a
  • Haberyum
  • Spor
  • Tahassür Akdurak: Memleketler arası kamp merkezimiz ülkemizi rakipsiz kılabilir

Tahassür Akdurak: Memleketler arası kamp merkezimiz ülkemizi rakipsiz kılabilir

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Türkiye Yelken Federasyonu Başkanı Hasret Akdurak, “Yapılması planlanan memleketler arası kamp merkezinin tamamlanması, ülkemizi yelken sporunda rakipsiz kılabilir.” dedi. Akdurak, AA Muhabirine yaptığı açıklamada, federasyona tahsis edilen İzmir’in Urla ilçesindeki topraktaki kamp merkezinin inşasının tamamlanarak hizmete açılmasıyla birlikte yelken sporunda Türkiye’yi memleketler arası yerde da öne çıkarmayı hedeflediklerini belirtti.

Türkiye’nin kıyı nahiyelerinin yelken faaliyetlerini gerçekleştirmek için çok uygun imkanlara sahip olduğunu belirten Akdurak, “Yoğun çalışmalarımız sonucunda, İzmir Valimiz tarafından Gençlik Spor Bölge Yöneticimiz ve Bakanlığımızın da destekleriyle Urla’da 30 dönümlük bir arazi 20 yıllığına federasyonumuza tahsis edildi. Yatırım planına alınarak, inşası yanındaki çalışmalarımızın kısa zamanda sonuçlanacağını ümit ediyoruz. Bu tesis, kış aylarında performans yelkenciliğinde bütün dünyanın antrenman merkezi olabileceği üzere gezi yatlarının sportif manada yarışlara katılmasıyla, yatçılık açısından da konaklama merkezi haline gelebilir.” değerlendirmesinde bulundu.

Yelken sporunun “sektör insanı” yetiştirmesinin yanı sıra ülke açısından da çok büyük ehemmiyeti olduğunun altını çizen Akdurak, şunları kaydetti:

“Yelken, alternatif turizm kaynakları aradığımız son devirde her şeyden evvel kıymetli bir turizm enstrümanı.Dünyada gezi yelkenciliğinin kullandıkları nahiyeler dışında bir de sportif, antrenman merkezi olarak kullanılan nahiyeler var; Kuzey Avrupa ülkeleri çok soğuk periyotlarda güneye inip bütün kışı bu ülkelerde kamp yaparak geçiriyorlar. Yelkene memleketler arası bir kamp merkezi kazandırmaya çalışıyoruz. Devletimizi milletlerarası antrenman kümelerine açmak istiyoruz. Bu nedenle yelken sporunun tesisleşmesi çok değerli.”

Akdurak, Türkiye’ye kazandırılacak kamp merkezinin yelken sporunun gelişiminde dönüm noktası olabileceğini aktararak, şöyle devam etti:

“Uluslararası bir sporcunun Türkiye’ye geldiğinde konaklayacağı, teknesini barındıracağı, teknesinin bakımını yaptıracağı, denize çıkacağı, rampasından vincine kadar memleketler arası standartlarda bir olimpik kamp merkezine muhtaçlık duyuyoruz. Rüzgarımız, münasebetli fiyatlı konaklamalarımız, azık imkanlarımız ve bütün dünyanın düzgün bildiği misafirperverliğimiz ülkemizi yeni kamp merkezinde rakipsiz kılabilir. Lokasyonun coğrafi özellikleri bizler için çok kıymetli, sporumuz her mekanda icra edilemiyor. Antrenman meydanımız denizler olduğu gereksinim duyulan teknik rüzgara sahip gerçek meydanları belirliyoruz. Urla’daki merkezimizin yanı sıra sportif faaliyetlerimizin en ağır olduğu Muğla ve İstanbul’da da tesislerimizin olması, bizi yelkende dünya ölçeğinde farklı bir boyuta taşıyacaktır.”

Yelken faaliyetlerine ilişkin çalışmaların faal ve özverili bir ekiple gerçekleştirildiğini lisana getiren Akdurak, “Sportif başarılarımızın yanı sıra Memleketler arası Yelken Federasyonu komitelerinde vazifeli kadın çalışanlarımızın yanı sıra Avrupa Yelken Federasyonunun asbaşkanı tekrar bir Türk kadın yelkenci, Pınar Coşkuner Genç. Türkiye artık Dünya Federasyonu nezdindeki çalışmalarda önemli laf sahibi ve şu anda bütün komitelerimizle bir arada etkin bir rol üstleniyoruz. Ben de başkanlık hizmetimle birlikte Milletlerarası Yelken Federasyonundaki değerli bir komitede ülkemi temsil ediyorum. Memnuniyetle tabir etmeliyim ki bu etkinlik memleketler arası bir çok yarışın Türkiye’de yapılması kararlarını da beraberinde getirdi.” diye konuştu.

“Organizasyonların durumu pandeminin gidişatına nazaran şekillenecek”

Akdurak, yeni tip koronavirüs (Kovid -19) salgınından yelken sporunun da etkilendiğini hatırlatarak, tertiplerin yeni tarihine ilişkin şu haberleri verdi:

“Pandemi öncesi planlarımıza nazaran 2020 yılında, ORC Sports Boat Avrupa Şampiyonası İstanbul’da, Slalom Rüzgar Sörfü Dünya Şampiyonası Alaçatı’da, ilk kez 2024 Olimpiyatlarına kabul edilmiş bir sınıf olan uçurtma sörfünün dünya şampiyonasını Çeşme’de ve rüzgar sörfü techno sınıfı dünya şampiyonasını ise Bitez’de gerçekleştirecektik. Bütün bu faaliyetlere konut sahipliği yapma hakkımız devam etmekle birlikte pandeminin gidişatına nazaran tarihleri yenileyeceğiz.”

Akdurak, Türkiye’nin 2021 Optimist Dünya Şampiyonası’na konut sahipliği yapacak olmasından memnunluk duyduğunu vurgulayarak, “Birçok ülkenin aday olduğu tertibin oylamasını kazanarak bu değerli yarışı Bodrum’a aldık. 2023 yılında da Dragon Dünya Şampiyonası’nı da Bodrum’da gerçekleştireceğiz. Genellikle yetişkin yaş kümesi tarafından yapılan bu yarışa dünyanın dört bir yanından yelkenciler gelecek.Bunlar, Türkiye’nin yelkende öne çıktığını gösteren kıymetli gelişmeler.” halinde görüş belirtti.

“Yelkeni olimpiyat madalyasıyla taçlandırmak istiyoruz”

Türk yelkenciliğinin milletlerarası arenada bir çok muvaffakiyetinin olduğuna dikkati çeken Akdurak, “Dünya, Avrupa Şampiyonluklarımız, Optimist sınıfında 2019 yılı dünya üçüncülüğümüz ve genel klasmanda dünya dördüncülüğümüz var. Başarılarla dolu yelken sporunu bu sefer olimpiyat madalyasıyla taçlandırmak istiyoruz. Türk yelken tarihinde ilk kere bir olimpiyat madalyasıyla dönüm noktası oluşturmak, en büyük maksadımız. Idare heyetimiz, teknik takımlarımız, sporcularımız, kulüplerimiz ve antrenörlerimizle birlikte bu maksada kilitlenmiş durumdayız.” değerlendirmesinde bulundu.

AA

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Ulusal okçular olimpiyat aşkıyla antrenmanlarına başladı