DOLAR

33,0350$% -0.08

EURO

36,0505% 0.06

GRAM ALTIN

2.557,89%-0,10

ÇEYREK ALTIN

4.146,00%0,67

TAM ALTIN

16.608,00%0,67

BİST100

11.064,85%0,37

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
  • Haberyum
  • Dünya
  • Türkiye’nin Beyrut Büyükelçisi Çakıl: Aslında Lübnan ağır bir ekonomik kriz yaşıyordu, halkta büyük hayal kırıklığı var

Türkiye’nin Beyrut Büyükelçisi Çakıl: Aslında Lübnan ağır bir ekonomik kriz yaşıyordu, halkta büyük hayal kırıklığı var

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Türkiye’nin Beyrut Büyükelçisi Hakan Çakıl, Lübnan’da liman bölgesinde yaşanan ve 100’den fazla kişinin ölümüyle sonuçlanan patlamayla ilgili açıklamalarda bulundu. 

CNN Türk canlı yayınında konuşan Çakıl’ın açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

  • Patlama büyükelçiliğimizin resmi ikametgahına yaklaşık 1.5 km uzaklıkta meydana geldi. Beyrut Limanı kent merkezindedir ve çabucak 1.5 km uzaklıktaki alanı yerleşim alanıdır. Ben o sırada Büyükelçilik ikametgahındaydım. Aslında yangının çıktığını bulunduğum bölgeden gördüm. Yangını izlerken de patlamaya şahit oldum. Hakikaten son derece şiddetli bir patlama oldu. Kızılhaç’ın sayılarına nazaran en az 100 kişi hayatını kaybetti. 4 binden fazla yaralı var.
  • 4 Türk vatandaşımız yaralı. 3 vatandaşımız taburcu oldu. 1 vatandaşımıza dikiş atıldı. Vatandaşımızın talebi üzerine THY ile en kısa müddette Türkiye’ye göndereceğiz. Ama hayati tehlikesi bulunmamaktadır. Bir vatandaşımızın bedeninde kırıklar var. Dün gece ameliyata alındı. Ameliyatı başarılı geçti. Bu vatandaşımızın sağlık durumu çok düzgüne gidiyor. Büyükelçiliğimizin 7/24 açık olan iki tane acil durum sınırı var. Patlamadan sonra duyuru yaparak acil durum sınırlarımızı ilettik. Şu ana kadar bir kayıp başvurusu yok. THY seferlerine devam etmekte. Beyrut Havalimanı açıktır.
  • Lübnan’da yaşayan Türk topluluğu iki kümeye ayırmak mümkün. 50 bin civarında Mardin kökenli soydaşımız Lübnan’da yaşamaktadır. Bunlardan yaklaşık 14 bin 200’ü birebir zamanda Türk vatandaşıdır. Bunun dışında da Kuzey Lübnan’da 3 bin, Bekaa Vadisi’nde 5 bin civarında Türkmen soydaşımız yaşamakta. Lübnan’da neredeyse 60 bine yakın Türk varlığı mevcut.
  • Patlamada Büyükelçilik ikametgahı hasar gördü. Ancak Büyükelçilik binamızda bir hasar kelam konusu değil. Ben de şu anda elçilik binasındayım. Elçilik binamız patlama yerine yaklaşık 10 km uzaklıkta. Burada bir iki cam kırığı kelam konusu yalnızca. İkametgahta ise biraz hasar meydana geldi.
  • Bize gelen bilgiler medyaya gelen bilgilerden farklı değil. Bir terör saldırısı mı? Bunu söylemek çok sıkıntı. Ortada bir yangın var. Bu yangın önce havai fişek deposunda başlıyor. Ki ben de bunu uzaktan gördüm. İtfaiyenin siren seslerinden irkilerek dışarıda bir şey olduğunu anladık. Baktığımızda da limanda duman bulutları vardı ve bir yangın çıktığını fark ettik. Fakat siyah bulutların yanında bir mühlet sonra açık kahve rengi çok daha büyük bir bulut katmanı oluştu ve patlama meydana geldi. Bu patlamaya neden olan yangın ihmalden mi çıktı yoksa bir sabotaj mıdır, bu şimdi net değil. Olağan bütün ihtimaller kelam konusu. Yangın patlamayı tetikliyor. Yoksa amonyum nitrat durduk yere patlamıyor.
  • Şu an halkta çok büyük hayal kırıklığı var. Çok büyük bir patlama oldu. Ben de bunu yaşadım. Ve liman, kentin merkezinde. Ayrıyeten patlama o kadar büyük tesir yarattı ki 4 km uzaklıkta bile camları kırdı. Zati Lübnan çok ağır bir ekonomik kriz yaşıyordu. Tabiatıyla bu yaşanan olayın olumsuz ekonomik getirileri de olacak. Biz de Lübnanlı kardeşlerimizin yanındayız.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Hindistan Çin uygulamalarını yasaklamaya devam ediyor