a
  • Haberyum
  • Dünya
  • Stoltenberg: Türkiye, NATO’nun güney kanadı için değerli

Stoltenberg: Türkiye, NATO’nun güney kanadı için değerli

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, başşehir Brüksel’deki NATO karargahında gerçekleştirilen NATO Savunma Bakanları Toplantısı öncesi gazetecilerin sorularını cevapladı.

ABD’de kasım ayında yapılacak başkanlık seçimlerinde aday olan Donald Trump’ın NATO’nun 5. unsurunun sadece savunma harcaması maksatlarına ulaşan ülkeler için etkinleştirilmesi önerisi sorulan Stoltenberg, “5. husus, yani tüm müttefikleri savunma taahhüdü ve bir müttefike gerçekleştirilen atağın tüm müttefiklere yapılmış sayılacağı konusu NATO’nun kalbidir ve elbette bu tüm müttefikler için geçerlidir. Zira biliyoruz ki müttefikleri korumak ve savunmak için orada bulunmamamız, hepimizin güvenliğini zayıflatacak ve tüm İttifakı korumak için ön saflarda yer alan askerlerimizi, çalışanımızı riske atacaktır.” biçiminde konuştu.

“Türkiye, NATO’nun güney kanadı için önemli”

Stoltenberg, Avrupalı önderlerin Trump’ın açıklamalarından telaş duyduğu, yine stratejik özerklik, hatta büsbütün farklı bir nükleer kapasite oluşturulmasını tartıştıkları hatırlatılarak Trump’ın açıklamalarının NATO’nun Avrupa için bir son manasına gelip gelmediği istikametindeki soruyu cevapladı. Stoltenberg, “Avrupalı müttefiklerin savunmaya daha fazla yatırım yapmalarını memnuniyetle karşılıyorum. NATO uzun yıllardan beri bunun için davette bulunuyor ve ayrıyeten Avrupalı müttefiklere üst seviye yeteneklere daha fazla yatırım yapmaları ve daha fazla kuvvetin yüksek hazırlık seviyesinde olması daveti yapıyor. Avrupalı müttefikler artık bunu yapıyor ve bu uygun bir şey. Lakin bu NATO’nun alternatifi değil, bu aslında NATO’yu güçlendirmenin bir yoludur ve Avrupa’yı Kuzey Amerika’dan ayırmaya çalıştığımızı gösteren hiçbir yola başvurmamalıyız. Gücümüz, NATO’da Avrupa ve Kuzey Amerika’nın bir ortada olmasıdır. AB üyesi olmayan NATO müttefiklerinin NATO’nun savunma harcamalarının yüzde 80’ini oluşturduğunu ve bunun yalnızca kaynaklarla değil, tıpkı vakitte coğrafyayla da ilgili olduğunu unutmamalıyız. Güneye baktığımızda AB üyesi olmayan bir müttefik olan lakin güney kanadımız için değerli olan Türkiye var.” dedi.

Stoltenberg, kuzeyde ise Norveç ve İzlanda üzere ülkeler olduğunu, lakin bu ülkelerin en büyük askeri güç olmasa da transatlantik ilişkisi, Kuzey Amerika ve Avrupa’nın korunması açısından son derece kritik değere sahip olduğunu tabir etti. Stoltenberg, “Batı’da da ABD, Kanada ve tıpkı vakitte İngiltere var. Münasebetiyle NATO’nun gücü Avrupa ile Kuzey Amerika’yı bir ortaya getirmemizde yatıyor. Bir ortada durduğumuz sürece rastgele bir düşmana tüm müttefikleri koruyabileceğimize dair bir ileti gönderebiliriz.” diye konuştu.

KAYNAK: İHA

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

İrlanda’dan UNRWA’ya 20 milyar euro’luk maddi yardım