a
  • Haberyum
  • Gündem
  • TUS Nedir? Oturumlar Nasıl Düzenlenir? Dünden Bugüne TUS!

TUS Nedir? Oturumlar Nasıl Düzenlenir? Dünden Bugüne TUS!

TUS Nedir? TUS, Türkçe karşılığı ve açılımı tıpta uzmanlık sınavı olan bir sınavdır. Doktor adayları bu sınava girerek belli bir puan ve sıralama alırlar. Alınan bu sıralama ve puanlamalara göre belli alanlarda seçim yaparak kontenjan durumuna göre istedikleri bölüme kabul edilirler.

İstedikleri bölüme yerleşen uzman adayları bölüme göre değişen süre ile uzmanlık eğitimi alırlar ve eğitim sonucunda uzman doktor unvanına sahip olurlar. Her yıl bir tanesi bahar ayında diğeri sonbahar ayında olmak üzere iki tane TUS yapılır.

Adaylar ikisinden birine kendilerine uygun olana giriş yapabilirler. Sonuçlar birkaç ay içerisinde ilgili kurumun internet sitesinde duyurulur. 

TUSa Kimler Girebilir
TUSa Kimler Girebilir

Tus Nedir, TUS’a Kimler Girebilir?

Tıpta uzmanlık sınavına tıp fakültesi öğrencileri ile tıp fakültesi mezuniyet belgesi olan kişiler girebilir. Tıp fakültesi öğrencileri eğer henüz mezun değiller ise TUS sınavının yalnızca ilk oturumuna girebilirler.

İkinci oturuma girebilmek için adayların mezun olmaları ve mezuniyet belgelerine sahip olmaları gerekir. TUS’a doktor olan kişilerde belirli koşulları sağladıkları sürece girebilirler. Bu koşullar her sene yeniden düzenlenip ÖSYM tarafından kendi internet sitesinde duyurulmaktadır.

TUS nedir, TUS sınavına girmek için adayların İngilizce konusunda belli bir yeterlilik seviyeleri olduğunu gösteren bir puan almaları gerekir. Bu yeterlilik belirteci yılda iki defa yapılan dil sınavında 50 ve üstü puan almak ile sağlanabilir. Bu sınavın koşulları değişmekle beraber 5 yıl geçerliliği vardır.

TUS Oturum Duzeni
TUS Oturum Duzeni

TUS Oturum Düzeni

  • TUS’ta biri öğleden önce diğeri öğleden sonra olmak üzere iki oturum vardır.
  • İlk oturum tıp fakültelerinde okutulan derslerin ilk üç yılını kapsar ve temel bilimler sınavı adını alır.
  • Bu sınavda öğrenciler gene olarak teorik bilgilerden sorumludurlar.
  • İkinci oturum ise öğleden sonra genel olarak saat iki sularında yapılır ve bu sınav fakültedeki son üç yılda verilen derslerden sorulur.
  • Genelde pratik bilgilerin ağırlıkta olduğu bu sınava klinik bilimler sınavı denir.
  • Sınavda her iki oturumda da 120 soru sorulur ve her oturumun süresi 150 dakikadır.
  • Toplamda üç saat olan bu sınav her sene Ankara, İzmir ve İstanbul illerinde belirlenen noktalarda yapılır.
Dunden Bugune TUS
Dunden Bugune TUS

Dünden Bugüne TUS 

Tıpta uzmanlık sınavı önceki yıllarda sadece Ankara ilinde yapılırken 2012 yılından itibaren büyükşehirlerde de yapılmaya başlandı. Daha önceki yıllarda sorulan sorular daha çok ezber niteliğinde olmasına rağmen son yıllarda TUS sınavında sorulan sorular insanların muhakeme yeteneğini ölçer nitelikte.

Giderek zorlaşan sınavda sınava çalışmaya birkaç sene önceden başlamak uzmanlar tarafından önerilenlerden biri. Aynı zamanda konular ezber ağırlıkta ve öğrenmesi zor olduğu için uzmanlar öğrencilerin düzenli bir şekilde tekrar yapmalarını öneriyor.

Kolay unutulan anatomi gibi dersleri ise görsel haritalardan veya maketlerden tekrar etmek en akılda kalıcı yöntemler arasında gösteriliyor. Ayrıca uzmanlar artan soru zorluğunun kaliteli doktor yetiştirme amacı için olduğunu belirtiyor.

Tus kazanınca ne oluyor , TUS Sınavı en yüksek bölüm, Tus zorunlu mu, Tus Nedir kimler Girebilir, Tus ne zaman, Tus sınavını kazanamazsan ne olur, Tus hangi illerde, Tus Sınavı Nedir,

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Ortalık savaş alanına döndü