DOLAR

33,0350$% -0.08

EURO

36,0505% 0.06

GRAM ALTIN

2.557,89%-0,10

ÇEYREK ALTIN

4.146,00%0,67

TAM ALTIN

16.608,00%0,67

BİST100

11.064,85%0,37

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
  • Haberyum
  • Spor
  • SON DAKİKA | Fenerbahçe'den harcama limiti açıklaması!

SON DAKİKA | Fenerbahçe'den harcama limiti açıklaması!

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Son dakika haberi… Fenerbahçe, Türkiye Futbol Federasyonu’nun duyurduğu harcama limitlerine ilişkin resmi sitesi üzerinden bir açıklama yayımladı. Kamuoyuna duyuru başlığıyla verilen açıklamada, “Türkiye Futbol Federasyonu tarafından bugün açıklanan ve futbol gerçekleriyle bağdaşmayan ekip harcama limitleri, asla kabul edilemez ve uygulanamaz seviyededir. Bu evrede taraftarlarımızdan sabırlı ve gerektiği takdirde topluluk olarak atacağımız adımlar için de bir o kadar hazırlıklı olmalarını rica ediyoruz” sözleri kullanıldı. 

İşte Fenerbahçe tarafından yapılan açıklamanın tam metni şu şekilde:

“Türkiye Futbol Federasyonu tarafından bugün açıklanan ve futbol gerçekleriyle bağdaşmayan kadro harcama limitleri, asla kabul edilemez ve uygulanamaz seviyededir.

Kulübümüz ve topluluğumuz, içerisinde bulunduğumuz transfer döneminde bu kabul edilemez saçmalığa karşı her türlü hak arayış uğraşını sonuna kadar verecektir.

Harcama limitleri uygulamasına ilişkin başından beri “kervan yolda dizilir” mantığı ile hareket edilmemesini, uygulanabilir, sürdürülebilir bir talimata gereksinim olduğunu ve mevcut haliyle Türk futbolunun adil rekabet ortamından uzaklaşacağını tabir etmiş; harcama limitlerinin gerçekçi bir yaklaşımdan uzak ve sürdürülemez olduğunu vurgulamıştık.

Bugün geldiğimiz nokta ne kadar haklı olduğumuzu bir kere daha göstermiştir.

Uygulamaya başlandığı ilk günden beri kurgusunun yanlış tasarlanmış olduğuna dikkat çektiğimiz bu talimat, mevcut kararlara nazaran hesaplanmış olsaydı limitimizin (eksi) – 436 Milyon TL olması gerekirdi.

Eksi yüz milyonlarca liralık harcama limiti hesabı da talimatın ne kadar yanlış dizayn edildiğini tartışmasız olarak ortaya koymaktadır.

Eksi harcama limiti garabetini gidermek için TFF Lisans Heyeti tarafından yapıldığını düşündüğümüz hesap hareketleriyle harcama limitimiz mevcut oyuncularımız ve yeni transferlerimiz 154 Milyon TL (18.8 Milyon Euro) olarak açıklanmıştır.

Bu hesaplama hareketleri, kulübümüz ismine olumlu bir tablo oluşturmamakla bir arada; bu adımların büsbütün talimatın gerçek dışı hesaplama yöntemlerini gizlemeye yönelik olduğu intibasını uyandırmaktadır.

2020/21 döneminde hali hazırda kontratı devam eden oyuncularımızın yükümlülükleri kulübümüz için açıklanan 154 milyon TL (18.8 Milyon Euro) limitin çok üzerindedir. 

Bu durum, yeni dönemde da Kulübümüzün transfer yapmasına engel olmaya çalışılacağı, hiç yeni transfer yapmadığımız durumda dahi 2021/22 döneminde Talimatın Ek XII J hususu gereği Kulübümüzün 3 puanının silineceği ve buna ek olarak Transfer Yasağı, Takım Sınırlaması ve Para Cezası yaptırımlarından biri yahut birkaçı uygulanacağı manasını taşımaktadır.

Bununla bir arada yönetim konseyimiz misyona geldiği günden bu yana finansal durumunu düzeltmek ismine bir çok adım atmıştır. Grup harcama limitlerine dahil olan kalemlerde 2017-2018 döneminde 92 Milyon Euro’luk harcamayı bir sonraki dönem 82 Milyon Euro’ya geçtiğimiz dönem ise 64 Milyon Euro düzeylerine indirmiş olup, %30’luk bir tasarruf sağlamıştır. Fakat açıklanan limitler doğrultusunda bugün bizden beklenen 64 Milyon Euro’dan 18.8 Milyon Euro düzeyine inmemizdir. Buna hangi açıdan bakarsanız bakın, futbolun gerçeklerinden çok uzak olduğu aşikardır.

Bir defa daha üstüne basa basa vurgulamak isteriz ki; kurgusu en başından yanlış tasarlanmış, haksız rekabete sebebiyet veren ve 2019/20 döneminde kulübümüze önemli şekilde ziyan veren bu talimatın, bir sefer daha önümüzü kesmemesi için topluluk olarak gereken her türlü çabayı her ortamda sonuna kadar vereceğiz. 

Atılacak adımlar ve alınacak aksiyonlar doğrultusunda önümüzdeki günlerde topluluğumuzu bilgilendireceğiz.

Bu kademede taraftarlarımızdan sabırlı ve gerektiği takdirde topluluk olarak atacağımız adımlar için de bir o kadar hazırlıklı olmalarını rica ediyoruz”

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Yeni Malatyaspor Başkanı Gevrek’ten ‘devam’ açıklaması