DOLAR

32,8126$% -0.04

EURO

35,1423% -0.05

GRAM ALTIN

2.448,19%-0,08

ÇEYREK ALTIN

4.018,00%-0,32

TAM ALTIN

15.997,00%-0,31

BİST100

10.771,36%0,29

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
  • Haberyum
  • Magazin
  • Tokat’taki tarihi ‘Kilise Suyu’ turizme kazandırılmayı bekliyor

Tokat’taki tarihi ‘Kilise Suyu’ turizme kazandırılmayı bekliyor

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

İlçeye 18 kilometre uzaklıktaki Çamdibi köyünde bulunan ayazma turizme kazandırılmayı bekliyor. Bizans döneminde yapıldığı bilinen ve köyün güneydoğusunda, yöre halkının kilise mevkisi dediği yerde bulunan, Rumların kutsal saydıkları pınardan yüzyıllardır su akmaya devam ediyor. Yarım kubbeli ve kemerli nişleriyle dikkat çeken ve kaynağı bilinmeyen ayazmadan çıkan su şimdilerde köylüler tarafından tarla sulamasında kullanılıyor.

Yapının yöre halkının kilise mevkisi dediği alanda bulunduğunu anlatan. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Tokat Vilayet Temsilcisi Yavuz Özseven “Yapıyı incelediğimizde Bizans döneminde inşa edildiği anlaşılmaktadır. Yarım yuvarlak yapıda inşa edilmiş yapı yarım kubbeyle örtülüdür. Ayazmanın içerisinde birer metre ortayla yerleştirilmiş yuvarlak kemerli nişler görülmektedir. Bugün yıkık haldeki güney duvarının ortasından açılmış bir kanalla ayazmanın suyu tarla sulamada kullanılmaktadır. Güney duvarı kaba taş, başka bölümleri moloz taş ve tuğla ile inşa edilmiştir.” dedi.

“YABANCI TURİST GETİRİLMESİ NOKTASINDA ÖNEMLI ÇALIŞMALAR YAPIYORUZ”

Ayazmadan çıkan kaynak suyunun yüzyıllardır akmaya devam ettiğini tabir eden Özseven “Bu üzere tarihi yapıtların turizme kazandırılması noktasında Tokat TÜRSAB il temsilcisi olarak bağlı bulunduğumuz birlik, Tokatlı Turizmci iş adamlarımız aracılığıyla yurtdışından turist getirilmesi noktasında önemli çalışmalar yapmış bulunuyoruz. Ama bu yıl pandemi sürecinde birçok dal etkilendiği üzere turizm kesimi de durma noktasına gelmiştir. Tabi bu yaptığımız planlardan vazgeçtiğimiz manasına gelmiyor. 2021 yılında burası üzere atıl kalmış, ön plana çıkamamış ve muhakkak bedelleri temsil eden yapıların yurtdışından gelen yabancı turizmcilere kazandırılması ve bunun katma pahasının ülkemize kalması noktasında önemli çalışmalar yapıyoruz.” diye konuştu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Tuval olan köy duvarları önünde hatıra fotoğrafı çektiriyorlar