a
  • Haberyum
  • Siyaset
  • TBMM Yöneticisi Şentop’tan Ayasofya ve Topuz açıklaması

TBMM Yöneticisi Şentop’tan Ayasofya ve Topuz açıklaması

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

TBMM Yöneticisi Mustafa Şentop, Cuma namazı çıkışı Meclis’te parlamento muhabirleri ile bir araya geldi. Şentop, salgın başladığından bu yana Meclis’te 10 çalışanda Covit-19 tespit edildiğini belirterek, “7 işçimiz güzelleşerek vazifelerinin başındalar. Vaka tespit edilen 3 kişinin tedavisi ise sürüyor” dedi. Milletvekillerinde şu ana kadar Covit-19 tespit edilmediğini de belirten Şentop, Meclis’te her şeyin denetim altında olduğunu kaydetti.

‘YASSIADA TEKLİFİ EMSAL OLUŞUM ETMEZ’

Yassıada yargılamalarına ait verdiği kanun teklifi hakkında muhalefetten, “bize söylenmedi” şeklinde gelen tenkitlere ait Şentop, “Milletvekili arkadaşlarımın hiçbirine ‘beraber yapalım’ demedim; lakin ‘biz de imza atalım’ diyen herkes imza attı” değerlendirmesinde bulundu. Yassıada teklifinin akabinde, 27 Mayıs darbesi için de emsal bir düzenleme yapılmasına ait davetlere Şentop, “Türkiye’de mağduriyetler çok. İdamlar, müebbetler. Burada emsal oluşturmayacak bir durum var. Yassıada’da yapılan şey zahir insanları yargılamak için hususî duruşma kurulmuş, emsal oluşum edecek bir durum yok; zira bunun üzere bir örnek daha yok. Sairleri ise mevcut duruşmalarda yargılanmışlar. ‘Kararlar doğrudur’ demiyorum; lakin 12 Eylül sonraki idamlar bu türlü değil” dedi.

‘MECLİS AÇILDI, UYGULADIK’

TBMM Lideri Mustafa Şentop, geçtiğimiz günlerde 3 milletvekilinin vekilliklerinin düşürülmesine ait kendisine gelen tenkitleri de kıymetlendirdi. Uzun devrandır bu mevzuyu uzun uzun anlattığını; fakat kimsenin anlamak istemediğini vurgulayarak, şöyle dedi:

“Herkes hukukçu değil, teknik detayları bilmeyebilir. Fakat partilerin hukukçular var, arkadaşların onlara sorması gerek. Kesin karar verilmesi sair, dokunulmazlık bağlamındaki durumlar farklı. Musa Farisoğulları ve Leyla Inanç, 27’nci periyotta birinci sefer vekil seçildiler. Dokunulmazlıkların kaldırılması ile ilgili bir durum yok. Anayasa’nın 83’üncü unsurunun iki istisnası var; ağır cezalık, suçüstülük hali ve vekil seçilmeden evvel soruşturma olması. Itimat ve Farisoğulları ile ilgili vekillik seçilmeden evvel başlamış soruşturma var. Vekil seçilse bile bu evraklarda dokunulmazlık kazanılmıyor. Berberoğlu, 26’ncı dönemde de milletvekili. Her seçim dokunulmazlık kazandırır, hepsinde munfasıl bir dokunulmazlık vardır. Bu bahis lisana getirildi. Yargıtay bir karar verdi. Karar mutlaklaşmış; lakin ‘benim görüşüm bu, uygulayamıyorum’ dersem ‘beğendiğimi uygulayıp beğenmediğimi uygulamam’ demiş olurum. Bu türlü bir yetkim yok. Meclis’te bir kanun çıkarıyoruz, kimi arkadaşlarımız ‘hayır’ diyor; lakin kanun çıkıyor. ‘Hayır’ diyenler ‘biz uymayız’ mı diyor. Yargı kararı öbür bir şey tüzel görüş gayrı bir şey. Benim önüme gelmiş ‘ben uygulamıyorum’ diyebilir miyim? Biz neyi bekledik, çıkacak yeni infaz paketini. O paketten yararlanma durumu olabilir mi diye. Yargı paketi açıklandı. ‘Uygulamasını görelim’ dedik. Salgın süreci başladı. 48 gün Meclis tatil edildi. Meclis açıldı uyguladık.”

‘AYASOFYA, TARİHİMİZ BAKIMINDAN ÖNEMLİ’

Ayasofya’nın ibadete açılmasına ait Şentop, “Şu anda Danıştay’da görüşülüyor. Gündemde olan bir süreç var. Danıştay ‘hayır’ derse de gayrı türlü yürürlükten kaldırma yolları var. Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile olabilir. Bizim tarihimiz bakımından önemli” ifadelerini kullandı. 

ABD’YE TOPUZ YANSISI

Metin Topuz’a ‘FETÖ’ye yardım’ suçundan 8 yıl 9 ay mahpus cezası verilmesini eleştiren ABD makamlarına da tepki gösteren Şentop, “Bizde de duruşma var. Söyleyebileceğimiz bir şey yok, herkes ona değer duymalı. Yalnızca ABD duruşmalarına hürmet duymak zorunda değil yerküre. ABD’nin de Türkiye’deki duruşmaları değer duyması gerekir” dedi.

‘ÇOKLU BARO DÜZENLEMESİ OLABİLİR’

AK Parti ve MHP’nin üzerinde çalıştığı baroların seçim sistemine ait Şentop, çoklu baro düzenlemesini savundu. Şentop, Anayasa’ya hilâf bir durum olmadığını belirterek, “Henüz somut bir düzenleme yok. Olabilir bence. Çoklu kurulabilen meslek kuruluşu var. Anayasa Duruşması (AYM) karşı çıkmamış, ‘çoklu olabilir’ diyor, AYM hilâf bulmamış, olabilir” değerl

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Fatma Şahin: Salgında muvaffakiyetin sırrı sürece kişisi taraftan bakmak