a
  • Haberyum
  • Ekonomi
  • TÜSİAD Başkanı Kaslowski: Tedarik zincirinde sağlam bir kaynağız

TÜSİAD Başkanı Kaslowski: Tedarik zincirinde sağlam bir kaynağız

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Türk Sanayicileri ve İş Kişileri Derneği (TÜSİAD) Başkanı Simone Kaslowski, pandemi periyodundaki en önemli farkındalığın tedarik zincirlerindeki güvenilirliğin öneminin ortaya çıkması olduğunu belirterek, “Türkiye’nin bulunduğu kesimin Avrupa’ya yakınlığı sebebiyle tedarik zincirinde emniyetli bir kaynak olabileceğimizi ortaya koyuyoruz.” dedi.

Türk Teşebbüs ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) ve Türkiye İş Bankası iş birliğinde hayata geçirilen Dijital Anadolu Girişimi kapsamında düzenlenen çevrim içi aktiflik serisinin beşincisi, TÜSİAD Başkanı Simone Kaslowski, Türkiye İş Bankası Genel Yönetici Yardımcısı Hakan Aran ve eLogo Genel Yöneticisi Başak Kural’ın iştirakiyle gerçekleşti.

TÜSİAD Başkanı Kaslowski, aktiflikte yaptığı konuşmada, Türkiye’nin yeni tip koronavirüs (COVID-19) ile mücadeleyi sağlık mealinde çok uygun yönettiğini söyledi.

Pandeminin tam olarak atlatılamasa da denetim altına alınmasının memnuniyet verici olduğunu söz eden Kaslowski, “yeni normale” ilişkin, “Pandemi öncesi meskenden ya da uzaktan çalışma yok değildi lakin pandemiyle birlikte konuttan çalışma genelleşti. Bu periyotta, meskenden çalışarak birçok faaliyette etkin olunabileceği görüldü. Bu açıdan çok ilginç bir deneyim oldu. Yeni sıradanda de muhtemelen konuttan çalışma sistemi, bir halde kimi iş kolları için belirli ölçüde devam edecek.” değerlendirmesinde bulundu.

Kaslowski, risk senaryoları içerisinde bu türlü bir pandemi buhranının bulunmadığına işaret ederek, şöyle konuştu:

“Birçok şirket pandemi bunalımına hazırlıksız yakalandı. Dijital altyapısına yatırım yapmış olan firmaların bu buhrandan daha sağlıklı, daha güçlü bir halde çıktıklarını gördük. Bu bunalım, bize dijitale daha fazla yatırım yapılması gerektiğini öğretti. Dijital yetkinlikler, data tahlili ve yazılım konusundaki yetkinlikler ile eğitimin ne kadar önemli olduğunu bu periyotta gördük. Yalnızca şirketler açısından değil, bu mevzuda altyapısına yatırım yapmış olan ülkelerin de buhrandan daha güçlü çıktığını gördük.”

Kaslowski, pandemi devrindeki en önemli farkındalığın tedarik zincirlerindeki güvenilirliğin öneminin ortaya çıkması olduğunu vurgulayarak, gelecek periyotta tüm paydaşların tedarik zinciri konusunda değişim kararları verebileceğini söyledi.

Gelecek devrin “kaynakların daha sağlam yerlerden ve firmalardan temin edilebilmesi için daha fazla maliyetlere istek gösterilecek bir dönem” olacağını belirten Kaslowski, şunları kaydetti:

“Türkiye açısından ise bulunduğumuz kesimin Avrupa’ya yakınlığı sebebiyle muteber bir kaynak olabileceğimizi ortaya koyuyoruz. Başkaca, altyapımız açısından, genç nüfusumuz, Ar-Ge’ye yatkınlığımız bizim güçlü yanlarımız… TÜSİAD olarak, önümüzdeki periyotta Avrupa ile olan ilişkilerimizi biraz daha sağlam temeller üzerine kurabilirsek, daha iş birlikçi ve Gümrük Birliği anlaşmasının müzakerelerini tekrar başlatabilirsek, farklı kesimlere de Gümrük Birliği’ni açabilirsek Türkiye’nin önünde çok önemli bir fırsat olduğunu görüyoruz.”

“Dijital dönüşümünü tamamlamayan kurumları çetin bir gelecek bekliyor”

Türkiye İş Bankası Genel Yönetici Yardımcısı Hakan Aran da Dijital Anadolu girişimini TÜRKONFED iş birliğiyle Mart 2018’de Antalya’da gerçekleştirdikleri içtimayla başlattıklarını hatırlatarak, dijital dönüşümünü tamamlamayan kurumları sıkıntı bir geleceğin beklediğini söyledi.

Aran, avantajlı kredilerle piyasayı desteklemeyi sürdüreceklerini aktararak, “Çarkların dönmeye başlamasının 2021’i bulabileceğini ve 2021’e kadar daima bir arada bu düşünceyi paylaşarak aşmak zorunda olduğumuzu görüyorum. İşini çevirmeye çalışanların, hayatta kalmaya çalışanların planlarını yaparken 6 ay daha problemli süreci dikkatle yönetmesini tavsiye ediyorum.” formunda konuştu.

KOBİ’lerin dijitalleşme ismine yapılan faaliyetlere bütçe ayırması gerektiğini belirten Aran, KOBİ’lere, pandemi buhranını fırsata çevirecek adımlar atmasını tavsiye etti.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Avalanche Yatırımcıları Açıklandı! Listede Mike Novogratz ve Bitmain’den Jihan Wu Var!