a
  • Haberyum
  • Magazin
  • Sivas’ta köye dönüşü teşvik için örnek girişim

Sivas’ta köye dönüşü teşvik için örnek girişim

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Sivas Valiliği’nce köye dönmek isteyen ve mesken için arsa bulunmayan aileler için hayata geçirilen ‘Köyler yaşamalıdır’ girişimi kapsamında kent merkezine 43, Hafik ilçe merkezine ise 7 kilometre uzaklıkta bulunan Günyamaç köyünde kaynak yerine tek tip 52 konut inşa edildi. Sivas Valiliği, Hafik Kaymakamlığı ile Günyamaç Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Kalkındırma Derneği’nce yapılan girişim kapsamında vatandaşların köylerine geri dönmeleri ve köyden büyük kentlere göçün önlemesi amaçlanıyor. 2+1 ve 3+1 olarak inşa edilen meskenler, 4 yıl süren çalışmanın sonunda tamamlandı. Günyamaç köyü nüfusuna kayıtlı vatandaşlara verilecek meskenlerin Kurban Bayramı öncesi teslim edilmesi bekleniyor. Yapılan konutlarla birlikte vatandaşlar büyük şehirlerden köylerine dönmeye başladı.

‘KÖYLERİMİZİ HAREKETLENDİRMEK ISMINE MESKENI OLMAYANLARA MESKEN YAPTIK’

Girişim koordinatörü Yusuf Keskin, büyük kentlerde meskeni olmayan ancak köye dönmek isteyenler için 2016 yılında ‘Köyler yaşamalıdır’ girişimi kapsamında çalışma başlattıklarını tabir ederek, “İstanbul’da yaşayıp da köyde meskeni olmayanlar için Valiliğimize vermiş olduğumuz dilekçe ile 90 dönüm araziyi köyümüze kazandırarak 52 tane mesken yaparak bitirdik. Kurban Bayramı’nda anahtar teslimini yapacağız. Hedefimiz ‘Köyle yaşamalıdır’ girişimi kapsamında köylerimizi biraz daha hareketlendirip, biraz daha canlandırmak adına köyde meskeni olmayanlara konut yaptık. Meskenlerimizi 2+1 ve 3+1 olarak inşa ettik. 2016 yılından bugüne bu hale getirdik. Köylüler büyük kentlere göçüp giderken köylerimiz garip kaldı. Köylülerimiz ziraî topraklara konut yaptı. Toprak bizim için çok bedelli. Daha sonra toprağa muhtaçlık duyduğumuz anda taşın üstünde hiçbir şey yetiştiremeyiz” dedi.

‘TÜM KÖYLERE ÖRNEK OLDUK, GÖÇÜ ÖNLEMEMİZ GEREKİYOR’ 

Meskenlerin yapıldığı ortamın taşlık ve kullanılmayan bir ortamda olduğunu belirten Keskin, “Burayı köylülerimize kazandırdık. Biz bu projeyi yaptıktan sonra Sivas’ın bütün köylerine örnek olduk. İnşallah diğer köylerimize örnek olmuşuzdur. Köyümüze 10 milyon TL’ye yakın bir yatırım yaptık. Göçü önlememiz gerekiyor. Köylülerimizin birçok İstanbul’da balkonundan ve odasından öteki hiçbir mahal göremiyor. İstanbul’dan sıkıldı ve bunaldılar. Köyüne çok gelmek isteyen var fakat köyde de konutu yok. Köyüne dönmek isteyenler için bu girişim büyük fırsat oldu. Biz bu işleri yaparken pandemi yoktu fakat çok isabetli bir iş yapmış olduk. Burada herkes konutuyla ve bahçesiyle uğraşacak” diye konuştu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Donald Trump’a benzetilen dev kayaya yoğun ilgi