a
  • Haberyum
  • Dünya
  • Son dakika haberi… ABD’de ürküten rakamlar! 1950 sonrası savaşlarda ölenlerin yekununu geçti

Son dakika haberi… ABD’de ürküten rakamlar! 1950 sonrası savaşlarda ölenlerin yekununu geçti

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

CNN’in John Hopkins Üniversitesi olgularını baz alarak derlediği istatistiksel haberlere nazaran ABD, Kovid-19 salgınında dünyada en ağır bilanço ödeyen ülke konumunda bulunuyor.

SALGINDA HER GÜN ORTALAMA 1033 KİŞİ ÖLDÜ

ABD’de yekun vaka sayısının, sıralamada kendisinden sonra gelen Brezilya, Rusya ve Hindistan’nın yekun vaka sayısından daha fazla olduğu gözleniyor. Dünyadaki Kovid-19 vakalarının yüzde 25’i ABD’de kaydedildi.

ABD’de salgının ilk görüldüğü şubattan bu yana günde ortalama 1033 kişi Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.

Ölümlerin yüzde 79’u 65 ve üstü yaş kümesi içinde gerçekleşirken, yüzde 18’i 40-64 yaş kümesi ve geri kalan yüzde 3’ü de 39 yaş ve altı kümesinde gerçekleşti.

ABD’DE KOVİD-19’DAN ÖLENLER 1950 SONRASI SAVAŞLARDA ÖLENLERİN YEKUNUNU GEÇTİ

ABD’de Kovid-19’dan hayatını kaybedenlerin yekunu, ülkenin 2. Dünya Savaşı’ndan sonra girdiği Kore, Vietnam, Afganistan ve Irak savaşında hayatını kaybedenlerin yekun sayısını geçti.

Kore’de 37 bin, Vietnam’da 58 bin, Afganistan’da 2 bin 353 ve Irak’ta 4 bin 431 ile yekun 101 bin 784 asker kaybeden ABD’de, son 4 ayda Kovid-19’dan ölenler ise 129 bini geçti.

Buna nazaran, Kovid-19 salgınında ABD’de kelam konusu savaşlara kıyasla Vietnam’dakinin 2,2 katı, Kore’dekinin 3,4 katı, Irak’takinin 28 katı ve Afganistan’dakinin 51 katı kişi hayatını kaybetti.

KOVİD-19 TEMASLI EN FAZLA MEVT SİYAHİ TOPLULUK İÇİNDE

Kaiser Aile Vakfı donelerine nazaran, 43 eyalette bulunan bakımevlerinde yaklaşık 254 bin kişi Kovid-19 virüsüne yakalandı, şimdiye kadar 52 binden fazla kişi bakımevlerinde hayatını kaybetti.

Etnik temelde ise ABD nüfusunun yüzde 12’sine tekabül eden Afrikan-Amerikalıların Kovid-19 salgınındaki can kaybı orantısı yüzde 25’e yaklaştı.

Siyahi topluluk şimdiye kadar yaklaşık 27 bin ölümle beyazlara kıyasla 2,3 kat daha fazla Kovid-19 irtibatlı can kaybı yaşadı.

ABD’NİN 31 EYALETİNDE KOVİD-19 VAKALARI ARTTI

ABD’de son zamanlara tekrar yükselişe geçen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarında, 31 eyalette yükseliş kaydedilirken yalnızca 4 eyalette düşüş yaşandı.

Kademeli olarak ekonominin tekrar faaliyete geçmesi kararıyla tekrar patlama yaşanan Kovid-19 salgınında, eyaletlerin birçoklarında vaka sayılarındaki artış engellenemiyor.

Salgın istatistiklerini yayımlayan internet sitesi “Worldometers”in pazartesi günkü kayıtlarına nazaran, ABD’nin 31 eyaletinde Kovid-19 vaka sayısı artarken 15 eyalette sabit kaldı.

Vaka sayısı ülkenin yalnızca 4 eyaletinde düştü.

NEW YORK KARANTİNA TATBIKINE 8 EYALETİ DAHA EKLEDİ

ABD’de Kovid-19 salgınının merkezi durumunda iken son haftalarda vaka ve ölüm rakamlarını epey aşağıya çeken New York, vaka sayısı yüksek eyaletler için başlattığı karantina pratiğine yenilerini ekledi.

New York Valisi Andrew Cuomo, yaptığı açıklamada, California, Georgia, Iowa, Idaho, Louisiana, Mississippi, Nevada ve Tennessee eyaletlerinden gelen ziyaretçiler için de 14 gün karantina mecburiliği getirdiklerini belirtti.

Yeni güncellemeyle New York’un karantina uyguladığı eyalet sayısı 16’ya çıktı.

Bugünkü Kovid-19 rakamlarının belirlenen göstergelerin altında, kusursuz bir çizgide seyrettiğini söyleyen Cuomo, hastaneye yatan hasta sayısının 40’a, test yaptıranların olumlu çıkma nispetinin da yüzde 1’in altına indiğini kaydetti.

Günlük vaka ve ölü sayısındaki düşüşe karşın New York, ABD’de “salgından en fazla etkilenen eyalet” konumunu sürdürüyor.

“OLANLARDAN ŞAD DEĞİLİM”

ABD’nin ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Illetler Enstitüsü Yöneticisi Dr. Anthony Fauci, bu sabah ABD senatosunda katıldığı bir oturumdaki konuşmasında, ABD’de görülen yeni Kovid-19 vakalarının yüzde 50’sinin Florida, Teksas, Arizona ve Kaliforniya’ya ilişkin olduğunu belirtmişti.

Fauci, laf konusu durum için “Olanlardan şad değilim, zira yanlış yana gerçek gidiyoruz.” sözünü kullanmıştı.
ABD, 129 bin civarındaki ölü ve 2,7 milyonu aşan vaka sayısıyla Kovid-19 salgınının merkezi ve en çok can kaybının yaşandığı ülke olmaya devam ediyor.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Kadirov: Putin’i ömür uzunluğu Rusya Devlet Başkanı seçelim