DOLAR

33,0350$% -0.08

EURO

36,0505% 0.06

GRAM ALTIN

2.557,89%-0,10

ÇEYREK ALTIN

4.146,00%0,67

TAM ALTIN

16.608,00%0,67

BİST100

11.064,85%0,37

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
  • Haberyum
  • Gündem
  • Torosların yaylalarında asırlık “tuluk” geleneği sürüyor

Torosların yaylalarında asırlık “tuluk” geleneği sürüyor

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Antalya’nın Akseki ilçesinden yaz aylarında Konya’nın Seydişehir ilçesi sonlarında Toros Dağları eteklerinde bulunan Karakışla yaylasına göç eden Yörükler, asırlardır gelenek haline gelen “tuluk”ta ayran dövme ve yağ çıkarma sürecine devam ediyor.

Antalya’nın Akseki ilçesinden yaz aylarında Konya’nın Seydişehir ilçesi sonlarında bulunan Karakışla yaylasına göç eden Yörükler, asırlık geleneklerini devam ettiriyor. Yörükler, asırlardır gelenek haline gelen kesilen keçinin bütün halinde çıkarılan derisinin işlenmesiyle yapılan ve “tuluk” ismi verilen deri içinde ayran dövme ve yağ çıkarma sürecine devam ediyor. Anadolu’nun artık yok olmaya yüz tutmuş bu geleneğini yaşatan Yörükler, tuluk içine koydukları yoğurdu dönüşümlü olarak bir buçuk, iki saat kesintisiz olarak dövüyor. Bin bir zahmetten sonra dövülen tuluktan kekik kokulu tereyağı, çökelek ve ayran elde ediyor.

Konya’nın Seydişehir ilçesi hudutlarında bulunan Karakışla yaylasında yaşayan Birsen Donday, atalarından kalma tulukta tereyağı çıkarma geleneğini evvelden yaylada olan herkesin yaptığını, çocukluğundan beri yoğurttan ayran, tereyağı ve çökelek elde ettiklerini söyledi. Birsen Donday, “Asırlardır ebemizden, dedemizden kalma bir zanaat fakat artık her şey makineye döndü. Bıraktık fakat bunun tadını ve zevkini vermiyor. Bunun tadı, lezzeti bir öteki. Bunun çökeleği farklı yağı başka hoş oluyor. Çocukluğumuzdan beri elimizde sülek yaylalarının geleneği bu. Biz bunu genelde konuklara düğünde, bayramda nişanda kuruyoruz.

Konya’nın Ahırlı ilçesinden yaylaya gelerek tuluk tereyağı alan Fatma Demir, tulukta yapılan tereyağı ve ayranın başka bir lezzeti olduğunu çok beğendiklerini söz ederek “Ben bunun hasretini çekiyorum yıllardır. Biz eskinden çok yayık yayardık yaylada” dedi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Nevşehir’de 12 kilogram esrar ele geçirildi