadının gücü kâfi olmayabilir algısı var. Lakin hiç o denli olmuyor. Çok başarılı, yat sınıfında da çok düzgün çaba edebilen kadın takımlarımız var.” diyerek kelamlarını tamamladı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Tekvandocu kardeşlerin maksadı memleketler arası muvaffakiyet