a

Son Dakika: ABD’den son dakika F-16 kararı!

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

SON DAKİKA HABERİ: ABD Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansından yapılan yazılı açıklamada, ABD Dışişleri Bakanlığının, Türkiye’ye 40 F-16 Blok 70 savaş uçağı ile 79 F-16 modernizasyon kitinin satılmasını onaylayan resmi tebligatı Kongre’ye gönderdiği belirtildi.

Açıklamada, “Dışişleri Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti’ne yaklaşık 23 milyar dolar pahasında F-16 alımı ve modernizasyonu ve ilgili ekipmanların satışını onaylayan kararını verdi.” tabirlerine yer verildi ve Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansının ilgili sertifikasyonu bugün Kongre’ye ilettiği kaydedildi.

F-16 EKİPMANLARI DA TEMİN EDİLECEK

Türkiye’ye F-16 satışının NATO’nun güvenlik ve istikrarı açısından kıymetli olduğu vurgulanan açıklamada, Ankara’ya 40 yeni F-16 savaş uçağı ile 79 F-16 modernizasyon kitinin yanı sıra ilgili ekipmanların temin edileceği belirtildi.

Silah satışının gerçekleşebilmesi için ABD idaresinin sunduğu satış tebligatına Kongre’den itiraz gelmemesi gerekiyor.

SENATO VE TEMSİLCİLER MECLİSİ’NDEN DE SATIŞA ONAY

Ayrıca, yabancı ülkelere silah satışlarında kontrol misyonu olan Senato Dış İlgiler Komitesinin Lideri Ben Cardin, Türkiye’ye F-16’ların satışına onay vereceğini açıkladı.

Aynı saatlerde bahse ait bir açıklama yapan Temsilciler Meclisi Dış Alakalar Komitesi Lideri Michael McCaul da İsveç’in NATO üyeliğinin Ankara tarafından onaylanmasından memnuniyet duyduğunu ve mevcut durumda Türkiye’ye F-16’ların satışına onay vereceklerini bildirdi.

KONGRE’NİN 15 GÜN MÜDDETİ VAR 

ABD Kongresinin satışı pahalandırmak için 15 günlük yasal mühleti bulunuyor, bu müddet zarfında itiraz olmazsa satış resmen gerçekleşmiş oluyor.

Söz konusu müddet, ilgili yasaya nazaran, NATO üyesi ülkeler için 15 gün, NATO üyesi olmayan ülkeler içinse 30 gün olarak belirtiliyor.

Yabancı ülkelere silah satışı konusunda Senato Dış Bağlantılar Komitesi ile Temsilciler Meclisi Dış İlgiler Komitesinin kıymetlendirme ve varsa itiraz hakkı bulunuyor.

Türkiye, ABD’den 40 yeni F-16 Blok 70 savaş uçağı ve envanterindeki 79 uçak için ise modernizasyon kiti talep etmişti. Geçen yıl kimi Kongre üyelerinin F-16’ların satılmasını koşula bağlayan ek hususları ABD Savunma Bakanlığı Bütçe tasarısından çıkarılmıştı.

KAYNAK: AA

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Türkiye’ye F-16 satacaklar mı? ABD’den yeni açıklama! Senato yeşil ışık yaktı