DOLAR

33,0350$% -0.08

EURO

36,0505% 0.06

GRAM ALTIN

2.557,89%-0,10

ÇEYREK ALTIN

4.146,00%0,67

TAM ALTIN

16.608,00%0,67

BİST100

11.064,85%0,37

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
  • Haberyum
  • Dünya
  • Türkiye’de yeni koronavirüs olayı 1.000’i aştı: İçişleri salgınla gayrette yeni uygulamalar açıkladı

Türkiye’de yeni koronavirüs olayı 1.000’i aştı: İçişleri salgınla gayrette yeni uygulamalar açıkladı

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

İSTANBUL, 5 Ağustos (Reuters) – Türkiye’de koronavirüs kaynaklı yeni hadise sayısı dün tekrar 1.000’i aşarak 1.083 oldu, 18 kişi hayatını kaybetti. İçişleri Bakanlığı ise salgınla uğraşta yeni uygulamalar açıkladı.

Sağlık Bakanlığı’nın internet sitesine nazaran Türkiye’de toplam olay sayısı 234.934’e ulaşırken, hayatını kaybedenlerin toplam sayısı da 5.765’e yükseldi.

Dünkü test sayısı 46.249, iyileşen sayısı 994 oldu.

İçişleri Bakanlığı dün 81 il valiliğine COVID-19 Önlemleri bahisli ek genelge gönderdi. Genelgeye nazaran meskenlerinde izolasyona tabi tutulan kişilerin, bilhassa ilk 7 gün boyunca izolasyon kurallarına uyup uymadıkları, vali/kaymakam ve kolluk ünitelerince her gün takip edilecek.

Vilayetlerde vali yardımcısı ve ilçelerde kaymakamlar başkanlığında filyasyon çalışmaları takip konseyleri oluşturulacak, bu heyetlerce her gün kıymetlendirme toplantısı yapılacak.

Valiliklerce il bazında hasta, yatan hasta, ağır hasta ve izolasyondaki kişi sayısındaki değişim takip edilerek artış ve azalışlara nazaran gerekli önlemler alınacak.

Günlük ve haftalık artış oranları yüksek seyreden illerde valiliklerce ilave önlemler ve kontrol faaliyetleri en üst düzeyde uygulanacak.

Düğün, nişan, sünnet vb. tertiplerde gerçekleştirilecek kontrollerde, birinci ihlalde ikaz, ikinci ihlalde idari para cezası, üçüncü ihlalde 1 gün müddetle faaliyet durdurma, dördüncü ihlalde 3 gün müddetle faaliyet durdurma cezaları uygulanacak.

Taziye meskenlerinde, konutlarda, açık alanlarda, taziye yapılmaması konusunda tüm il/ilçe hıfzıssıhha şuralarında karar alınacak.

KIRIKKALE PİLOT BÖLGE

Öte yandan genelgeye nazaran pilot olarak Kırıkkale’de koronavirüs il kontrol uygulaması modeli başlatıldı.

Kırıkkale’de başlatılan uygulamadan elde edilecek sonuçlara nazaran öteki illerde de yaygınlaştırılacak.

Kırıkkale’de Valilik bünyesinde salgın kontrol faaliyetlerinin tek elden yönetildiği il salgın kontrol merkezi (İsdem) oluşturulacak. Koronavirüs önlemlerini ihlal edenlere yönelik her türlü şikâyet ve ihbarların yapılabileceği bir davet sistemi kurulacak

Yeniden Kırıkkalede denetlenen işletmelerin ve kişilerin isim, adres, zaman, varsa ihlalin mahiyeti ve öteki bilgilerin kaydedileceği merkezi bir bilgi tabanı oluşturulacak.

Arka arda yapılan üç kontrolde koronavirüs önlemlerine uyduğu tespit edilen işyerleri, kent içi toplu taşıma araçları ve ticari taksiler ödüllendirilecek, kontrollerden muvaffakiyetle çıkan iş yerlerine, kent içi toplu taşıma araçlarına ve ticari taksilere inançlı alan logosu verilecek.

Türkiye’de Mart ortasında başlayan koronavirüs salgınında önlemlerin tesiriyle 800’lü düzeylere kadar gerileyen günlük yeni hadise sayısı, önlemlerin gevşetildiği 1 Haziran’dan sonra tekrar artış trendine girmişti. Toplu yapılan her türlü merasim, tatil yörelerindeki önlemlerin azalması ve kurban bayramında bireylerin önlemsiz davranmasının akabinde hadise sayısının artabileceği konusunda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve sağlık uzmanları uyarmıştı.

Koca dün yaptığı açıklamada, “Yeni hasta sayısındaki yükselme önemli. İki gün ortasındaki fark, yakın zamanda ilk sefer bu kadar bariz. Bayram ve tatildeki temas ortamının ağır sonuçlara yol açmasını önlemeliyiz.” dedi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Sarımsak, ceviz, çay ve ay çekirdeğinin gümrük vergisi ve toplu konut fonu oranları yine düzenlendi