a
  • Haberyum
  • Dünya
  • Türkiye ile çatışmaya hazırız Yunanistan çıldırmış olmalı

Türkiye ile çatışmaya hazırız Yunanistan çıldırmış olmalı

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki arama-sondaj faaliyetlerini genişletme hamlesi sonrası Yunanistan’dan küstah açıklama geldi. Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos, ülkesini her türlü provokasyona karşı egemenlik haklarını korumak için Türkiye ile askeri anlamda çatışmaya hazır olduğunu söyledi.

Yunan Star televizyonuna konuşan Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos, Türkiye’nin son zamanlarda provokatif faaliyetlerde bulunduğunu öne sürdü.

“TÜRKİYE AGRESİF DAVRANIYOR”

Panagiotopoulos, “Türkiye son zamanlarda oldukça agresif davranıyor. Yunanistan’ın genel anlamda saldırganlık eğilimi gösteren bu tür bir davranışla tek başaçıkma yönteminin, bir yandan kendi diplomatik silahını kullanmak, diğer yandan Silahlı Kuvvetleri’nin caydırıcı gücünü arttırmak olduğuna inanıyorum” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE İLE ÇATIŞMAYA HAZIRIZ”

Yunanistan’ın askeri bir çatışmaya hazır olup olmadığı sorusunu yanıtlayan Panagiotopoulos, “Tam olarak öyleyiz” ifadesini kullandı.

Yunanistan Savunma Bakanı Nikos PanagiotopoulosYunanistan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos

“HER TÜRLÜ SENARYOYA HAZIRIZ”

Panagiotopoulos, “Her türlü senaryoya hazırlanıyoruz. Elbette bu olasılıklar arasında askeri müdahale de var. Bunu yapmak istemiyoruz, ancak egemenlik haklarımızı azami derecede korumak için mümkün olan her şeyi yapacağımızın anlaşılmasını sağlamak istiyoruz” dedi.

NE OLMUŞTU?

Türkiye’de geçtiğimiz cumartesi günü (30 Mayıs) Resmi Gazete’de yayımlanan yedi ayrı ilanla Türk Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’ne (MAPEG) Akdeniz’de Türk karasuları dışında sahip olduğu iki petrol sahasının biri için 116 bin 745 hektar, diğeri için 193 bin 522 hektar ilave ruhsat başvurusu yaptı.

Başvuruyla Yunanistan’a ait ve Türk kıyılarının karşısındaki Rodos, Karpathos (Kerpe), Kasos ve Girit adalarının 6 millik karasularına yakın bölgede hidrokarbon aramalarına başlaması için hükümetten ruhsat talep edildi.

Bunun ardından Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki petrol ve gaz arama planlarına ilişkin olarak AB yönetimine bir mektup gönderdi.

KAYNAK: SPUTNİK, INDEPENDENT

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

“Temiz üretim yapmayan Bursa’ya gelmesin”