a

Tutanç: Hilal, 154 yıldır parlıyor

Genel Kurul’da Türk Kızılay tarihi ile ilgili önemli kilometre

Genel Kurul’da Türk Kızılay tarihi ile ilgili önemli kilometre taşlarını anlatan bir sunum yapan ve seçildikten sonra yaptığı açıklamada Türk Kızılayın hilalinin 154 yıldır aralıksız parladığını vurgulayan Türk Kızılay Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Murat Tutanç, “Yurt içinde olduğu gibi yurt dışında da hizmetlerimizi yoğun şekilde sürdürdük. Sel, yangın gibi doğal afetlerde gönüllülerimiz ile Şubemiz her zaman sahada oldu. Birçok alanda olduğu gibi nitelik ve nicelik açısından ilk yardım konusunda en iyi şube seçildik. Kurban konserveleri, yiyecek, giyecek yardımlarımızı hem kentimizde, hem diğer şehirlerde, hem de sınırlarımızın dışında ihtiyaç sahiplerine ulaştırdık. Kan toplama araçları ile de kan ihtiyaçlarının giderilmesini sağladık. Sokaktaki dostlarımızı da ihmal etmedik. Bağışlar, iştiraklerimiz, Valiliğimiz ve belediyelerimizin destekleri ile bağışçılarımız ve gönüllülerimizin katkılarıyla tüm bu çalışmaları hayata geçirebildik. Genç gönüllülerimiz; kimsesiz çocukların, yaşlıların, engellilerin, anaokulu öğrencilerinin, ilk-orta ve lise öğrencilerinin hep yanlarında oldular. Türk Kızılay bağışçılarıyla var, gönüllüleriyle payidar” ifadelerini kullandı.

‘DİN, DİL, IRK AYRIMI YAPMIYORUZ’

AK Parti Bursa Milletvekili Emine Yavuz Gözgeç ise “Zor zamanlarda hep kırmızı hilali ararız. Sadece ülkemizde değil, dünyanın dört bir yanında Türk Kızılay her yerde. Bununla onur duyuyoruz. Ülkemiz, insani yardım oranını en fazla artıran ülke konumunda. Kapılarımızı dün açtık, bugün de açıyoruz. Verirseniz Rabbim, size daha çok verir. Tüm gönüllülere, katkı sağlayanlara teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Süleyman Çelik de “Yardımlaşma, insanı yücelten bir erdemliliktir. Kimsesizlerin kimsesi olan Türk Kızılay, ülkemizin şefkat elidir. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türk Kızılay Bursa Şubesi’ne desteğimizi devam ettireceğiz” dedi. Türk Kızılay Genel Merkez Denetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İsmet Durmuş ise “Din, dil, ırk ayrımı yapmaksızın dara düşmüş olanların dertlerine derman oluyoruz. Devletimize yük olan değil, devletimizin yükünü alan bir kurumuz. Hiçbir karşılık beklemeden iyilik yapıyoruz. Soğuk havaların etkili olduğu bugünlerde kan bağışında azalma yaşandığına da dikkati çekmek istiyorum. Halkımızın bağış konusunda daha duyarlı olmasını diliyoruz” diye konuştu.

‘TÜRK KIZILAY, VİCDANINIZIN SESİDİR’

Genel Kurul’da Türk Kızılay Bursa Şubesi önceki dönem Başkanları İbrahim Dokunmazer, Davut Gürkan ve Özcan Susmaz’a katkılarından dolayı teşekkür plaketi takdim edildi. Davut Gürkan “Herkesin aklına birçok şey gelir ama en kısa özeti, vicdanınızın sesidir Kızılay. Milletimizin, gönlünde devlet haline getirdiği çok istisnai bir kurumdur. Büyükşehir ve ilçe belediyelerimiz ile diğer resmi kurumlarımız Kızılay’a çok katkıda bulundular. Şubelerimizle de gurur duyuyoruz. 2 yıl boyunca en az 2-3 dalda Türkiye birinciliği gururunu yaşattıkları için hem şubelerimize, hem gönüllülerimize çok teşekkür ediyorum” diye konuştu. İbrahim Dokunmazer de “Bursa, Kızılay’ın Türkiye’de ilk sırada olan şubesidir. Her türlü çalışma ile yaptık bunu. Bu çalışmaların bugün çok daha iyi noktalara geldiğini görmekten dolayı çok memnun oldum. Yönetime başarılar diliyorum” dedi. Önceki dönem başkanların yanı sıra gönüllülere de teşekkür belgesi takdim edildi.

PROTOKOLDEN YOĞUN KATILIM

Genel Kurula Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın, Orhaneli Belediye Başkanı Ali Aykurt, Kestel Belediye Başkanvekili Serkan Güler, MHP Bursa İl Başkan Vekili Cemal Ersoy, Yeniden Refah Partisi Bursa İl Başkan Vekili Salih Tayyip Kurtaş, Kızılay Genel Merkez Denetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İsmet Durmuş, Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz,  Bursa İl Tarım Müdürü Hamit Aygül, Aile ve Sosyal Politikalar Bursa İl Müdürü Muammer Doğan, Bursa İl Göç Müdürü Recep Batış ve AFAD Bursa İl Müdürü Yalçın Mumcu da katıldı.

YENİ YÖNETİM BELLİ OLDU

Divan Kurulu Başkanlığını Mustafa Yavuz, Başkan Vekilliğini Ürkiye Şentürk ve Kâtip Üyeliğini Cemile Haki’nin yaptığı Türk Kızılay Bursa Şubesi 2022 yılı Olağan Genel Kurulu’nda Gelecek 3 Yılın Tahmini Bütçeleri, Şube Eylem Planı, Denetçi Raporu, Faaliyet Raporu, Gelir-Gider Tablosu oy birliği ile kabul edilirken 2019-2020 ve 2021 yılları Şube Yönetim Kurulu da oy birliği ile ibra edildi. Türk Kızılay Bursa Şube Yönetim Kurulu, şu isimlerden oluştu: Murat Tutanç (Başkan), Mürsel Durmaz, Osman Nuri Koçdemir, Ahmet Emin Yılmaz, Numan Çakır, Fehmi Yılmaz, Necla Kemikli, Ünsal Barutcu, Kemal Tan, Ayşe Hacıoğlu, Sebahattin Yurtseven. Şube Denetçiliğine Osman Dikmen seçildi. Genel Merkez Genel Kurulu Delegeleri de şu isimlerden oluştu: Murat Tutanç, Davut Gürkan, Mürsel Durmaz, Sena Nur Çolak, Osman Nuri Koçdemir (Yedek), Ahmet Emin Yılmaz (Yedek) ve Fehmi Yılmaz (Yedek).

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Şehit aileleri başımızın tacıdır