a

Selçuk: Kısa çalışmada yeni müracaat gerekmeyecek

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Uzatmadan yararlanabilmek için patronlardan yeni bir müracaat alınmayacağını ve uzatılan vade için yeni bir müsaitlik tespiti yapılmayacağını aktaran Aile, Çalışma ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk,, sadece ilk 3 aylık periyotta kısa çalışma ödeneğinden yararlanan çalışanların, yeniden birebir periyotta uygulanan çalışılmayan mühletler kadar bu haktan yararlanabileceğini söyledi.

“Bugüne kadar 3.5 milyonu aşkın emekçimize 13.5 milyar lirayı aşkın kısa çalışma ödemesi yaptık”
Bakan Selçuk, Covid-19 pandemisi nedeniyle dışsal tesirlerden kaynaklanan dönemsel durumlar kapsamında zorlayıcı sebep gerekçesiyle, bugüne kadar 3,5 Milyonu aşkın emekçimize 13,5 Milyar TL üzerinde kısa çalışma ödemesi yapıldığını belirtti.

“Süre uzatımı için müracaat gerekmeyecek”

Bakan Selçuk, “1 aylık uzatma için patronlardan yeni bir talep alınmayacak. Lakin sıradan faaliyetine başladığı için 1 aylık uzatmadan faydalanmak istemeyen yahut daha önce uygulanan çalışılmayan vadeleri azaltmak isteyen patronlarımızın bu durumu İŞKUR ünitelerine bildirmeleri gerekmektedir.” dedi.

Yeni müracaat alınmayacak

Ayrıyeten, Resmi Gazetede yayımlanan karara istinaden alınan İŞKUR Yönetim Heyeti kararıyla 01/07/2020 tarihinden itibaren dışsal tesirlerden kaynaklı zorlayıcı sebep gerekçesiyle yeni kısa çalışma başvurusu alınmayacak.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Oka Yönetim Kurulu Toplantısı