DOLAR

32,6460$% -0.11

EURO

35,4037% -0.15

GRAM ALTIN

2.511,04%0,02

ÇEYREK ALTIN

4.049,00%1,37

TAM ALTIN

16.220,00%1,37

BİST100

10.851,78%-0,19

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
  • Haberyum
  • Teknoloji
  • Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Geylan’dan okulların açılmasıyla ilgili açıklama

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Geylan’dan okulların açılmasıyla ilgili açıklama

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, “(Okulların açılması) Hiç şüphesiz bu süreci, Bilim Heyetinin tavsiye ve telkinleri tayin edecektir” dedi.

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, salgın döneminde okulların açılması ve alınacak önlemlere ilişkin yazılı açıklama yayınladı. Pandemi sürecinde eğitime ek bütçe tahsis edilmesi gerektiğini bildiren Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, “Covid-19 dolayısıyla 16 Mart tarihinde zarurî olarak okullarımızı kapattık. Uzaktan eğitimi faaliyete geçirdik. Yeni eğitim öğretim yılına yanlışsız giderken okulların açılması hususu tekrar tartışma konusu oldu. Lakin hala olay sayılarını binin altına indiremedik. Bu durumda okullarımızın açılması konusu önemli bir tartışma konusu olarak gündeme gelmekte. Hiç şüphesiz bu süreci, Bilim Heyetinin tavsiye ve telkinleri tayin edecektir. Tabi biz pandemi sürecinin eğitim kısmındayız. Temel olan çocuklarımızın sıhhatidir. Her şeyin telafisi olur lakin sıhhatin telafisi olmaz. Bu süreç gösterdi ki; önlemlerin alınması için de eğitime ek yatırım tahsis edilmesi gerekiyor. Hijyen önlemleri, öğretmen atamaları, ek derslikler, teknoloji alt yapısı vb. konularda ek bütçe şart” sözlerini kullandı.

Öğretmen atamalarının pandemi sürecinde daha fazla önem arz ettiğini dile getiren Geylan, şunları kaydetti:

“Pandemi sürecinde okullarımızda ikili eğitime geçileceği söz ediliyor lakin aslında ikili eğitimi veren birçok okul bulunmaktadır. Dolayısıyla, bu ikili eğitim veren okullarımızın dörtlü eğitime geçmesi manasına gelmektedir. Bu da daha fazla öğretmene gereksinim olduğunu göstermektedir. Esasen hali hazırda öğretmene muhtaçlık varken, bu gereksinim ikiye katlanmıştır. Bilindiği üzere Türk Eğitim-Sen olarak her yıl fiyatlı öğretmen araştırması yapıyoruz. Geçtiğimiz yıl 81 il valiliğinden fiyatlı öğretmen sayılarına ilişkin bilgi istedik. Bu kere 81 ilin tamamından sayılar elimize ulaştı. Sendikamızın araştırmasına nazaran, 81 ilden gelen veriler doğrultusunda ülkemizdeki fiyatlı öğretmen sayısı 80 bin 583’tür. Öte yandan, norm takım açığı ise 144 bindir. Yeni eğitim-öğretim yılının sağlıklı yürütülebilmesi için öğretmen açığının giderilmesi çok önemlidir. Derslik ve öğretmen sayısı yetersiz olursa, eğitim sürecinin sağlıklı bir şekilde yürütülmesi mümkün olmayacaktır. Bakınız Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2019 yılında 41 bin 379 öğretmen ataması yaptı. 2020 yılında ise 18 Mart tarihinde 20 bin öğretmen ataması gerçekleştirildi. Bu öğretmenlerimiz pandemi nedeniyle 22 Haziran tarihinde vazifeye başlatıldı. Yeni eğitim-öğretim döneminde de 20 bin öğretmenimiz daha vazifeye başlayacak. Böylelikle, 2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılında 40 bin atanmış öğretmenimiz daha okullardaki yerini alacak. Fakat norm takım açığı ve fiyatlı öğretmen sayısı göz önüne alındığında her yıl yapılan 40 bin atama ile sorunun çözülmediği ortadadır.”

“Sadece eğitime bütçe istemiyoruz, toplum sıhhatine da bütçe istiyoruz”

Hükümetin eğitime bütçe ayırmasının dolaylı olarak toplumun sağlına bütçe ayırması demek olduğunu belirten Geylan, “Hatırlanacağı üzere geçen yıl LGS’de adrese dayalı tercihlerde çok önemli yığılmalar oldu. Anadolu liselerine çok fazla yığılma olurken; meslek liselerinde bu sayı Anadolu liselerinin çok altında kaldı. Bu sene, 4+4+4 sisteminin semeresi olarak 500 binin üzerinde ilave öğrencimiz 9. sınıfa başlayacaktır. Bunun için derslik üretilmesi gerekir. Pekala bunun için ne lazım? Bütçe lazım. Bilindiği üzere, geçen yıl Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinden yüzde 20 kesintiye gitti. Geride bırakılan eğitim-öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığı bırakın yeni yatırımlar yapmayı fakat yüzde 70’i tamamlanmış projelere kaynak aktarabilmek durumunda kaldı. Hükümet bu bahislere yoğunlaşmalıdır. Aslında bu mevzu yalnızca eğitime yatırım değildir. Toplumumuzda neredeyse 18 milyon öğrenci ve 1 milyonu aşkın çalışanın olduğu eğitim topluluğu ile ilişkili olmayan aile yoktur. Bu nedenle, eğitime ayrılacak bütçe tıpkı zamanda dolaylı olarak toplum sıhhatine yatırımdır. Biz okullarda çocuklarımızın sıhhatini riske etmeyecek önlemler alacağız ki; tıpkı zamanda toplum sıhhatine katkı sunmuş olalım. Yani yalnızca eğitime bütçe istemiyoruz, toplum sıhhatine da bütçe istiyoruz” sözlerini aktardı.

Milli Eğitim Bakanlığı’na pansuman önlemler sunan Geylan, atıl kapasitenin verimli kullanılmasının önemine dikkat çekerek, “Bu yıl LGS’ye giren öğrenci sayısı da arttı. Pandemi, sınava bilakis motive edici bir süreç oldu. Bilindiği üzere bu yıl ortaokuldan mezun olan ve sınava giren öğrenci oranında kayda paha bir artış var. LGS sınavında asıl sorun yerleştirmelerde yaşanacaktır. 4+4+4 sisteminden dolayı 800 bin ilave öğrenci lise kapısına geldi. Milli Eğitim Bakanlığı önlemlerin alınıp kontenjanların belirlendiğini söz etse de ben o artışın sınava giren öğrenci sayısına orantılı bir artış olduğunu düşünmüyorum. Biz geçen sene Milli Eğitim Bakanlığı’na şöyle bir öneri getirdik; Kâfi tercih olmadığından dolayı meslek liselerimizde önemli sayıdaki okulumuzda kapasitenin altında hizmet veriyor. Bakanlığın süratli bir şekilde derslik üretme talihi yok. O halde hangi çeşitte muhtaçlık var ise o kadar derslik üretilmektir. Lakin bunun bir anda çözülme bahtı yok. O zaman ne yapılmalı? Atıl olan kapasite verimli kullanılmalı. Bir eğitim bölgesinde kapasitesinin yani yüzde 50’nin altında eğitim hizmeti veren okul tipleri birleştirilsin; açığa çıkan derslik potansiyeli o eğitim bölgesinde hangi okul çeşidinde derslik gereksinimi var ise ona dönüştürülsün ya da fiziki imkanları müsait olan, kapasitesinin altında öğrencisi bulunan ve boş dersliği olan okullarımıza, o eğitim bölgesinde muhtaçlık olan okul çeşidine ilişkin derslikler açalım. Bunun dışında daha süratli ve pratik tahlili yoktur. Milli Eğitim Bakanlığı’na bir defa daha sesleniyorum; pansuman tahlil budur. Böylece devletimizin kaynaklarını verimli bir şekilde kullanmış olacağız” değerlendirmesinde bulundu.

“Okul öncesi zarurî eğitim kapsamına alınmalıdır”

Okul öncesinin mecburî eğitim kapsamına alınmasını da isteyen Geylan, “Okul öncesi eğitimde asıl sorun 4+4+4 sistemi ile birlikte gelmektedir. Hatırlanacağı üzere 4+4+4 sistemi Ömer Dinçer zamanında geldi. Onun öncesinde hükümetin programında okul öncesinin mecburî eğitim kapsamına alınması kelam konusuydu. Hatta o dönemde bu mevzuda belirli bir muvaffakiyet elde edilmiş idi. 4+4+4 sistemi gündeme geldiğinde okul öncesi bu sistemden çıkartıldı. Biz, sendika olarak o tarihte şunu önermiştik; Öğretmenlerimizin 5 yıllık ilkokul deneyimi var. Öte yandan öğretmenlerimiz buna nazaran yetişmiş, müfredat ve kurumlarımız buna nazaran şekillenmiş, bu nedenle eğitimin 1+5+3+4 olması önerisini getirdik. Yani ilkokul 5 yıl olarak kalsın, okul öncesini zarurî eğitim kapsamına alalım, ortaokul 3 yıl, lise ise 4 yıl olsun dedik. Maalesef, hükümet kendi gayeleri ile çelişecek şekilde o dönem 4+4+4 sitemini sunarak, okul öncesini mecburî eğitim kapsamından çıkardı. Gelinen noktada 4 yıl olan ilkokul eğitimi bugünlerde tartışılıyor. Hükümetin de yanlışı gördüğünü, fakat siyasetimizi çiğnemeyelim anlayışı ile direndiğini düşünüyorum. Milli Eğitim Bakanlığı dahil olmak üzere eğitim fakültesi hocalarımız, eğitime baş yoran ne kadar paydaş varsa, emin olun ki 5 yıllık ilkokul eğitiminin pedagojik açıdan hakikat olduğunu tabir ediyorlar. Okul öncesi zarurî eğitim kapsamına alınmalıdır. Zira, bir kısım ailelerimiz okul öncesine çocuklarını gönderiyor, bir kısım velimiz ise göndermiyor. Okul öncesi eğitim alan çocuk ile okul öncesi eğitim almayan çocuğun ilkokul birinci sınıfta hazır bulunurluk seviyesi birebir değil. Bu aslında çocuklarımıza da haksızlıktır. Dolayısıyla okul öncesi zarurî eğitim kapsamına alınmalıdır” açıklamasında bulundu.

Bildirimler dergisinde yayınlananlara nazaran 2019 yılına ilişkin verilen mükafatların sendikal dağılımlarını araştırdıklarını bildiren Geylan, “2019 yılına ilişkin Bildirimler Dergisi yayınlandığında mükafatların daha çok yöneticilere gittiği görülüyor. Lakin bunun yanı sıra önemli olan bir öteki konu da o mükafatları alanların sendikal dağılımıdır. Biz, asıl ödül alan yöneticilerin sendikal dağılımlarını araştırıyoruz. O mükafatlar dağıtılırken hangi performanslar ele alınmış, yoksa mensubiyetlere mi dikkat edilmiş? Asıl onun araştırmasını yapıyoruz” tabirlerini aktardı.

“Eğitimde öbür alanlardan kat ve kat ihtimamlı olunması gerekiyor”

Liyakat ve ehliyete önem verilmediğinde eğitimdeki tahribatın uzun süreceğini vurgulayan Geylan, şu tabirleri kullandı:

“Hatırlanacağı üzere 2014 yılında MEB Teşkilat Kanunu değiştirildi ve illerde kıymetlendirme komitesi oluşturuldu. Yazılı sınavı kazanan binlerce okul müdürü bu kurulların gayri ahlaki değerlendirmeleri ile misyondan el çektirildi. Yerlerine ise yeniden mülakat becerisi ile ehliyetten ve liyakatten mahrum bir kısım yandaş getirildi. 2014 yılından sonra mülakat hüneri ile kul hakkı yiyerek iş başına gelen bir kadro okul yöneticilerinin sınava girmeden ek bir kıymetlendirme formu ile bir dört yıl daha vazife mühletinin uzatılması sağlandı. Okullarımızın yalnızca yandaş olma sıfatıyla eğitim kurumlarının yöneticilik durumlarını işgal edenlerden kurtarılmasının tek yolu, liyakat ve ehliyetle iş başına gelenlere emanet edilmesidir. Bakınız bir okulda, okul müdürü uzman ve donanımlı ise öğretmenler de onun kelamına prestij eder, verimli çalışır. Dolayısıyla, eğitimde muvaffakiyet elde edilir. Lakin bir okulda okul müdürü ehil, donanımlı değil ise, birtakım mensubiyetler üzerinden yönetimci ise öğretmenleri ve işçisi motive edemez. Sayın bakan konuşmalarında; ’Ehil olduğu için Kabe’nin anahtarını gayrimüslime veren medeniyetin mirasçıları olarak kenar mahalledeki okulumuza okul müdürü atayamıyoruz’ dedi. Bu ibretlik bir durum tespitidir. Artık bu tespitin gereğini yapmak gerekir. Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk, Yönetici Atama Yönetmeliği’nde yapmış olduğu birkaç değişiklik ile yazılı sınav ile yönetimci atamanın önünü açmıştır. Fakat sayın Bakanın MEB’in tüm kademelerinde liyakati temel alan adaletli bir sistemi odunsuz şekilde hayata geçirmesi lazımdır. İki hafta önce yayınlanan Misyonda Yükselme Yönetmeliği’nde değişiklik yapıldı. İlçe Milli Eğitim Müdürü olma koşulları değiştirildi. Buna nazaran, yazılı sınav kazanmış olmak kuralı ile iki yıl şube müdürü ya da en az dört yıl okul müdürü olma koşulu getirildi. Lakin bir sendika bunu yargıya taşıdı. Bunlar, sınav başarısı ile şube müdürü ya da okul müdürü olanların ilçe müdürü olmasını istemiyor. Neden pekala? Zira, 2014 ve sonrası süreçte atanmış olan birçok okul müdürü o kelamda sendikanın talep ve tazyikleri ile atandı. Diyor ki; ’Benden olanların ilçe milli eğitim müdürü olmasının önünü kesemezsiniz’ Bu tablo rehabilite edilmediği sürece eğitimde tahribatın tedavisi çok uzun zaman alır. Eğitimdeki tahribat nesillere yansıyor. Eğitimde öbür alanlardan kat ve kat ihtimamlı olunması gerekiyor.”

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

YKS tercihlerinde sıralamaya dikkat