a
  • Haberyum
  • Gündem
  • Sergey Lavrov: Türkiye-Suriye görüşmesi için hazırlık yapılıyor

Sergey Lavrov: Türkiye-Suriye görüşmesi için hazırlık yapılıyor

Türkiye’nin dış politikada girdiği yeni dönemde ilişkilerin normalleştirilmesi için birçok ülke ile görüşmeler yapılıyor.

Bu kapsamda Rusya’nın ev sahipliğinde Türkiye-Rusya ilk teması gerçekleşmişti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın 2022 yılındaki çalışmalarına dair düzenlediği bir basın toplantısında konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

2022 yılı faaliyetleri arasında Türkiye ve Suriye arasında normalleşme adımlarının Rusya’nın çabaları sayesinde başladığını söyleyen Bakan Lavrov, geçtiğimiz aralık ayı sonunda Türkiye, Suriye ve Rusya Savunma Bakanlarının Moskova’da bir araya geldiğini hatırlattı.

“Dışişleri bakanları görüşmesi için hazırlık yapılıyor”

Lavrov, “Bildiğiniz gibi Türkiye, Suriye ile ilişkilerini normalleştirmek istiyor. Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye Devlet Başkanı Esad ile görüşmeye hazır. Bu konuda bizden yardım istediler. Rusya’nın yardımı ile Türkiye ve Suriye’nin Savunma Bakanları görüştü. Şimdi de dışişleri bakanlarının bir araya geleceği görüşmenin hazırlıkları yapılıyor” dedi.

“Türk meslektaşlarımızın bu konudaki endişelerini anlıyoruz”

Türkiye’nin, Suriye’nin kuzeyindeki terör örgütü PKK/YPG’nin varlığından duyduğu rahatsızlığı da anladıklarını vurgulayan Lavrov, “Ankara ve Şam ilişkilerinin normalleşmesi önündeki engellerden birisi İdlib. İdlib’de teröristlerin varlıklarını sürdürmesinin kabul edilemez olduğunu içeren anlaşmanın yerine getirilmesi gerekiyor.

Kuzeydoğuda da hükümet ve Kürtler arasında temas başlatmak gerekiyor. Türk meslektaşlarımızın bu konudaki endişelerini anlıyoruz. ABD’nin Suriye’deki Kürtleri ülkenin kuzeyinde özerk bir devlet oluşturmak için, kendi direktiflerini yerine getirip gerilime yol açmak için kullanmak istemesinin de Türk tarafını rahatsız ettiğini anlıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Üzerinde anlaştığımız şeylerin yerine getirilmesi için çaba göstermeyi sürdürmeliyiz”

Lavrov’a ayrıca Suriye’nin kuzeyindeki oluşumların Türkiye sınırından uzaklaştırılması üzerine Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında imzalanan İdlib protokolün uygulanmadığı yönünde Türkiye’nin gösterdiği tepkiye yönelik değerlendirmesi soruldu.

Konuya ilişkin Lavrov, “Suriye’nin kuzeydoğusunu ilgilendiren bu anlaşma dışında Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İdlib protokolü imzaladı.

Bu anlaşmaya göre teröristlerin istedikleri gibi hareket edememeleri için Türkiye ile iş birliği yapan muhalif grupları El Nusra’cılardan ve El Nusra’dan türeyen diğer grupları Türkiye’nin ayrıştırması gerekiyordu.

Aynı zamanda Türkiye ile M4 karayolu boyunca Halep’e kadar ortak devriyeler gerçekleştirme konusunda da anlaşmıştık. Bunu yapmak henüz mümkün olmadı. Ancak üzerinde anlaştığımız şeylerin yerine getirilmesi için çaba göstermeyi sürdürmeliyiz. Bu anlaşmalar güncelliklerini hala koruyor” şeklinde konuştu.

Kaynak: Ensonhaber

Ensonhaber

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

CHP’li Engin Özkoç Cumhurbaşkanı adaylığına ilişkin konuştu