a
  • Haberyum
  • Dünya
  • Sudan’dan Türkiye ile dayanışma mesajı: “Yanınızdayız”

Sudan’dan Türkiye ile dayanışma mesajı: “Yanınızdayız”

Sudan’da Türkiye’nin Hartum Büyükelçiliği önünde bir araya gelen çok sayıda kişi, deprem felaketinde etkilenen Türkiye ve Suriye ile dayanışma içerisinde olduklarını belirterek, sık sık “Yanınızdayız” sloganları attı.

Merkez üssü Kahramanmaraş olan depremlerden etkilenen Türkiye’ye dünyanın dört bir yanından destek mesajları gelmeye devam ediyor. Sudan’ın başkenti Hartum’da çok sayıda kişi, Türk Büyükelçiliği önünde bir araya geldi. Türkiye ve Suriye ile dayanışma içerisinde olduklarını ifade eden göstericiler, sık sık “Yanınızdayız” sloganı attı. Felaket nedeniyle Türk ve Suriye halkının başına gelenlerden dolayı derin üzüntülerini dile getiren göstericiler, Türkiye ve Suriye halklarını “kardeş” olarak nitelendirerek, her türlü yardımı yapmaya hazır olduklarını ifade etti.

Hartum’daki Türk Büyükelçiliği personeli Burak Küçükoğlu yaptığı açıklamada, Sudan’ın Türk halkının yanında duruşuna övgüde bulunarak, Adıyaman’da kurtarma çalışmalarının hızlanarak sürdürüldüğüne işaret etti. Küçükoğlu, “Geçtiğimiz günlerde Sudanlı kardeşlerimizden taziyeler alıyorduk. Şimdi tüm kurtarma ekipleri yaklaşık bir haftadır yoğun bir şekilde çalışıyor. Geçtiğimiz cumartesi Hartum’dan bir kurtarma ekibi gönderdik ve şu anda Türkiye’de Adıyaman bölgesinde çalışıyorlar. Zor günlerden geçiyoruz ama sizlerin dualarıyla bu zor günlerin üstesinden geleceğiz. Dayanışma gösteriniz ve desteğiniz için tekrar teşekkür ederiz. Biz her zaman Sudan halkının yanındayız ve Sudan halkının da bu felakette yanımızda olduğunu hissettik. Sudan ile Türkiye arasındaki kardeşlik ruhunu gerçekten hissettik. Dualarınızı bekliyoruz ve kurtarma operasyonları devam ediyor” dedi.

Kızılay’ın Hartum’daki temsilcisi Khaled Ali Suleiman Abu Ghazaleh ise, Kızılay’ın 2 ton gıda, battaniye ve çeşitli yardımlar gönderdiğini belirterek, Kızılay’ın daha fazla gönüllü ve yardım malzemesi göndermeye hazır olduğunu vurguladı. Gösteriye katılan Suha Kamal, Türk ve Suriye halklarıyla dayanışma içinde olduklarını ifade ederek, bölgeye daha fazla tıbbi ve lojistik destek göndermeye hazır olduklarını vurguladı.

Kızıl Haç temsilcisi Halid Ali Suliman yaptığı açıklamada, “Allah’a şükür 2 ton gıda ve binlerce battaniye daha sağladık ve şu an 700 hazır gönüllümüz hazır. Elçiliğe kaç tane istediklerini sorduk, böylece kurtarma, tahliye, kayıp arama, yaralıları geri getirme ve cenazelerin nasıl gömüleceği alanlarında yardım etmek üzere Türkiye’ye gitmeye hazır olabilelim” dedi.

Dayanışma gösterisine katılan bir kadın ise, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) çocuklarının tıp öğrencisi olduğunu belirterek, “Çok şükür Türkiye’deki bütün çocuklarım depreme rağmen iyi. Türkiye’deki Sudan Büyükelçiliği çocuklarımın durumu hakkında bize güvence verdi ve bugün büyükelçilikten mesajlar aldık. Türk halkına ve Suriye halkıyla tam dayanışma içerisindeyiz. Türkiye, sorunlarımızda ve tüm felaketlerde Sudan halkının yanında çok yer aldı” dedi.

Sivil toplum kuruluşu üyesi Abdullah Khalafallah ise, “Yıkıcı depremin ardından dost Türk halkına sivil toplum kuruluşları olarak tam ve sonsuz desteğimizi sunmak için bugün Türkiye Büyükelçiliğinin önündeyiz” ifadelerini kullandı. Destek gösterisine katılan Awatif Abdalbary Gasm Allseed, Türk milletiyle dayanışma içinde olduklarını vurgulayarak, “Allah onlarla beraber, biz de onlarla beraberiz inşallah. Onlar güçlü bir halktır” dedi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Yunan lise öğrencilerinden Türkiye’ye duygu dolu mesajlar: “Geçmiş olsun komşular”