DOLAR

33,0350$% -0.08

EURO

36,0505% 0.06

GRAM ALTIN

2.557,89%-0,10

ÇEYREK ALTIN

4.146,00%0,67

TAM ALTIN

16.608,00%0,67

BİST100

11.064,85%0,37

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a

Tabiattan toplanan mantarlara dikkat

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Anesteziyoloji ve Reanimasyon Eksperi Ağır Bakım Bilim Kısmı Yan Kol Araştırma Hizmetlisi Dr. Ayşe Ayyıldız, yağışlarla birlikte artan mantar zehirlenmelerine karşı ikazlarda bulundu.

Hava sıcaklıklarının artması ve ağır yağışlar nedeniyle kırsal meydanlarda üreyen mantarların toplanıp yenilmesi zehirlenmelere yol açabiliyor. Hususla ilgili çeşitli ihtarlarda bulunan Dr. Ayşe Ayyıldız, zehirlenmelerin mantar çeşidine ve saklama biçimine bağlı olarak meydana gelebileceğini söyledi. Her mantarın yenilmemesi gerektiğinin altını çizen Ayyıldız, önlemli olmak açısından yalnızca kültür mantarlarının tüketilmesinin mütenasip olacağını tabir etti.

“En fazla zehirlenme tabiatta toplanan mantarlardan gerçekleşiyor”

Anesteziyoloji ve Reanimasyon Kompetanı Dr. Ayşe Ayyıldız, kültür mantarlarının iyi koşullarda saklanmamasının da zehirlenmelere yol açabileceğini belirtti. Zehirlenme semptomlarının 2-6 saat içerisinde kendini gösterdiğini aktaran Ayyıldız, “Yağışların çok fazla olması bizim ağır bakım ünitemizdeki mantar zehirlenmesi kaynaklı hasta sayımıza da yansıdı. Münhasıran bu 2 hafta içerisinde çok fazla vaka takip ettik. Mantar zehirlenmeleri, bitki kaynaklı zehirlenmeler içerisinde en sık görülen tip. Bunlardan en fazla olanı da tabiatta toplanan mantarlar nedeniyle gerçekleşiyor. Nadir olarak da kültür mantarlarının münasebetli koşullarda saklanamaması nedenli vakalar görüyoruz ve bu durum, kültür mantarlarının plastik torbalar içerisinde uzun müddetli saklanmasından kaynaklanıyor. Genellikle 2-6 saat içerisinde semptomlar kendilerini gösteriyor. Bu semptomlardan; ishal, karın ağrısı, bulantı, kusma ve ilerleyen dönemlerde karaciğer yetmezliği ile komaya kadar ilerleyebilen, velev ölümle sonuçlanabilen tablolar önümüze çıkıyor” formunda konuştu.

“Toplanmış mantarların tüketilmesini katiyetle önermiyoruz”

Toplulukta mantar tüketimiyle ilgili çok fazla gerçek bilinen yanlış olduğunu belirten Dr. Ayşe Ayyıldız, “Halk arasında çok önemli olan ve yanlış bilinen durumlar var. Mantarın pişirilerek yenildiği zaman zehirli olmayacağı, yanında yoğurtla tüketildiği zaman zehirli olmayacağı kanıları yanlış. Zehirli mantar her koşulda zehirlidir. Bu sebeple toplanmış mantarların tüketilmesini muhakkak önermiyoruz, kültür mantarlarının tüketilmesini öneriyoruz. Bunu da iyi koşullarda saklandığında tüketilmesini öneriyoruz” dedi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Op. Dr. Onur Uysal: ”Geniz eti ve bademcik büyümesi çocuğunuzun hayat kalitesini düşürmesin”