a

Türk Dünyası Kültür Başkenti ve Yıldırım!

Bursa’da milli ve manevi değerlere en çok hassasiyet gösteren belediye hiç kuşkusuz Yıldırım Belediyesi!

Bursa’da milli ve manevi değerlere en çok hassasiyet gösteren belediye hiç kuşkusuz Yıldırım Belediyesi! Oktay Yılmaz yönetiminin Yıldırım’a modern bir kimlik kazandırma çabası, ehil ellerde kentin adeta tepeden tırnağa kabuğunu kırmasını da sağlıyor.

Her ne kadar artan kültür, sanat, spor ve kentin sosyal yaşamanı dair adımlar dar kafaların eleştirilerine hedef olsa da, Yıldırım’ın geleceğine önemli katkılar sağladığı şüphe götürmez bir gerçek. 

Kitaplar basıyor Yıldırım Belediyesi. Öyle tanıtım kitapları vs değil ama. Kültürel değerleri saygı gösteren, onları gelecek nesillere aktaran gerçek manada kültürel eserler.

Anma geceleri düzenliyor örneğin bu ülkenin kültüründe, hafızasında, birikiminde yer etmiş isimleri unutturmuyor. Hem o isimlere vefa gösteriyor hem de emeklerini geleceğe taşıyorlar. 

Kütüphaneler kuruyor Yıldırım Belediyesi. Bunlardan biri ve ilki aynı zamanda uyumayan kütüphane! Gençler akın akın buraya gidiyor. Gidip orayı bir görün, o evlatların yaydığı enerjiye bir bakın derim. Mahalleye yakın gençler değil üstelik. 

Bursa’nın dört yanından geliyorlar gençler. Misal Kayapa’dan gelen öğrenciler var diyorlar. Sayın bakalım yolda kaç tane kütüphane geçiyor bu çocuklar. 

Doğru bir iş yapınca meyvelerin alıyorsun. Devlet millete hizmet için harcansın diye gönderiyor parayı. O paralar ne kadar fazla insanın ulaştığı bir hizmete dönüşürse o kadar iyi. İşte bu uyumayan kütüphane örneğinde olduğu gibi!

Oktay başkan çok seviyor gençleri.  Her fırsatta da onlarla birlikte oluyor takip ediyoruz. Spordan kültür sanat faaliyetlerine kadar gençler ne istiyorsa Oktay başkan yapıyor. Gençler de Oktay başkanlarını o nedenle çok seviyor.

İşte gençlerin kütüphaneye olan ilgileri Oktay başkanı harekete geçirdi. Bir tane daha uyumayan kütüphane için düğmeye basıldı. Barış Manço Kültür Merkezi’nde yeni bir uyumayan kütüphane kuruluyor. 

Nasıl sevmesin gençler Oktay başkanlarını…

Çocuklar örneğin. Kar yağışının olduğu dönemde düzenlenen etkinliklere koşa koşa gittiler. On binlerce çocuğu ağırladı Barış Manço Kültür Merkezi. Havlar güzel olunca yayılıyor etkinlikler. 

Yıldırım, kültürlerin adeta buluştuğu bir yer. Türkiye’nin ve yakın coğrafyamızın insanlarına ev sahipliği yapıyor. O nedenle etkinlikler de çeşitleniyor. 

Rengarenk bir kültür şöleni oluşuyor ilçede. Horon da var halayda, kemençe de var keman da, Balkan esintileri de var Kafkas barları da. Hasılı bu kültürleri çok güzel kullanmaya başladı Yıldırım. 

Tam da 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti Bursa olmuşken, Yıldırım adeta bu kültürel şölenin doğal merkezi haline gelmiş durumda. 

Daha iki gün önce, âşık kültürünün önemli temsilcilerinden Âşık Cemal Divani için saygı gecesi düzenlendi Yıldırım Belediyesi tarafından. Moderatörlüğünü Doç. Dr. Erdem Özdemir’in yapmış olduğu programda, Âşık Cemal Divani, Nuri Cihan Karataş, Sıtkı Eminoğlu, Zafer Kazancı atışma, koçaklama, taşlama ve türkü dallarında birbirinden farklı eserlerle sahne aldı. 

Âşıklar ve âşıklık geleneğine gönül veren sanatseverlerin yoğun ilgi gösterdiği gece, yapılan çalışmaların halk nazarında itibar gördüğünü de bir kez daha gösterdi.

Yıldırım gün geçtikçe daha güzel bir yer haline geliyor. Kültürel ve sosyal alandaki bu gelişmeler kentin her alanda daha modern daha güzel ve daha yaşanabilir hale gelmesinde etkili oluyor. 

Ve Yıldırım Belediyesi, az paralarla çok işler yapıldığını da ortaya koyuyor. Kısıtlı bütçe ile inanılmaz işler başaran Oktay Yılmaz ve ekibini kutlamak lazım. 

Özellikle kültürel ve sosyal alandaki işleri planlayan ve gerçekleştiren ekip, gerçekten Yıldırım’a büyük katkı sağlıyor. 

Ellerine sağlık. 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

İki Kutuplu Dünya Düzenine Geri Mi Dönülüyor?