a
  • Haberyum
  • Dünya
  • Trump: Ülkeyi yönetirken yanlış seçimler yapabiliyorsunuz, Bolton üzere bir aptala hizmet vermek üzere

Trump: Ülkeyi yönetirken yanlış seçimler yapabiliyorsunuz, Bolton üzere bir aptala hizmet vermek üzere

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

ABD Başkanı Donald Trump, Wisconsin’de Fox News Sunucusu Sean Hannity’in programına katılarak Hannity’nin ve seyircilerin sorularını yanıtladı.

Eski ABD Başkanı Barack Obama ve Başkan Yardımcısı Joe Biden’ı 8 yıllık hizmet sürecinde, Baltimore ve Ferguson başta olmak üzere kimi eyaletlerde yeniden “ırkçılık karşıtı” şovlar olduğunu anımsatan Trump, “Obama ve Biden, polis ıslahatı konusunda, bu idare hiçbir şey yapmadı. Bunun alanına benim başkanlık kampanyama sızmaya çalıştılar. Bu utanç vericiydi. Bunu yapan Demokratlar mahalline Cumhuriyetçiler olsaydı, 50 yıl mahpus cezası alırlardı. Zira bu yapılan vatana ihanet.” diye konuştu.

‘Biden, iki kelimeyi bir araya getiremiyor’

ABD’de yaşanan olaylar hakkında Demokratların başkan adayı Joe Biden’ın sessiz kalmasını eleştiren Trump, “Biden konuşmuyor, kimse ondan tek bir laf duymuyor. Konuşsa bile iki kelimeyi bir araya getiremiyor. Ben yeterli ya da istenilmeyen olmak istemiyorum lakin bu adam tahminen de sadece beşerler beni sevmiyor diye ABD başkanı olacak.” değerlendirmesini yaptı.

Trump, seçimlere yönelik kendisinin kaybetme üzere bir çekincesi olmadığını vurgulayarak “Joe Biden bu ülkeyi mahvedecek bir aday. Tahminen direkt kendisi yapmaz fakat bu ülkeyi mahvedecek radikal fanatik kümeler tarafından destekleniyor. Halkımızın bunu bilmeye hakkı var.” tabirlerini kullandı.

Bolton’a ‘aptal, hasta ve zeki değil’ yakıştırmaları

 Bolton’ın yazdığı kitapta, kendisi hakkında çeşitli tezlerde bulunmasına ilişkin Trump, “Bolton düzgün bir iş yapmadı. Zeki bir adam değildi. Sanırım Bolton, hayatım boyunca güldüğünü bir defa bile görmediğim tek kişiydi. Bir defa ona ‘John sen hiç gülmez misin?’ dedim. Yalnızca bu bile bir insanın kişiliği hakkında haber verir.” diye konuştu.

Trump, yöneticiliği boyunca hakikat tercihlere karşı yanlış tercihler de yaptığını belirterek “Ülkeyi yönetirken yanlış seçimler yapabiliyorsunuz, Bolton üzere bir aptala vazife vermek üzere… Bolton herkesin üzerine bomba atmak istiyordu. Herkesi bombalayıp öldürmek zorunda değilsiniz.” dedi.

Bolton’ın kendisine önerdiği dış politikayı akıllıca bulmadığını belirten Trump, “Bolton hasta bir adamdı, onda yanlış olan bir şeyler vardı. Bunu onda erken fark ettim.” sözlerini kullandı.

Çin’in ABD seçimlerinde hile yapabileceğini sav etti

ABD’de 3 Kasım’daki seçimlerin “uzaktan oylama” ile yapılması fikrine karşı çıkan Trump, özelikle dış güçlerin bu usulle seçimlerde “hile” yapabileceğini kaydetti.

Trump, “Çin ve Rusya bu mevzuda tehlike arz ediyor. Herkesin adresine pusula gönderirseniz, münhasıran Çin bizim pusulalarımızdan milyonlarca basar ve seçime hile karıştırır. Yalnızca başvuran insanların adresine pusula göndererek oy kullandırtmak tahminen daha inançlıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

‘Baş etmesi en sıkıntı olan ülke, ABD’

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ve Senato Azınlık Başkanı Chuck Schumer’a yüklenen Trump, “Bana bir arkadaşım baş etmesi en çetin ülkenin Rusya mı, Çin mi yoksa Kuzey Kore mi olduğunu sordu. Ben de ‘hiçbiri değil, ABD’ dedim. Zira Pelosi ve Schumer var ve bunlar beğenilmeyen beşerler ve açıkçası ben bu kimselerin bizim ülkemizi sevdiğine inanmıyorum.” dedi.

Rusya Soruşturması sürecindeki tavrı nedeniyle eski ABD Adalet Bakanı Jeff Sessions’ı da eleştiren Trump, “Demokratlar Rusya soruşturmasından bir şey çıkmayacağını biliyorlardı. Tüm bunlara müsaade verdiği için Sessions bir felaket ve utançtı.” değerlendirmesinde bulundu.

New York’taki tartışmalı ‘durdur ve ara’ pratiğini savundu

Demokratların idaresindeki kentlerdeki yüksek kabahat orantılarına işaret eden Trump, “Chicago, Detroit, Oakland ve Baltimore üzere kentler, kabahat bakımından Afganistan’dan, Honduras’tan, Guatemala’dan daha istenilmeyen durumda. Buradaki siyahiler bazen gelip bunları söylediğim için teşekkür ediyor. Zira bu kişiler cehennemde yaşıyor.” dedi.

Trump, şu anda kendisinin avukatlığını yapan, New York’un eski Belediye Başkanı Rudy Giuliani’nin kentteki cürümle savaş için kullandığı ve “insan hakları” tartışmalarına yol açan “durdur ve ara” yöntemine ilişkin, “Giuliani bu işi yürüttü. Sonra hizmete Michael Bloomberg geldi, bu hususta çıldırdı ve en ahir husus insan hakları ihlallerine kadar gitti. Bloomberg güzel iş yapmadı, lakin Giuliani’nin durdur ve ara pratiği işe yaramıştı.” diye konuştu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Trump: Ülkeyi yönetirken yanlış seçimler yapabiliyorsunuz