a
  • Haberyum
  • Dünya
  • Trump: Rusya’yı NATO’ya saldırmaya teşvik ederim

Trump: Rusya’yı NATO’ya saldırmaya teşvik ederim

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Eski ABD Lideri Donald Trump, tekrar Lider seçilmesi durumunda Rusya’yı, mali yükümlülüklerini yerine getirmeyen NATO üyelerine saldırmaya “teşvik edeceğini” tabir ederek, uzun müddettir kuşkuyla yaklaştığı askeri ittifaka karşı en sert çıkışını yaptı.

ABD’li senatörler Rusya’nın işgalinin ikinci yıl dönümü öncesinde Ukrayna’ya yeni yardımları tartışırken, eski Lider Trump, “ABD’yi NATO’nun başka 30 üye ülkesini savunmakla yükümlü tutmanın haksızlık olduğunu” savundu.

Cumartesi günü Güney Carolina eyaletinde düzenlenen bir mitingde konuşan Trump, ismi açıklanmayan bir NATO toplantısında bir devlet lideriyle yaptığı konuşmayı şu sözlerle aktardı:

“Büyük bir ülkenin liderlerinden biri ayağa kalktı ve ‘Efendim, şayet ödeme yapmazsak ve Rusya tarafından hücuma uğrarsak bizi koruyacak mısınız? Ben de ‘Ödemediniz, kabahatlisiniz?’ dedim. Hayır, sizi müdafaam. Hatta onları istedikleri her şeyi yapmaları için cesaretlendiririm. Ödemek zorundasınız. Faturalarınızı ödemelisiniz.”

Beyaz Saray’dan Trump’a sert yanıt

Donald Trump’ın bu telaffuzlarına Beyaz Saray Sözcüsü Andrew Bates cevap verdi. Bates yaptığı açıklamada, “En yakın müttefiklerimizin cani rejimler tarafından işgal edilmesini teşvik etmek dehşet verici ve akıl dışıdır. Savaş daveti yapmak ve sistemsiz bir kaosu teşvik etmek yerine Lider Biden, Amerikan liderliğini güçlendirmeye devam edecektir.” dedi.

“Sınır dışı operasyonu” kelamı verdi

Trump’ın kelamları, Çarşamba günü Senato’daki Cumhuriyetçilerin, Ukrayna için öngörülen yeni finansmanın yanı sıra İsrail’e yardım ve ABD-Meksika hudut krizini ele alacak ıslahatları içeren tasarıyı reddetmelerinin akabinde geldi.

Senato’da kelam konusu tasarının reddedilmesi, Trump’ın Cumhuriyetçi Parti üzerindeki tesirini de görünür kıldı.

Cumartesi günü düzenlenen mitingde bu bahse ait de konuşan Trump, tasarının reddedilmesini kutlayarak, tekrar seçilmesi halinde vazifedeki birinci gününde büyük bir “sınır dışı etme operasyonu” gerçekleştireceğinin kelamını verdi.

“Unutmayalım ki bu hafta her muhafazakârın kutlaması gereken büyük bir zafer daha elde ettik. Sahtekar Joe Biden’ın vahim açık hudutlar yasa tasarısını ezdik” diyen Donald Trump, “Tüm küme Kongre’de mükemmel bir iş çıkardı” tabirlerini kullandı.

Trump ayrıyeten yine Lider seçilmesi halinde, “İlk gün Biden idaresinin tüm açık hudut siyasetlerini feshedeceğini” ve “Amerikan tarihindeki en büyük hudut dışı operasyonunu başlatacağını” vurgulayarak, “Başka seçeneğimiz yok” dedi.

KAYNAK: DEUTSCHE WELLE TÜRKÇE

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

UNRWA’dan İsrail’in Gazze’deki BM binasına dair tezine yanıt