DOLAR

32,8126$% -0.04

EURO

35,1423% -0.05

GRAM ALTIN

2.448,19%-0,08

ÇEYREK ALTIN

4.018,00%-0,32

TAM ALTIN

15.997,00%-0,31

BİST100

10.771,36%0,29

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
  • Haberyum
  • Bursa
  • Türk Ev Tekstil Sektörünün Kozu ‘Katma Değerli Üretim’ Heimtextil’e Bursa Damgası

Türk Ev Tekstil Sektörünün Kozu ‘Katma Değerli Üretim’ Heimtextil’e Bursa Damgası

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg


Ev tekstili sektöründe faaliyet gösteren Bursalı firmalar Almanya’nın Frankfurt kentinde düzenlenen Heimtextil Fuarı’na katıldı. Fuara ilişkin değerlendirmede bulunan sektör temsilcileri, maliyet baskısı ve Uzakdoğu kıskacından, katma değerli üretimle çıkacaklarına inandıklarını belirtti.
Frankfurt’ta 9 Ocak’ta kapılarını açan Heimtextil Fuarı, ev tekstili sektörü temsilcilerini ağırladı. Fuarda özellikle başta Çin ve Hindistan’dan gelen katılımcı firmalar yeni ürünlerini ziyaretçilerin beğenisine sundu. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın (BTSO) iştiraki olan KFA Fuarcılık organizasyonuyla da 50’den fazla Bursalı firma fuara katılım sağladı.
 “Türkiye’yi Dünyada Temsil Ediyorlar”
BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Türkiye’nin tekstil sektöründe önemli bir üretim deneyimine sahip olduğunu söyledi. Özellikle ev tekstili sektörünün 5 milyar dolara yaklaşan dış satımı ve 8 doları aşan kilogram başı ortalama ihracat değerine ulaştığını ifade eden İbrahim Burkay, sektör temsilcilerinin üretim yetenekleri ve ihracat başarılarıyla Türkiye’yi dünyada en iyi şekilde temsil etmeyi sürdürdüğünü ifade etti. KFA Fuarcılık organizasyonuyla 50’yi aşkın firmanın da fuarda yer aldığını belirten Başkan Burkay, Türk firmalarının tasarım ve kaliteyi birleştiren ürünleriyle fuarda ön plana çıktığını söyledi. BTSO liderliğinde katma değerli üretimden yurt dışı iş fuar organizasyonlarına, dijital ve yeşil dönüşüm odaklı projelerden alım heyetlerine kadar sektörü küresel ölçekte yaşanan rekabete hazırlayan birçok örnek çalışmayı hayata geçirdiklerini hatırlatan İbrahim Burkay, TETSİAD ile işbirliğinde KFA Fuarcılık organizasyonunda ev tekstili sektörüne yönelik düzenlenen HOMETEX Fuarı’nın da sektöre güç kattığını kaydetti.
“HOMETEX Bizim İçin Dünyanın Bir Numaralı Fuarı Oldu”
Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği ve TETSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ufuk Oçak ise tekstil sektöründe yaşanan zorluklara karşı mücadeleyi asla elden bırakmayacaklarını vurguladı. Oçak, konuşmasına şöyle devam etti: “Burada hem Bursalı hem de ülke genelindeki meslektaşlarımız, ürünlerini sergilerken mücadelelerini de sürdürüyor. Türk tekstilinde artık üçüncü hatta dördüncü kuşaklar işleri devralmaya başladı. Sektörümüzün çok ciddi birikimi var. Büyük katma değerli ürünler yapabiliyoruz. Yüksek teknolojiyi kullanabiliyoruz. Hammaddede ve makinede, bilgi birikiminde yenilikleri yakından takip ediyoruz. Türk tekstili, bu birikim ve yetenek havuzuyla geriye değil, ileriye doğru gidecek bir yapıda. Bizim bir mottomuz var, ‘Bursa Büyürse Türkiye Büyür.’ Bizler işlerimizi büyüterek, Bursamızın ve ülkemizin hedeflerine katkı sağlamaya devam edeceğiz.” Türk ev tekstili için HOMETEX’in önemine de değinen Ufuk Oçak, “Başarımızı ve gerçek gücümüzü HOMETEX’te sergiliyoruz. Sektör temsilcilerimiz İstanbul’da 21-25 Mayıs tarihleri arasında düzenleyeceğimiz fuar için şimdiden hazırlıklarına başladı. Bizim için HOMETEX dünyanın bir numaralı fuarı oldu.” diye konuştu.
“Zorluklara Rağmen Mücadelemizi Sürdüreceğiz”
Ustaoğlu Tekstil Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Akyıldız, Heimtextil Fuarı’na yaklaşık 10 yıldır katıldıklarını belirterek, “Pandemiden sonra bütün dünyada satın alma gücü düştü. Bu fuar, geçen yıllara göre biraz daha zayıf seyretse de önemini koruyor. Başta enerji olmak üzere maliyetlerimizdeki artışlar ve Uzakdoğu ülkelerinin pazarlardaki agresif tutumu, Türk firmalarını zorluyor. Buna rağmen mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi. AB ülkelerinde vize konusunda yaşanan sorunların birçok firmayı olumsuz yönde etkilediğini ve başta Rusya olmak üzere bazı ülkelerden de fuara hiç katılım olmadığına dikkat çeken Mehmet Akyıldız, “Türkiye, bu noktada çok daha iyi durumda. Hem maliyet hem de katılımcı anlamında HOMETEX bizlere çok önemli avantajlar sunuyor.” değerlendirmesinde bulundu.
HOMETEX’in Türkiye Ev Tekstili Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TETSİAD) tarafından BTSO iştiraki Küresel Fuar Acentesi (KFA) organizasyonu ile düzenlendiğini hatırlatan Akyıldız, “KFA Fuarcılık, sürekli kendini geliştiren bir yapıda. Bu fuarda da bizlerle birlikteler. Organizasyon becerisi ve kendilerini yenileme çabaları sektörümüze de olumlu yansıyor.” ifadelerini kullandı.
“Uzakdoğu Tehdidine Karşı Farklılaşmayı Seçtik”
Minteks şirket ortağı ve Genel Müdürü İhsan İrman, fuara ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Pandemi döneminde yaşadığımız durgunluğun ardından alıcılarda bir iştah gördüğümüzü söyleyebilirim. Dünyada Çin, Pakistan, Hindistan ve Bangladeş gibi ülkeler rakiplerimiz arasında. Biz onların arasından sıyrılmak için katma değerli üretimi gerçekleştirmeyi ve farklılaşmayı seçtik. Bunun da faydalarını görüyoruz. Nakışıyla, güpürüyle, aksesuarıyla ve ambalajıyla farklılaşan ürünler geliştiriyoruz. Hem daha az miktarlarda üretim yapabilme kabiliyetimiz, hem de kalite olarak üstün yapıda bulunmamız, bunlarla birlikte dünyadaki önemli pazarlara yakın olan coğrafi konumumuz bizler için büyük avantaj teşkil ediyor.” diye konuştu. HOMETEX hazırlıklarına başladıklarını ifade eden İrman, “HOMETEX’i büyük bir heyecanla bekliyoruz. KFA Fuarcılık sayesinde sektör olarak fuarı yeniden kazandık. Çalışmaları için KFA’ya da çok teşekkür ediyorum.” dedi.
Öte yandan Frankfurt Başkonsolosu Erdem Tunçer, fuarda Türk firmalarının stantlarını ziyaret etti.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Uludağ Elektrik’ten gelecek nesillere tasarruf bilinci