a
  • Haberyum
  • Dünya
  • Trump: Almanya’daki askerleri Polonya’ya kaydırabiliriz

Trump: Almanya’daki askerleri Polonya’ya kaydırabiliriz

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

ABD Başkanı Donald Trump, Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ile yaptığı ikili ve heyetlerarası görüşmelerin akabinde Beyaz Saray bahçesinde ortak basın içtiması düzenledi.

ABD ve Polonya arasında ekonomik ortamda da anlaşmalar yapılacağını belirten Donald Trump, “Polonya, ABD’den 32 F-35 uçağı alacak. Polonya ile bir savunma anlaşması yapmayı dört gözle bekliyoruz” diye konuştu.

Trump, “Polonya’yla, Polonya nükleer güç tesislerin geliştirilmesine yönelik bir anlaşma üzerinde de çalışıyoruz” sözlerini kullandı.

Polonya’yı güç sahasındaki ‘3 Deniz Girişimi’ nedeniyle de tebrik eden Donald Trump, “Bu, Şark Avrupa’ya sağlıklı bir güç kaynağı sağlamak ismine değerli bir güç iştiraki. Bu girişim rastgele bir yabancı ülkenin zorbalığını da önleyecektir” dedi.

‘Polonya üzerine düşen ödemeleri yapan 8 ülkeden biri’

NATO müttefikliğinin de kendileri için değerli olduğunu belirten Trump, “Bazı ülkeler NATO’ya ödemeleri gerektiği ölçüsü ödemiyor. Polonya, üzerine düşen ödemeleri yapan 8 ülkeden birisi. Öbürleri ihmalci davranıyor” diye kaydetti.

ABD Başkanı Trump, Polonya’ya gönderilecek Amerikan askerlerinin parasını bu ülkenin ödeyeceğini belirterek, “Belki de Almanya’daki ABD askerlerini Polonya’ya kaydırabiliriz. Almanya’daki asker sayımızı 25 bine düşüreceğiz. Almanya ödemesi gereken paranın yalnızca yüzde 2’lik bir kısmını ödüyor” halinde konuştu.

Rusya ve Almanya arasındaki güç iş birliğini de eleştiren Trump, “Almanya, Rusya’dan güç almak için milyarlarca dolar harcıyor. Rusya’ya milyarlarca dolar harcıyorlar lakin savunmaya gelince biz onları Rusya’dan korumak zorunda kalıyoruz. Almanya halkının da bu durumdan mutlu olduğunu sanmam” değerlendirmesinde bulundu.

Duda: Trump’tan Avrupa’daki askerleri çekmemesini istedim

Öte yandan, Polonya Cumhurbaşkanı Duda da Trump’ın Almanya’dan asker çekme kararına ilişkin, “Başkan Trump’tan Avrupa’daki askerleri çekmemesini istedim. Fakat, Polonya gerekirse daha fazla ABD askerlerine konut sahipliği yapmaya hazır” dedi.

Duda, kendisinin ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in Donald Trump’ın Almanya’dan asker çekme kararını ‘yanlış’ bulduklarını kaydetti.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Rus Büyükelçi: Almanlar Putin’in makalesini ilgiyle karşıladı