a

Temiz Hava Çarpması Belirtileri

İnsanlar dağlık alanlara, kayak tatili gibi yüksek yerleşimi ve oksijen seviyesinin bol olduğu yerlere gittikleri zaman, aşırı yorgunluk ve baş dönmesi hissedebilirler. Bunun sebebi, bulundukları yerde yerleşimin veya sanayi alanlarının olmamasından ötürü havanın temizliği ve oksijen üretiminin fazla olmasındandır. Bulundukları ortam oksijeni bol, temiz bir hava olsa da insan bünyesi bu oksijenden yararlanamaz.

Temiz Hava Çarpması Nedir?

Temiz Hava Çarpması Belirtileri

Temiz hava çarpması, vücuda fazla oksijen girmesi sonucunda oksijen miktarının artması ve vücuttaki bazı olumsuz belirtilerin görülmesi durumdur. Bulunulan ortam temiz ve bol oksijenli olsa da yükseklere çıkıldıkça hava basıncı düşer. Bu sebeple oksijen basıncı da düşer. Genellikle yüksek tırmanışlarda veya dağ yürüyüşlerinde görülen bu durumda kandaki oksijen miktarı düşer. Temiz hava çarpması durumunda herkeste görülen belli başlı belirtiler vardır, ilk anlarda yorgunluk veya halsizlikten bahsedilebilir. Daha sonra vücut buna karşı direnç gösterir ve azalan oksijeni kemik iliğindeki alyuvarlardan elde eder.

Dağ hastalıkları adı altında geçen temiz hava çarpma durumunda kişiler tırmanış anında oksijenin artması nedeniyle, ani baş dönmesi veya nefes darlığı gibi durumlar yaşarlar. Bu belirtileri gösteren kişilerin tırmanışa belirli bir süre ara vermeleri gerekebilir.

Temiz Hava Çarpması Belirtileri

Temiz Hava Çarpması Belirtileri

Temiz hava çarpması durumunda, herkes de görülebilir belirtiler şu şekilde sıralanabilir:

1.Bir anlık şiddetli baş dönmesi. Bu durum genel olarak herkeste görülen ilk belirtidir.

2. Baş ağrısı, yüksek alanlara çıkıldıktan sonra birden oksijen artması durumuyla karşı karşıya kalınca kişi de ortaya çıkan belirtidir.

3.Dengesiz yürüme kişinin bir anlık oksijen fazlalığından kaynaklı baş dönmesi yaşamasından sonra ortaya çıkmakta, kişi denge kurmakta zorlanmaktadır.

4.Yorgunluk, temiz hava çarpması durumunda en sık görünen belirtilerdendir. Kişinin yayla ve benzeri yerlere gitmeleri durumunda daha çok görülebilir.

5.Vücudun gösterdiği tepkilerden dolayı açlık hissi oluşmaz bu da iştahsızlığa neden olur

6.Bulantı, ani baş dönme akabinde yaşanacak bir belirtidir.

Herkeste farklı seyredebilen belirtilerin en yaygını baş dönmesidir. Bazı kişilerde baş dönmesine bulantı ve burun kanaması da eşlik edebilmektedir. Temiz hava çarpması oksijen seviyesinde yaşanan ani değişimlerden kaynaklanmaktadır. Bu sebeple bu belirtileri en aza indirmek için kişinin dinlenmesi ve bulunduğu ortama adapte olması gerekmektedir.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Otomobil, elektrik trafosuna çarptı: 5 yaralı