a
  • Haberyum
  • Dünya
  • Türkiye’ye F-16 satışı: ABD Kongresi’nin müddeti doldu, mani kalmadı

Türkiye’ye F-16 satışı: ABD Kongresi’nin müddeti doldu, mani kalmadı

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

ABD’nin Türkiye’ye F-16 satışına ait kıymetli kademe dün prestijiyle tamamlandı ve Kongre’deki inceleme ve itiraz süreci aşıldı.

ABD Dışişleri Bakanlığının 26 Ocak’ta Kongreye gönderdiği resmi bildirimin akabinde başlayan 15 günlük inceleme ve itiraz sürecinde yalnızca Kentucky Senatörü Rand Paul’ün Senatoya sunduğu itiraz gündeme geldi.

Paul’ün sunduğu tasarı Senato Dış Bağlantılar Komitesine havale edilirken, burada tasarıya ait rastgele bir süreç yapılmadı.

ENGEL KALMADI

Böylece ABD idaresinin resmi bildiriminin akabinde Kongredeki 15 günlük müddet dün gece ABD saatiyle sona erdi ve ABD Silah İhracat Denetim Yasası (AECA) uyarınca satışa ait sürecin ilgili kurumlar ortasında başlamasının önünde pürüz kalmadı.

Söz konusu mühlet, AECA maddesine nazaran, NATO üyesi ülkeler için 15 gün, NATO üyesi olmayan ülkeler içinse 30 gün olarak belirtiliyor.

Yabancı ülkelere silah satışı konusunda Senato Dış Bağlantılar Komitesi ile Temsilciler Meclisi Dış Bağlar Komitesinin kıymetlendirme ve varsa itiraz hakkı bulunuyor. Hem Senato hem de Temsilciler Meclisinin dış ilgiler komiteleri, 26 Ocak’ta bildirimin yapıldığı gün yaptıkları açıklamalarla Türkiye’ye F-16 satışına onay verdiklerini duyurmuştu.

Türkiye, ABD’den 40 adet yeni F-16 Blok 70 savaş uçağı ve envanterindeki 79 uçak için ise modernizasyon kiti talep etmişti. Geçen yıl kimi Kongre üyelerinin F-16’ların satılmasını koşula bağlayan ek hususları ABD Savunma Bakanlığı Bütçe tasarısından çıkarılmıştı.

KAYNAK: AA

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Terör örgütünden skandal talep: ABD teminat verdi