a
reklam

Sezgin Baran Korkmaz Neden Tutuklandı!

Suç örgütü lideri Sedat Peker’in iddialarıyla gündemde yer edinen ünlü iş adamı Sezgin Baran Korkmaz, ABD'nin isteği ile Avusturya'da tutuklandı! Korkmaz'ın avukatı, yargılama sürecinin tutukluluk yeri olan Avusturya'da devam edeceği bilgisini iletti.

Kara para aklama suçlamasıyla Sezgin Baran Korkmaz’ın ABD tarafından arandığı iddia ediliyor. Avusturya’nın da ABD’nin talebi doğrultusunda Korkmazı tutukladığı gelen bilgiler arasında.

ABC Gazetesi’nin ‘son dakika’ nidasıyla duyurduğu Ali Isıyel ve Serkut Bozkurt ‘a ait olan haber içeriğine göre, suç örgütü lideri Sedat Peker’in iddialarıyla gündeme gelen Sezgin Baran Korkmaz, Avusturya’da ABD’nin talebi üzerine tutuklandı.

Sözcü gazetesinden İsmail Saymaz’a kısa açıklama yapan Korkmaz’ın avukatı M.Demir de ABD’nin talebi üzerine, Korkmaz’ın Avusturya’da tutuklandığını doğruladı. Yargılama sürecinin Avusturya’da devam edeceğini kaydeden Demir, Türkiye’nin de iade talebi olduğunu söyledi.

Türkiye Viyana Büyükelçisi Ceyhun: Takipteyiz!

Türkiye’nin Viyana Büyükelçisi Ozan Ceyhun da Korkmaz’ın bu ülkede gözaltına alındığını doğrulayarak, konuyu takip ettiklerini belirtti.

Büyükelçi Ceyhun, AA muhabirinin Korkmaz’a ilişkin sorusuna, “Doğru. Bilgimiz var. Takip ediyoruz” cevabını verdi.

Sezgin baran korkmaz tutuklandi
Sezgin baran korkmaz tutuklandi

Sezgin Barna Korkmaz Neden Tutuklandı?

Suç örgütü lideri Sedat Peker, Habertürk TV program sunucusu Veyis Ateş’in yurtdışına giden SBK Holding Yönetim Yönetim Kurulu Başkanı Sezgin Baran Korkmaz’a ait otelde ücretsiz kaldığını ve kara para aklamakla suçlanan Korkmaz için arabuluculuk yaptığını iddia etmişti.

Ateş’in, Korkmaz’dan ‘yardım etmek için’ 10 milyon avro istediği iddia edilmişti. Bu iddiaları yalanlayan Ateş, yine de savunma yapmayarak Habertürk’ten istifa etmişti.

Korkmaz, Ocak Ayında Döneceğim Diyerek Yurt Dışına Çıkmıştı!

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında SBK Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sezgin Baran Korkmaz ile 13 kişinin ve bütün şirketlerinin mal varlığına 30 Eylül 2020 tarihinde el konulmuştu.

Soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosu, 6 Ekim 2020 tarihinde şüpheli 14 kişi ve şirketlerin banka hesapları üzerindeki tedbirlerin kaldırılmasına resen karar verdi. Savcılık Türkiye Bankalar Birliğine yazı yazarak banka hesaplarında bulunan bloke ve tedbirlerin ivedi kaldırılması talimatını verdi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında, SBK Holding ve holdinge bağlı altı şirketin hesaplarından 132 milyon dolar kara para aklandığının belirlenmesi üzerine Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nce geçen yıl 29 Aralık’ta operasyon düzenlemişti.

Holdingin sahibi Sezgin Baran Korkmaz, operasyondan bir hafta önce yurtdışına çıkmış ve Ocak ayında Türkiye’ye döneceğini söylemişti. Hakkında Interpol’ün kırmızı bültenle arama kararı bulunan Korkmaz’ın 5 Aralık 2020’de yurt dışına çıktığı İstanbul Havalimanı’nın güvenlik kamerası kayıtlarından tespit edilmişti.

Kingston Kardeşler İle Bağlantısı Nedir?

ABD’de Utah Federal Savcılığı, mahkemeye başvurarak iş adamı Sezgin Baran Korkmaz’ın Türkiye’deki varlıklarının ABD tarafından geri alınmasını talep etmişti.

‘Kingston Kardeşler’in ABD Hazinesini dolandırarak elde ettiği yarım milyar dolar civarındaki teşviklerin en az 132 milyon dolarının Türkiye’ye gönderildiği iddia edilmiş, iki kardeş de mahkeme süresince haftalarca şahitlik yaparak suçlarını itiraf etmiş ve mahkum olmuşlardı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

DÜZELTME/ İstanbul’daki atık su incelemesinde en çok kullanılan maddeler; alkol, tütün ve esrar

HIZLI YORUM YAP