a
  • Haberyum
  • Dünya
  • Sunak ve Morgan, göçmenler üzerine argümana girdiler

Sunak ve Morgan, göçmenler üzerine argümana girdiler

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

İngiltere’de muhalefet, Başbakan Rishi Sunak’ın, gazeteci Piers Morgan’la sistemsiz göçmenleri Ruanda’ya yollayamazsa bir göçmen derneğine 1000 sterlin verme tezini kabul etmesini, “Başbakan insanların hayatıyla kumar oynuyor.” kelamlarıyla eleştirdi.

Sunak, Morgan’ın YouTube kanalında yayınlanan programda başbakanlık misyonunda geçen 1 yıla ve gündeme ait soruları yanıtladı.

AÇIKÇA ARGÜMANA GİRDİ

Sunak, İngiltere’ye gelen sistemsiz göçmenlerin, Ruanda’ya hudut dışı edilmesine yönelik soruya cevap vererek, “Birisi buraya yasa dışı yollarla gelirse burada kalmasına müsaade verilmemeli. Onları hudut dışı edebilmeliyiz. Ülkeleri inançlı değilse yahut savaş varsa, onları inançlı bir alternatife göndermek gerekir. Bu yüzden Ruanda planı var.” diye konuştu.

Bu kısımda gazeteci Morgan, Sunak’a “Bir göçmen derneği için 1000 sterlinine (Yaklaşık 38 bin lira) bahse girerim. Seçimden evvel o uçaklara kimseyi bindiremezsiniz. Bahsi kabul ediyor musun?” diye sordu.

Sunak ise cevabında, “İnsanları uçağa bindirmek istiyorum.” derken, Morgan’ın bahis için uzattığı eli sıktı ve “Bunun için çok çalışıyorum.” sözlerini kullandı.

Morgan ise, ülke nüfusunun 2036’da 73 milyona ulaşacağına yönelik raporlara değinerek yaklaşık 6 milyon kişilik bu artışın daha büyük bir sorun olduğunu söyledi.

Sunak, Morgan’a cevabında, Arnavutluk’la yapılan mutabakat sonucunda bu ülkeden gelen sistemsiz göçün durduğunu, Ruanda planının da birebir etkiyi yapacağını kaydetti.

Morgan ise bu cevaba karşılık, “İşinize yarayacağını sanmıyorum. Bu benim vahim iddiam.” dedi.

Sunak, İngiltere’de bu yılın ikinci yarısında yapılması planlanan genel seçimlerin kesin tarihiyle ilgili ise bir vakit vermedi.

TEPKİ YÜKSELDİ: AHLAKSIZLIK

Sunak’ın sistemsiz göçmenleri seçimden evvel gönderip gönderemeyeceği üzerine bahse girmesini muhalefet temsilcileri eleştirdi.

İskoçya Bölgesel Başbakanı ve İskoçya Ulusal Partisi (SNP) başkanı Hamza Yusuf, X hesabından reaksiyon göstererek, “Başbakan açıkça insanların hayatı üzerine kumar oynuyor. Bu Muhafazakar Partili İngiltere hükümeti kendisini daha da aşağılamanın yolunu her vakit buluyor. Tüm Muhafazakar Partili milletvekillerini göndermeliyiz. SNP, İskoçya’da Muhafazakar Parti’nin sandalye kazandığı tüm bölgelerde ikinci parti. Muhafazakar Partisiz bir İskoçya için SNP’ye oy verin.” değerlendirmesini yaptı.

SNP’nin İngiltere Parlamentosundaki başkanı Stephen Flynn ise paylaşımında, “Dünyanın en savunmasız insanlarının hayatları, kolay bir bahse dönüştü. Bu beşerler için yalnızca bir oyun. Ahlaksızlık.” ifadelerine yer verdi.

Ana muhalefetteki Personel Partisi milletvekili Bell Ribeiro-Addy de paylaşımında Sunak’ın milyoner olması ve Morgan’ın yüksek maaşlı bir gazeteci olmasına işaret ederek, “dünyanın en savunmasız insanlarının hayatlarıyla kumar oynandığını” söyledi.

Liberal Demokrat Partili Alistair Carmichael ise Avam Kamarasında yaptığı konuşmada, “Sunak için 1000 sterlin, para üstü olarak büyük olabilir fakat ülkenin parasını bu kadar kolay saçıp savuramaz.” sözlerini kullandı.

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

ABD’den Putin’in Türkiye ziyaretiyle ilgili açıklama