DOLAR

32,8560$% -0.61

EURO

36,0150% 0.08

GRAM ALTIN

2.551,53%0,06

ÇEYREK ALTIN

4.184,00%-1,32

TAM ALTIN

16.760,00%-1,32

BİST100

11.156,20%0,15

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a

Sıcaktan bunalan Kangallar, suyla serinletiliyor

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Anadolu aslanı olarak bilinen dünyaca ünlü Kangal ırkı muhafaza köpekleri, kavurucu sıcaklardan etkilenmemeleri için soğuk suyla duş aldırılıyor.

Sivas’ta kavurucu sıcaklar beşerler kadar hayvanları da etkiliyor. Soğuk iklim hayvanları olarak bilinen dünyaca ünlü Kangal ırkı köpekler, bunaltan sıcak havalardan etkilenmemeleri için sahipleri tarafından farklı yöntemler uygulanıyor. Altınyayla ilçesinde Kangal ırkı köpeği yetiştiriciliği yapan Umut Taşdelen, köpeklerin sıcaktan etkilenmemeleri için 2 saatte bir kuyudan çıkarttığı soğuk suyla duş aldırıyor. Hortum yoluyla suyla ıslatılan ve kimi zaman dondurulmuş yiyecekler verilen Kangal köpekleri, bunaltıcı sıcaklarda bir nebzede olsa serinleme fırsatı buluyor.

Sıcak havayı sevmiyorlar

Kangal ırkı köpeği yetiştiricisi Umut Taşdelen, dünyaca ünlü kangal ırkı köpeklerin sıcak havaları sevmediğini belirterek, “Dünyaca ünlü olan Kangal köpeklerini burada üretip Türkiye’nin birtakım nahiyelerine ve yurtdışına sevkiyatlarını yapıyorum. Bilindiği üzere Kangal köpekleri dünyaca meşhur bir köpektir. İri cüssesiyle, zekasıyla ünlü bir ırktır. Ancak bu köpekler sıcak iklimi fazla sevmiyorlar. Onun için de sıcak ortamlarda bu köpeğe vatandaş bakamıyor. Burada hava 30- 35 kademeyi buluyor. Biz de bunun önlemini alıyoruz. 2 saatte bir hayvanları serinletmek amaçlı yıkıyoruz. Yuvalarını ıslatıyoruz. Şık bir şekilde bunlara soğuk yiyecekler veriyoruz. Sıradanda kışı daha çok seviyorlar. Velev kar yağdığı zaman bayağı bir seviniyorlar. Karda oynuyorlar. Sıcak olmasına karşın de hayvan hizmetini terk etmiyor. Bunalsa da hizmeti ne olursa olsun yapıyor Kangal köpekleri” dedi.

Kimi gölgede kimi yuvasında

Taşdelen, sıcak havalardan bunalan kangal ırkı köpeklerinin kimisinin yuvasında kimisinin de gölgede olduğunu tabir ederek, “ Bu havalarda hayvanlar serinlemezse tüy yapıları bozulur. Hayvanlar bunalır ve sersem üzere olur. Yıkanmazsa, temizlenmezse dış parazit üzere parazit olayları da olur. Mecbur yıkanması ya da serin imkanlar sağlanması gerekir bunlara. Şu anda hava 30 – 35 aşama. Göründüğü üzere kimi köpeklerinde dilleri dışarıda. Bu hayvanlarda terleme olmaz. Ağız yoluyla yani diliyle ter atımını sağlar. Kimi hayvan yuvasında kimi hayvan dışarıda gölgede yatıyor. Sıcağı sevmediğinden dolayı hayvanlar daima gölge aramakta” diye konuştu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

62 yaşındaki adam yıldırımdan etkilenip öldü